Преговорите между ГЕРБ и "Продължаваме промяната- Демократична България" (ПП-ДБ) за съставяне на редовно правителство продължават с ускорени темпове, под невиждана канонада от атаки, обиди и натиск от страна на президента Румен Радев и проруската партия "Възраждане", които настояват двете най-големи политически сили да се откажат от мандата.
Като се има предвид, че това е поседният шанс за редовен кабинет в този парламент и провалът му би изпратил страната на нови избори, управлението ще остане в ръцете на президента, който вече над 10 месеца държи властта чрез служебни правителства.
Разговорите между ГЕРБ и ПП-ДБ текат цял ден. Неофициално представители на двете формации казват, че очакват "скоро" да бъде представен състав на кабинет. Очаква се обаче да не бъде официално представен преди да получи благословия от ръководствата на отделните партии.
Неофициално в кулоарите на парламента вече се въртят и имена на министри, които обаче е напълно възможно да претърпят промени.
Засега намеренията на преговарящите са да върнат на Радев изпълнен мандат преди крайния срок, който е в понеделник.
По-рано в четвъртък лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов даде сигнал, че партията му вече не настоява да има свои министри. "ПП искат сами да носят отговорност, включително и с политически лица. Ние с "Да, България" отговаряме на техните искания", каза той.
И действително, по неофициална информация на този етап от преговорите голяма част от министрите остават кадри на ПП.
Очаква се Мария Габриел (ГЕРБ), освен ротационен премиер и ротационен вицепремиер, да е и министър на външните работи, каквато беше и първоначалната договорка между партията на Бойко Борисов и ПП-ДБ .
Планираният хоризонт на правителството е 18 месеца. Първите 9 министър-председател ще е Николай Денков (ПП). Следващите 9 месеца той ще бъде заменен от Мария Габриел, но засега не се знае кой ще оглави овакантения от нея пост на външен министър и дали Денков, който по-рано беше министър на образованието, би се наел с тази задача.
В първоначалния проектокабинет на ПП-ДБ предложена за външен министър беше Ирена Димитрова, която е била зам.-министър в същото министерство.
Към момента партия "Да, България", която е част от коалицията "Демократична България", остава на позицията да не участва със свои министри. Не е изключено обаче другите две партии от ДБ да издигнат такива. Твърди се, че "Зелено движение" лансират Зарица Динкова за министър на туризма. Това би било едно от новите имена спрямо представения преди месец от ПП-ДБ проектосъстав.
В първоначалния проектокабинет на ПП-ДБ за министър на вътрешните работи беше предложен Андрей Янкулов от "Антикорупционния фонд", той обаче се е отказал. Сега като евентуална номинация се спряга шефът на ГДБОП Калин Стоянов, който беше назначен на сегашния си пост по време на първото служебно правителство на президента Румен Радев, докато министър на вътрешните работи беше настоящият депутат от ПП Бойко Рашков.
Промяна се очаква и при министерството на социалната политика. През май като кандидат беше представен Иван Кръстев. Сега неофициално се говори, че поста ще бъде зает от Иванка Шалапатова, която е директор на фондация "За нашите деца" и бивш зам.-.министър.
Очаква се да бъде сменен и първоначално предложеният за министър на икономиката Юлиан Войнов, вероятно и лансираният през май за министър на спорта Димитър Илиев няма да бъде част от финалния състав.
Промяна се очаква и при номинацията за министър на земеделието. Първоначалната номинация беше на Христо Даскалов, който е депутат от ПП и бивш шеф на БАБХ. Сега спряган за министър на земеделието е собственикът на "Тандем" Кирил Вътев.
Засега се очаква местата си да запазят част от предложените преди месец от ПП-ДБ министри. По неофициална информация съпредседателят на ПП Асен Василев остава министър на финансите. В преговорите се обсъжда местата си да запазят и повечето представители на ПП, част от които в момента са депутати.
Към този момент Даниел Лорер (ПП) остава кандидат за министър на иновациите, но е възможно да не остане във финалния списък.
Настоящият народен представител от ПП Радослав Рибарски засега остава номиринат за министър на енергетиката, колегата му Андрей Цеков пък е вероятната кандидатура за министър на регионалното развитие. Възможно е кандидатът за министър на правосъдието да остане Милен Матеев от ПП, който в предишния парламент беше шеф на парламентарната правна комисия, но се обсъждат и други имена. Същото важи и за друг ексдепутат на ПП - Георги Гвоздейков, който беше шеф на държавното дружество "България Хели Мед Сървиз".
Очаква се от предложения преди месец състав на кабинет местата си да запази номираният за министър на отбраната Тодор Тагарев. Това важи и за издигнатата през май Генка Петрова за министър на образованието. Тя е била зам.-министър със същия ресор в правителството на Кирил Петков.
Ситуацията е същата и с номинацията за министър на електронното управление - Александър Йоловски. Очакванията са за министър на здравеопазването да бъде предложен Христо Хинков - дългогодишен директор на Националния център по обществено здраве и анализи. Той беше представен и в първоначалния състав. Остава и Юлиан Попов като номинация за министър на околната среда.
mediapool.bg