Кламер БГ - Новини: Гешев и отпадъците: Потоп от проверки и обиски с неясен резултат

Гешев и отпадъците: Потоп от проверки и обиски с неясен резултат

България

|
Пет, 14 Фев 2020г. 17:08ч.
Гешев и отпадъците: Потоп от проверки и обиски с неясен резултат

Незабавната проверка, която главният прокурор разпореди за нерегламентирано горене на отпадъци в ТЕЦ-ове, свързани с Христо Ковачки, е седма поред от началото на януари досега.

В този период прокуратурата е възлагала такива проверки на МВР, ДАНС и екоминистъра. Извършвани са били няколко пъти обиски в едни и същи въглищни централи и фирми, свързвани с Ковачки, в търсене на документи и доказателства за съпричастност с незаконно внесения боклук от Италия на пристанище Варна.

Цялата тази канонада от проверки, в която са ангажирани всички възможни институции, засега не е приключила с ясни и обосновани резултати. За сметка на това главният прокурор Иван Гешев стигна до извода, че "по-лесно е да караш "Майбах", отколкото да си го продадеш и да го вкараш в съответните устройства за осигуряване на чистотата на въздуха в ТЕЦ-а".

От началото на годината досега Гешев поиска да се установят всички притежатели на отпадъци в страната, а малко по-късно нареди огледи на стари мини дали не са превърнати в незаконни сметища. Започнати бяха няколко разследвания на фирми с терени за съхранение на отпадъци със съмнителен произход

Екоминистерството запечата шредерните инсталации на ТЕЦ "Бобов дол" за раздробяване на отпадъци за горене и внесе законови поправки за затягане контрола върху вноса на боклук.

Държавата дава всячески знаци, че е решена да се справи с проблема с отпадъците, станал обществено значима тема от септември след протест на перничани срещу горенето на неясно какво в местната въглищна централа, произвеждаща електрическа и топлинна енергия.

Темата продължава да е от най-сериозно коментираните, но към момента единственият резултат е повдигнатото обвинение срещу собственика на фирмата "Феникс Дупница" Кольо Илиев за отпадъците под моста на магистрала "Струма", които горяха миналия август.

Не е ясно какво са открили разследващите, които на два пъти обискираха ТЕЦ "Брикел", веднъж ТЕЦ "Бобов дол", а преди ден Върховната административна прокуратура възложи на екоминистъра поредна незабавна проверка за нерегламентирано изгаряне на вносни отпадъци в ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Брикел", ТЕЦ "Сливен" и ТЕЦ "Перник".

Така със свързваните с Ковачки въглищни централи, които по документи са на офшорки и официално нямат нищо общо със спорния енергиен бизнесмен, се занимават МОСВ, МВР, ДАНС, Върховната административна прокуратура и прокуратурите във Варна, Стара Загора и Перник.

По темата с нерегламентираните отпадъци като цяло работят всички апелативни прокуратури и изглежда сякаш държавата е извадила цялата артилерия – дали за действително решаване на проблема, или за замазване на очите на обществото, предстои да се види.

Всичко тръгна от протеста на перничани през септември 2019 г., оплакващи се от задушливи миризми всяка вечер. Те още не знаеха, че ги чака и водна криза, но реакцията им в условията на предстоящите тогава местни избори доведе до активизиране на държавните и местните институции. В резултат за по-малко от седмица екоминистерството спря мощностите на два ТЕЦ-а, свързвани с Ковачки. Първо бяха два парогенератора на "Топлофикация Перник", последваха шест котли на ТЕЦ "Брикел". Причината беше използване на неразрешено по комплексното екоразрешително на централите гориво биомаса.

След заплаха от пернишкото парно да остави града на студено, в края на септември мощностите на двете централи бяха пуснати отново. Едва след ареста на бившия екомиинсътр Нено Димов в началото на януари 2020 г. по обвинение за водната криза в Перник и назначаването на Емил Димитров – Ревизоро на неговото място, бяха предприети реални действия срещу горенето на отпадъци в "ТЕЦ "Бобов дол".

На 27 януари ековедомството обяви, че са запечатани инсталациите за раздробяване на отпадъците за горене в тази централа. Спряно е било и използването на биомаса за работата на три от котлите на електроцентралата, докато тя не монтира филтри на комините си. От дружеството обаче претендират, че са изпълнили всички екоизисквания.

