Обвинената за корупция отстранена кметица на столичния район "Младост" Десислава Иванчева постъпи в сряда в болница заради изследвания на тумор на хипофизата ѝ, съобщи ексговорителят на общината Петър Кърджилов.
Тя бе докарана от служители на "Съдебна охрана" към правосъдното министерство с оковани ръце и крака, като единственото основание за това е повдигнатото ѝ обвинение за подкуп в особено големи размери, който представлява особено тежък случай.
Наред с всички останали необяснимо сурови действия на властите спрямо обвиняемата, този нов епизод от случая вероятно би могъл да затвърди аргументите ѝ по заведеното вече дело срещу държавата пред Европейския съд за правата на човека в Страсбург.
Петър Кърджилов публикува във Фейсбук клип от приемането на Иванчева в болница, на който се вижда, че ръцете ѝ са заключени с белезници за кожен колан около кръста, като глезените ѝ също са оковани с верига, заради която тя ходи по-трудно. По думите му ден по-рано в същия вид в болница е приета и заместничката ѝ Биляна Петрова.
"Изпълнява се една инструкция от 2013 г. на тогавашния директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН), според която спрямо всеки, който се конвоира за лечение и изследвания във външни лечебни заведения, се прилагат външни помощни средства – белезници за ръцете и краката", обясниха пред Mediapool от пресцентъра на правосъдното министерство, уверявайки, че това не е изключение, а обичайна практика заради бягства на арестанти, приети в болница.
"При конвоиране на лице, за което има данни, че е извършило умишлено престъпление от общ характер, представляващо особено тежък случай, както и в случаите, когато са налице достатъчно данни, че конвоирането може да бъде осуетено, на конвоирания се поставят белезници и на краката", гласи въпросната наредба, актуализирана през м.г.
Марковски: "Безсмислена жестокост"
Малко по-късно в сряда адвокатът на Иванчева Марин Марковски определи действията на "Съдебна охрана" спрямо клиентката му като "безсмислена жестокост".
"Този тип окови – на краката, с кожен колан през кръста, плюс белезниците, обикновено се слага на тези, които имат обвинения за доживотни присъди. Формално и практически това е абсолютно излишно. Една болна жена никога няма да тръгне да бяга. Около нея има петима полицаи – огромни мъже, млади, тренирани. Това нещо е демонстрация на жестокост, която е безсмислена", коментира защитникът, цитиран от Дарик радио.
Марковски изтъкна още, че Иванчева е диагностицирана със стресова депресия и остра парадонтоза, аргументирайки тезата си, че е абсурдно да се смята, че жена в подобно състояние би могла да преодолее конвоя и да избяга от болницата.
Тенденциозно отношение на властите
Предприетите срещу Иванчева мерки определено изглеждат тенденциозни на фона на досегашното отношение на властите към нея и Петрова. Първо, двете престояха почти цял ден на крака и със заключени зад гърбовете им ръце пред сградата на спортното министерство в София, където бяха задържани на 17 април. Обяснението на шефа на спецпрокуратурата о отското зам.-главен прокурор Иван Гешев бе, че така им се защитавали правата, защото можели да наблюдават какви процесуално-следствени действия се извършват с намерените в служебната им кола белязани пари.
От думите му обаче не стана ясно какво щяха да правят разследващите, ако по време на броенето, описването и протоколирането на банкнотите бе завалял проливен дъжд, например. Подобна практика на броене на белязани пари непосредствено до мястото на ареста на заподозрени, при това в присъствието на десетки медии и случайни минувачи, дотогава прокуратурата не беше демонстрирала никога.
За капак двете обвиняеми се оплакаха, че през цялото време не им е било разрешено да отидат до тоалетна. В допълнение една от маскираните служителки с брандиран елек на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество запуши устата на Иванчева в момент, когато тя се обърна към медиите с молба да информират адвокат за случващото се.
Извънредно показните мерки срещу вече отстранената от поста си кметица на "Младост" впоследствие продължиха с поставянето ѝ заедно с Петрова в прозрачния изолатор в най-голямата зала на спецсъда. Това се случи в началото на първото заседание на магистратите по мерките им за неотклонение, като очевидната цел бе двете да не могат да направят изявления пред журналистите. Затова им се наложи да крещят през стъклото, показвайки предварително написани листове.
