Възможно е да бъдат разместени армейски структури в страната. Тази идея лансира в понеделник новият военен министър Тодор Тагарев.
Целта е с подобни мерки да се преодолее кадровия колапс в армията. Дори по официални данни около 20% от всички длъжности са незаети.
"Има значение и къде е разположена армията. Решенията от края на 90-те години на миналия век и началото на този армията да се концентрира в малък брой населени места тогава изглеждаха доста добри, но към днешна дата се оказа, че армията засмуква млади мъже и жени от района и няма кой повече да дойде. Едно добро решение е да търсим разполагането на някои армейски структури в други региони на страната, което би имало значение не само за по-доброто окомплектоване на армията, но и за икономическото развитие на регионите", каза Тагарев пред БНР.
Още по темата
Милиардната сделка за бронирани машини се движи все по-уверено към САЩ
Основната притегателна сила за наемането на професионални военни обаче е финансовото заплащане.
Тагарев потвърди, че изтегля от Народното събрание програмата за модернизацията на армията, която бе внесена от екипа на служебния военен министър Димитър Стоянов, но даде заявка за приемственост, като към момента оценява добре свършената работа.
Тагарев каза, че е готов да стартира големите проекти, които са в напредна фаза.
"Ако е необходимо повече време, при евентуално решение за преработване на програмата, не мога да кажа, че това ще е така, мога да стартирам процедурите за големите проекти, без да чакам прегледа на орограмата. ... Необходима ни е стабилна финансова прогнозна рамка и в нея да планираме приоритетните проекти. Ако проектът за бойните машини за сухопътни войски е в напреднала фаза, както чувам, но не съм имал време още да го проверя, няма да го бавя и един ден", посочи той.
Около проекта за бронираните машини, който се очаква да достигне общо около 2 млрд. лева, все още има много неизвестни, като ще трябва да мине отново и през парламента.
Към момента има два варианта за реализирането му - директен договор със САЩ за машини “Stryker” или конкурс за избор на компания.
И по двата варианта служебното правителство работеше, така че решението е в ръцете на парламента и редовния кабинет.
Военното министерство отново поиска и получи нова информация (Request for Information, RFI) от компаниите, които могат да изпълнят проекта, но паралелно се задвижи и опцията за
междуправителствен договор.
След като МО прецени цялата постъпила информация, трябва да вкара в парламента промяна в Проекта за инвестиционен разход (ПИР).
mediapool.bg