Парламентът ратифицира на две четения протоколите на Северноатлантическия договор за присъединяване на Финландия и Швеция в НАТО.
Против включването на двете страни в Алианса гласуваха единствено от "Възраждане".
Двете държави депозираха кандидатурите си за членство на 18 май след военната агресия на Русия срещу Украйна, а на срещата на върна Алианса в Мадрид страните членки взеха решение да ги поканят.
Протоколите ще влязат в сила, след като всяка от страните по договора уведоми правителството на Съединените щати в качеството му на депозитар за изпълнение на вътрешните процедури.
Заедно с Швеция и Финландия, членовете на НАТО ще станат 32.
"България приветства членството на Финландия и Швеция в НАТО, които са наши близки партньори в Европейския съюз, с твърдото убеждение, че то ще допринесе значително за засилване на сигурността в евроатлантическата зона. Присъединяването на двете страни към НАТО ще открие допълнителни възможности и в областта на двустранното сътрудничество", посочиха от българското външно министерство.
Екатерина Захариева (ГЕРБ-СДС) отбеляза, че българският парламент ще е един от първите, които ще гласуват това решение на Финландия и Швеция.
"Ако има нещо малко позитивно, макар че не може да се говори за позитивизъм в една война, то това е, че вместо да отслаби НАТО и демократичния свят, всъщност Путин подсилва НАТО", каза тя.
Благовест Белев от "Продължаваме промяната" коментира, че Финландия и Швеция са вносители на сигурност в Алианса.
Той посочи членството на България в НАТО като стратегическо за времето си.
"Две такива мощни икономически държави се присъединяват в един съюз, в който ние отдавна членуваме. За мен това е знак, че 2004-та година България е направила правилния избор с присъединяването си към НАТО".
От ДПС окачествиха акта като победа за всички членове на НАТО.
"Възраждане" категорично отхвърли законопроекта.
Лидерът Костадин Костадинов заяви, че "откакто България влезе в НАТО, три пъти намаля отбранителната способност на българската войска".
mediapool.bg