Съмнения около протоколите от СРС-тата
При следващите им идвания в съдебна зала двете жени предприеха тактиката да преписват на листове части от записаните със специални разузнавателни средства (СРС) разговори, разобличавайки постановката, в която според тях са попаднали преди арестите.
Именно на един от тези листове личеше и следният разговор между обвиняемия като посредник в корупционната схема бивш кмет на "Младост" от ГЕРБ Петко Дюлгеров и основния свидетел Александър Ваклин, осигурил белязаните 70 000 евро за подкупа:
"Д: Ако не вземе парите какво правим?
В: Тогава ще я разходим на Витоша.
Д: Да, ще ѝ пратим командоси, ще бъде бутната към...
В: По-добре бизнес, отколкото сила!"
На следващото заседание Иванчева и Петрова обаче вече не можеха да показват въпросните извадки то СРС-та, тъй като ръцете им отново бяха оковани с белзници зад гърбовете. Тогава те обявиха, че спецпоркуратурата е започнала да трие и манипулира част то протоколите от СРС-та, които двете вече бяха прочели и показали на медиите.
"Чели сме ги и сме ги преписвали. Затова с г-жа Иванчева започнахме да правим абсолютно преписване, цялостно, за да го имаме в нашите тетрадки преписано... Сега са подменени. Текстът е подобен, но подмяната е – репликите, които уличават г-н Ваклин са изтрити", заяви на 7 юни Биляна Петрова, уточнявайки, че срещу името на Ваклин вече пишело основно "не се чува".
"Прочетох, че (Ваклин) не иска да плаща за детски площадки – по-евтино е да си купи нов кмет на следващите избори. Да, преписах го накрая – че няма смисъл от детски площадки, по-добре да плати кампанията на новия кмет. Това е по-изгодно, тъй като тя (Иванчева) пречи, може и да не разбира, но пречи на много интереси и бърка в джоба на много интереси", добави тогава заместничката ѝ.
Предстои делото да бъде внесено в спецсъда
Спецпрокуратурата обяви преди близо месец, че е приключила разследването срещу двете и предстои предявяване на материалите на обвиняемите и техните защитници. Според финалния вариант на обвиненията Иванчева, Петрова и Дюлгеров ще отговарят за поискан от строителния предприемач Александър Ваклин подкуп в размер на 500 000 евро, за да му бъде предвижена преписката за строеж в местността "Камбаните".
Иванчева е обвинена като извършител, а другите двама – като нейни помагачи, като "подкупът е в особено големи размери, представлява особено тежък случай и е извършен чрез изнудване, посредством злоупотреба със служебно положение".
Според обвиненията им първоначално Иванчева поискала от Ваклин сумата от 250 000 евро, "като на 16.03.2018 г. се срещнала с помагачите – обвиняемите Петко Дюлгеров и Биляна Христова-Петрова и постигнали съгласие за размера на неследващия се дар и условията за неговото получаване – провеждане на телефонни разговори от обвиняемия Дюлгеров с Александър Ваклин, уговаряне на среща между тях двамата и провеждане на такава на 19.03.2018 г. в гр. София с цел съобщаване на постигнатото съгласие".
Впоследствие, на 11 април обаче, Иванчева решила да увеличи двойно поисканата сума, като помагачите ѝ се съгласили. Шест дни по-късно Дюлгеров се срещнал с Ваклин, за да вземе първия транш от 70 000 евро, след което го предал на Иванчева и Петрова. Както е известно, кашон с въпросната белязана сума бе открита на задната седалка в служебната кола на двете, като те твърдят, че парите са им били подхвърлени от Дюлгеров.
В изложените досега твърдения на разследващите не липсват противоречия, тъй като първоначално те съобщиха, че тримата седнали в столично заведение, където Дюлгеров прибрал 14 000 евро комисиона и си тръгнал. Впоследствие тази версия претърпя промяна и държавното обвинение вече твърдеше, че подкупът е бил оставен от екскмета на "Младост" директно в колата на Иванчева и Петрова.
От 17 април тримата се намират в ареста, след като спецсъдът отказа да им определи по-леки мерки за неотклонение, приемайки, че по делото има множество различни доказателства, подкрепящи обоснованото предположение, че тримата са участвали в корупционната афера.
mediapool.bg