Очаква се до месец "Топлофикация Габрово" да остане без лиценз заради това, че редовно оставя клиентите си без услуги и по този начин нарушава изискванията на енергийния регулатор. Така 4100 домакинства в града ще останат без централно отопление, но държавата ще отпусне на общината между 1.3 и 1.5 млн. лв. за компенсиране на разходите на тези семейства за това, че ще трябва да се отопляват с ток.
Това стана ясно във вторник на обща пресконференция на министрите на енергетиката Румен Радев, на финансите Асен Василев, на околната среда Юлиян Попов и на кмета на града Таня Христова.
"Проблемът не е от вчера, той е свързан с пренебрежителното отношение от страна на оператора на инсталациите към абонатите", каза кметицата.
По думите й през последния зимен сезон топлоподаването е прекъсвано многократно поради аварии и амортизация на мрежата. Инвестиции липсват, а системното замърсяване на въздуха в града продължава повече от седем години. Според Христова абонатите изобщо не могат да разчитат на местната топлофикация.
Дружеството, което е свързвано с енергийния бос Христо Ковачки, неведнъж е проверявано и от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и дори е санкционирано заради това, че оставя клиентите си на студено. От отчетите на регулатора обаче става ясно, че това и много от останалите топлофикации не си плащат наложените им от КЕВР глоби.
Екоминистърът обяви, че още през март 2023 г. регионалната екоинспекция е затворила въглищната част на инсталациите на топлофикацията, но тази мярка не дава необходимите резултати. Липсва информация от страна на инвеститора за неговите намерения да приведе съоръженията в съответствие със законодателството, каза още Попов.
Енергийният министър Румен Радев съобщи, че ведомството му и КЕВР в следващите дни ще провери дружеството заради оплаквания на граждани за замърсяване на въздуха и неритмично снабдяване с топлоенергия. Ще се инспектира техническото състояние на инсталациите, начинът на експлоатацията им, техническите условия за топлоснабдяване, каза Радев. Очакванията са да се издадат предписания към оператора на топлофикационната мощност и ако те не бъдат изпълнени, ще се отнеме лицензът.
Така около 4100 абоната на дружеството ще трябва да минат на алтернативно отопление през зимата. Проверка показва, че електропреносната и електроразпределителната мрежа могат да поемат тяхното потребление. Изчисления обаче сочат, че отоплението им на ток ще струва повече, отколкото на парно. Разликата е между 1.3 и 1.5 млн. лв., които държавата има готовност да предоставяне на общината за компенсиране на тази разлика в разходите за ток, каза финансовият министър Асен Василев.
"Животът и здравето на българските граждани струва повече от милион и половина", заяви той.
"Поел съм ангажимент, че при други случаи на затваряне на инсталации Министерството на финансите ще осигури средства за отоплителния сезон. Ще подпомогне гражданите във всички градове, където възникнат подобни проблеми", заяви още Асен Василев.
Възможно е дори онези клиенти на "Топлофикация Габрово", които са получавали енергийно помощи за отопление да получат безвъзмездни средства и за закупуване на електрически уреди за отопление.
Извън тази краткосрочна мярка, паралелно се обмислят и дългосрочни решения, свързани с монтирането на термопомпи, използването на природен газ за отопление, активното използване на програми за енергийна ефективност и други, каза още Румен Радев.
Това не е единственият случай в страната, но всички институции действат решително, каза министърът на околната среда и водите. "Ние ще действаме безкомпромисно. Здравето на българските граждани струва много повече от 1,5 млн, струва много повече от милиарди", посочи министър Попов, добавяйки, че ще се отправи апел и Министерството на здравеопазването да се ангажира в бъдещи подобни казуси.
mediapool.bg