Кламер БГ - Новини: До 2.75 млрд. лв. нарастват неправилните отчитания на ведомства и общини

До 2.75 млрд. лв. нарастват неправилните отчитания на ведомства и общини

България

|
Пет, 16 Юни 2023г. 16:38ч.
До 2.75 млрд. лв. нарастват неправилните отчитания на ведомства и общини

До 2.75 млрд. лв. нарастват неправилните отчитания на ведомства и общини

Неправилни отчитания на финансите на ведомства, общини и висши учебни заведения за 2.75 млрд. лв. през 2021 г., е открила Сметната палата при извършените 288 одита на финансовите отчети на бюджетните организации за съответната година, съобщиха от институцията в петък. Това е ръст спрямо откритите година по-рано несъответствия, които са били за 2.39 млрд. лв. Нередностите са коригирани, посочват от палатата.

Установено е, че 76 процента от случаите изготвените финансови отчети дават вярна и честна представа за финансовото състояние на организацията и паричните й потоци.

Най-често при отчетите на общините одитите на Сметната палата завършват с мнение за неправилни отчитания или пропуски на важна финансова информация, чийто ефект е както съществен, така и всеобхватен, но има и такива, чието влияние не е толкова голяма. Десет бюджетни организации за поличили отрицателно становище за отчетите си, защото са имали сериозни грешки.

За установените случаи на нередности от одитната институция са подали сигнали до Агенцията "Държавна финансова инспекция" - за шест министерства и ведомства, едно държавно висше училище и 53 общини, както и прокуратурата за едно централно ведомство и за пет общини, за да се предприемат мерки.

Проверката на палатата сочи, че всички одитирани имат пропуски с прилагането на принципи от Закона за счетоводството, както и с извършването на обезценки на дълготрайните активи, задбалансовото отчитане на поети и реализирани ангажименти и други. Тези проблеми обаче са откривани и предходните четири години, отбелязват от проверяващата институция, което означава, че те не са си взели никакви поуки.

Тези системни слабости във финансовите отчети на бюджетните организация се дължат както не недостатъчен капацитет – особено в общините, така и на неефективен контрол от страна на първостепенните разпоредители към бюджета.

Според Сметната палата тези проблеми се дължат на това, че изискванията за финансова отчетност на бюджетните предприятия следват счетоводни стандарти, предназначени за частния сектор. Затова одитната институция препоръчва да започне подготовката за приемане на Международните счетоводни стандарти за публичния сектор или на Европейски счетоводни стандарти за публичния сектор, предвид изискванията на Закона за публичните финанси. Належащо и модернизирането на счетоводството в публичния сектор, смята още Сметната палата.

mediapool.bg