След половин година съвместно управление, ГЕРБ и ПП-ДБ започват да пишат механизъм за назначенията в регулаторите, а Бойко Борисов настоя за включването и на ДПС. Това бе обявено в петък след срещата на Бойко Борисов (ГЕРБ), Асен Василев ("Продължаваме промяната") и Христо Иванов ("Демократична България"). Целта е да не се допускат конфликти, подобни на този с избора на подуправител на Здравната каса вчера.
За да започнат на чисто, партийните лидери се разбраха, поискаха и получиха оставката на новоизбраното ръководство на НЗОК. Сега предстои да проведат нов избор, неясно кога.
"Започваме разговор за регламент, който да бъде подписан най-накрая, как ще бъдат излъчвани и попълвани регулаторите, който да гарантира съгласието на партиите, които подкрепят управлението", каза Христо Иванов.
Два часа по-рано премиерът Николай Денков призова ГЕРБ и ПП-ДБ да се разберат, за да не се стига до силово налагане на спорни кадри в администрацията, както се случи в четвъртък с вота за подуправител на здравната каса.
"Договорките с ГЕРБ винаги са били едни и същи - ние трябва да имаме съгласие хората, които се назначават, да бъдат приемливи и за двете страни, в смисъл че няма проблеми от този тип", припомни Денков и поиска "ГЕРБ да се върне обратно по пътя, по който тръгнахме с подготовката на законите, които трябва да се приемат, с изпълнението на управленската програма".
Борисов благодари
Малко след това Бойко Борисов благодари пред медиите на Христо Иванов и Асен Василев за срещата, която са направили за разсейване на напрежението.
"Всички решихме да направим крачка назад, да ги помолим (управителя и подуправителя на НЗОК) да дадат оставка, защото това е най-бързият и заедно с целия пакет регламент как ще се избират от тук нататък регулаторите - да спрем да се обвиняваме", допълни Борисов.
"Вчера те ме обвиняват мен за "Възраждане, аз ги обвинявам тях за "Лукойл", заяви лидерът на ГЕРБ.
ДПС влиза през парадния вход
"Това ще бъде елемент от укрепването на парламентарното мнозинство, а не източник на сътресения, каквито вчера видяхме", каза Христо Иванов. Той добави, че с лидера на ГЕРБ са потвърдили подкрепата са за общото правителство, както и лично за премиера Денков и вицепремиера Мария Габриел.
"Нека, като подпишем, да е ясно мнозинството - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС - за конституционно мнозинство, за регулатори, за служби, но всичко това да бъде описано в регламент", настоя лидерът на ГЕРБ.
По този начин Борисов отваря пътя за официалното участие на ДПС в ключови за функционирането на държавата органи като регулаторите, спецслужбите, съдебната власт, които са дори по-важни от което и да е правителство.
При управлението на Борисов ДПС получи задкулисно такъв достъп в спецслужбите, в антикорупционната комисия и в част от регулаторите, както и официално кадруване в съдебната власт.
Откакто бе създаден кабинетът "Денков-Габриел", Борисов конституира Делян Пеевски като неотменим фактор за взимане на всички решения в коалицията (макар официално коалиция да няма, но всъщност има). Сега Пеевски иска това да бъде официално регламентирано.
Ние само подкрепяме
Делян Пеевски, който е присъствал на лидерската среща, обобщи нещата така:
"Бяхме на разговора. Разумно е да се направи този регламент с партиите, които подкрепят правителството и конституционното мнозинство. Ще участваме в това нещо. Ще се включим в регламента, който касае конституционното мнозинство и регулаторите. Иначе пак подчертавам: в управлението, изпълнителната власт няма да се включваме нито на ниво министри, нито на зам.-министри - да е ясно. Видяхте колегите в какъв състав дойдоха - да е ясно кои са управляващите. Ние само подкрепяме", каза той.
И напомни, че ДПС вече получи подуправител на един от регулаторите - БНБ.
След критиките си към премиера в последните дни и заявките да заеме поста му, Пеевски даде да се разбере, че остава на страната на ГЕРБ.
