Тринадесет са вече служителите на "Български пощи", които обявиха, че се присъединяват към протеста на колежката си Златка Младенова, която вече седмица гладува заради спрените ваучери за храна и парите за клас прослужено време.
Стачката започна на 30 юли, когато първо Златка Младенова обяви, че ще гладува. Според нея парите и ваучерите на хората са спрени, защото разкриват нарушения на ръководството на пощите.
Тогава от ръководството на "Български пощи" обясниха, че парите са забавени на служителите и работниците, които по-късно са се присъединили към колективния трудов договор и увериха, че дължимото ще бъде изплатено до края на месеца.
Сега обаче, към стачката се присъединяват и служители от централата на "Български пощи", които твърдят, че проблемите в дружеството са системни и не са ограничени единствено в разменно-сортировъчния център, твърдят синдикатите, цитирани от БНР.
По-късно в сряда протестиращите поискаха среща с премиера Бойко Борисов.
Златка Младенова, която гладува от 30 юли заради спрени пари за клас прослужено време и ваучери за храна, каза, че макар парите да са изплатени след намесата на Инспекцията по труда и въпреки обещанията, не може повече да вярва на думи и никой не гарантира, че през следващите месеци няма да се случи същото.
Исканията са чисто синдикални, има много проблеми - ниски заплати, лоши условия на труд, помещения, в които температурата е висока, липса на работно облекло, посочи тя.
Според нея е необходима и пълна финансова ревизия за последните пет години.
Милена Атанасова, зам.-председател на "Защита", заяви, че е нарушено трудовото законодателство и посочи, че полагаеми трудови възнаграждения са отнети на служители, които имат и без това ниски заплати.
Тя обясни, че мотивът на ръководството, че не са се присъединили навреме към колективния трудов договор, е неоснователен, защото колективният трудов договор няма нищо общо с получаването на полагаемите възнаграждения, което е регламентирано в Кодекса на труда.
Според нея в абсолютно нарушение на трудовия закон ръководителят си е позволил да отнеме на хората полагаеми възнаграждения, а и се посяга на основни трудови и граждански права, включително и правото на свободно синдикално сдружаване. Атанасова уточни, че тези плащания са възстановени, след като е била сезирана и се е намесила инспекцията на труда.
Красимир Митов, председател на синдиката "Защита", посочи, че гладната стачка е крайна мярка на протест, за да бъде чут гласа им и исканията за свободно сдружаване, увеличение на заплатата, по-добри условия на труд, закупуване на лични предпазни средства и работно облекло. Получихме устни гаранции, на които служителите не вярват, искаме да видим това под някаква форма и някой да носи отговорност и да бъде гарант, обясни той.
Той припомни, че омбудсманът Мая Манолова е организирала среща между протестиращите и ръководството на пощите, но попита къде е министър Московски.
Ще отнесем проблема до премиера, защото може да се стигне да гладуват не 13, а 1300 души, предупреди той.
mediapool.bg