Дни преди ареста на Нено Димов от прокуратурата съобщиха, че Иван Гешев е наредил на вътрешния министър и на шефа на ДАНС да установят всички "притежатели на отпадъци" и да изискат от тях разрешение за извършване на дейността, комплексно разрешително или регистрационен документ за съответната дейност и площадка и др. Главният прокурор поиска и да се провери какви проверки са били извършвани от екоинспекциите и кметовете дали се спазват изискванията за съхранение на отпадъци.

Десет дни по-късно – на 16 януари Гешев разшири тази проверка и възложи тя да обхване и старите мини дали в тях не се съхраняват нерегламентирано отпадъци.

Месец по-късно все не е съобщено да са били изведени от експлоатация мини и какво е установено.

Особено активни бяха по темата от прокуратурата в средата на януари.

На 17 януари бе обявено, че предишния ден са били извършени следствени дейности в ТЕЦ "Бобов дол" по сигнал за управление на опасни отпадъци не по установения ред и горене на същите без комплексно разрешително от РИОСВ Перник.

Същия ден бе официално обявено и разследването на старозагорската прокуратура в ТЕЦ "Брикел" и фирмата "Траш Юнивърс" за съхранение на отпадъци с неустановен произход.

На 5 февруари прокуратурата отново съобщи за обиски и иззети документи от офисите на ТЕЦ "Брикел" и "Траш Юнивърс" по подозрение, че за тях е бил предназначен спряният на пристанище Варна незаконен италиански боклук. И двете фирми отрекоха тези отпадъци да са били предназначени за тях.

Дали са установили нередности в дейността на "ТЕЦ "Брикел" и "Траш Юнивърс" и ако да, какви са те, от държавното обвинение все още не са обявили.

Все повече обаче набират сила съмненията, че се готви удар срещу Христо Ковачки, под чиято егида се смята, че години наред при различни правителство се развива безпроблемно енергийния бизнес на свързваните с него фирми. Те получиха редица отстъпки от страна на държавата за разсрочване на огромни дългове към данъчните, за постигане на екоизискванията, а ТЕЦ "Бобов дол" редовно печели десетки милиони левове годишно, само за да държи блоковете си в готовност за включване при недостиг на енергия за вътрешния пазар.

Самият Ковачки каза по-рано тази седмица пред бТВ, че няма нищо общо с горенето на отпадъци, но познава хора, които правят това, и призна, че е бил консултант по сключената между Столична община и ТЕЦ "Бобов дол" и ТЕЦ "Сливен" сделка за горене на RDF горивото, произведено от битовите боклуци на София. Той каза още, че не се страхува от разследвания и че не е зле прокуратурата да се поразрови в енергийния сектор, както препоръча председателя на КРИБ Кирил Домусчиев.

Така към момента прокуратурата може да се отчете само с повдигнатото обвинение на собственика на фирмата "Феникс Дупница" Кольо Илиев, за това, че не е управлявал по установения ред разнородните и с неустановен произход отпадъци на площадката под горелия мост на "Струма" и така създал опасност за околната среда и здравето на хората.

Не е ясно какво се случва по обявената на 15 януари от Районната прокуратура в Ямбол проверка за произхода на отпадъците в сметището в село Дражево. Подозренията са, че "произходът на тези опасни отпадъци е от чужбина".

Дни по-късно – на 21 януари, бе съобщено, че главният прокурор е разпоредил на апелативните прокуратури в София, Пловдив, Варна, Бургас и Велико Търново да вземат под специален надзор образуваните досъдебни производства за престъпления, свързани с управлението на отпадъци не по установения ред и пренасянето им през границите на страната.

На следващия ден активността на прокуратурата по темата продължава и бе съобщено, че в изпълнение на това нареждане на Гешев, Апелативната прокуратура във Варна е взела на специален надзор разследването на колегите си от районната прокуратура за 25-те контейнера от Италия с отпадъци.

В унисон с повсеместните акции екоминистерството предложи законови поправки за затягане на контрола върху вноса на отпадъци, макар премиерът Бойко Борисов да искаше да се наложи забрана за вноса и износа им, докато не се решат проблемите в страната с боклука. Намерението е да се въведат банкови гаранции за фирмите, които се занимават с отпадъци, вносът да става само пред определи гранични пунктове, вносителите да информират за маршрута на доставките, а на терените за съхранение да има камери за видеоконтрол. Предстои одобрението им от парламента.

Какъв ще е ефектът от цялата тази офанзива предстои да се види.

mediapool.bg