"Ще разговаряме с премиера, ако той започне да работи за хората. Пълна подкрепа има вицепремиерът Габриел ( ГЕРБ)", обяви Пеевски.
Примирие с Асен Василев
Новият дух на разведряване на отношенията в сглобката пролича и от изявленията на Борисов по адрес на съпредседателя на ПП и финансов министър Асен Василев, който досега бе обект единствено на атаки и обвинения от страна на ГЕРБ.
Борисов заяви, че е говорил с Асен Василев за данъчните закони, според него конструктивно.
"Когато водим един нормален, без истерии, без крясъци от първия ред, без нищо, свързано с политиката държание - можем да намерим консенсус", каза той и допълни в дух на мека самокритика:
"След вчерашния ден, в който всички видяхте, че показването на мускули води до там, че всички потъваме в една говорилня, която по никакъв начин нито е модерна, нито е задължителна за българския парламент".
По думите му затова са провели час и половина разговор. Бюджетът на здравната каса ще бъде подкрепен, бюджетът на държавата ще бъде подкрепен, допълни Борисов.
Лидерът на ГЕРБ посочи, че Христо Иванов е водещ в конституционните реформи, защото част от най-големите регулатори са пряко свързани с конституционната реформа, затова по думите му, трябват и ДПС в този разговор..
Четете бюлетина Денят с Mediapool
Абонирайте се.Изявата на партийните лидери от "сглобката" дойде около два часа, след като премиерът Николай Денков постави условия към ГЕРБ, за да остане управлението на страната.
Призивът на Денков
Спешната среща на лидерите на "сглобката" дойде около два часа, след като премиерът
Денков постави условия към ГЕРБ, за да остане управлението на страната.
Той призова
ГЕРБ да подпише механизъм за вземане на управленски решения с мандатоносителите "Продължаваме промяната - Демократична България", за да не се стига отново до ситуация като тази с избора на проф. Момчил Мавров за подуправител на здравната каса:
"Вчера абсолютно силово с ДПС и "Възраждане" избраха този човек. Беше демонстриран един начин за вземане на решения, който може да бъде изключително опасен, даже фатален за развитието на България, ако той бъде приложен в следващите дни и седмици, когато очакваме гласуванията за Конституцията, когато очакваме избор на състав на антикорупционната комисия, както и на регулаторите".
В четвъртък ГЕРБ наложи своя кандидат за подуправител на НЗОК с подкрепата на ДПС и "Възраждане".
По думите на премиера с избора на Мавров е нарушен основен управленски принципа да не се назначават хора с проблемна биография.
"Аз лично съм виждал сигнал от ДАНС към прокуратурата за това, че (Мавров -б.а.)е лобирал по начин, който изисква проверка", заяви премиерът и добави, че назначението на Мавров на позиция, свързана с разпределението на 8 млрд. лева годишно, е проблем.
Данните на ДАНС за Момчил Мавров са известни на ГЕРБ и ДПС, каза Денков.
Премиерът освен това съобщи, че Европейската комисия се е интересувала защо се бави приемането на правилата, по които ще се избере състав на антикоруционната комисия (КПКОНПИ). Денков посочи, че не трябва случилото се с избора на Мавров да се повтори и с органа, от който се очаква да се бори с корупцията:"Това означава ние да превъртим играта отново и да се окаже, че хора със съмнителни качества и съмнителна репутация се опитват да управляват България. Ние в това няма да участваме".
Денков напомни, че от две седмици ГЕРБ бави приемането на правилата за избор на състав на КПКОТПИ, което е ключово за борбата с корупцията. В този контекст той каза, че най-големият риск за това България да остане извън Шенген е в парламента.
Денков за Пеевски: Няма да отговарям на всички глупости
Премиерът отказа да отговаря на поредните провокации на председателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски. Преди ден Пеевски обясни, че на министър-председателя "му трябват батковци", а такива били Кирил Петков и Асен Василев.
Преди това Пеевски каза, че е готов за премиер, а в сряда обясни, че Денков бил мащеха за част от народа заради реакцията на правителството по време на снеговалежите.
"Не смятам, че трябва да отговарям на всички глупости, които се говорят в публичното пространство", каза Николай Денков.
mediapool.bg