Всички шефове на БНТ вече са с изтекъл мандат, но продължават да ръководят обществената медия. Наред с този на генералния директор Емил Кошлуков, оказва се, че в края на септември тази година е изтекъл и 3-годишният мандат на настоящия управителен съвет на медията. В момента в управата на телевизията са дългогодишният спортен журналист Василена Матакиева, телевизионният сценарист и редактор Антон Андонов, и адвокатът Христо Томов. Парадоксът е, че Законът за радио и телевизия има противоречиви норми, които поставят СЕМ в своеобразен законов пъзел за изход от ситуацията.
Един закон, много възможности
3-годишният мандат на членовете на УС на БНТ е изтекъл на 28 септември. Точно преди 3 години, на тази дата, те бяха утвърдени за ръководители от тогавашния СЕМ. За първи път обаче се случва мандатът на управата да изтече, когато преди това мандатът на генералния директор, в случая Емил Кошлуков, е изтекъл още преди близо година и половина.
Логично горещият въпрос е има ли легалното право Кошлуков да излъчи нова управа и има ли законово право настоящият УС да продължи да получава държавна заплата, като запази постовете си в управата на обществената медия. Законът за радио и телевизия (ЗРТ) казва, че заплатата на УС на медията е "в размер на три четвърти от месечното възнаграждение на членовете на Съвета за електронни медии". А заплатата на член на СЕМ е равна на депутатската заплата.
И докато има яснота за възнаграждението на УС, ЗРТ предлага много възможности за решаване на парадоксалната ситуацията с изтеклите мандати и на генералния директор, и на УС. От една страна в него има изричен текст (чл. 60, ал. 4), който казва, че, ако мандатът на генералния директор вече е изтекъл, но избор на УС не е осъществен, то членовете на УС продължават да изпълняват своите правомощия до утвърждаване на новите управителни съвети от СЕМ. В същото време същият закон не забранява на Кошлуков да излъчи нов УС на телевизията независимо че е с изтекъл мандат. В чл. 68, ал 1, т. 3 се казва, че генералният директор "предлага на Съвета за електронни медии за утвърждаване членовете на управителния съвет и прави предложение до Съвета за електронни медии за предсрочното прекратяване на мандата им". Нормата не третира ситуация, в която мандатът може да е изтекъл.
Наред с всичко това самият ЗРТ в момента третира Кошлуков като легален генерален директор, независимо че мандатът му е изтекъл преди повече от година. Чл. 66, алинея 4 казва, че "в случай че при изтичане на мандата на генералния директор на БНР, съответно на БНТ изборът по ал. 1 (на нов генерален директор - б.а. ) не е осъществен, те продължават да изпълняват своите правомощия до встъпване в длъжност на новите генерални директори".
Това, което е сигурно, е че от настоящия УС на медията единствено Василена Матакиева и Антон Андонов не могат да бъдат предложени за нов мандат, защото
вече имат два последователни мандата на този пост, какъвто е максимумът, разписан в ЗРТ.
Кошлуков: "Въпросът е решен в Закона за радио и телевизия"
Mediapool потърси за коментар по спорната ситуация генералният директор на БНТ Емил Кошлуков.
"Благодаря, не давам интервюта", отговори той след като изслуша въпроса. По-късно Кошлуков сам се обади и добави - "този въпрос е решен в Закона за радиото и телевизията, не знам дали сте видели", а след това прекъсна връзката.
Членът на СЕМ Пролет Велкова коментира пред Mediapool, че законът ясно позволява настоящият УС да продължи да упражнява задълженията си до избор на нов. Такова било и мнението на юристи, до които тя се е допитала. Велкова предположи, че най-вероятно такова тълкуване прави и генералният директор на БНТ и затова до 28 септември тази година, когато е изтекъл мандатът на настоящата управа, той не е предложил за одобрение нов УС. Тя обаче се съгласи, че други текстове в ЗРТ позволяват на Кошлуков да излъчи нов УС и изрази личното си мнение, че това не е работещо за телевизията, защото всеки нов генерален директор трябва да има правото да излъчи екипа си.
Mediapool потърси за коментар и председателя на СЕМ Соня Момчилова, но тя не отговори на телефонното повикване.
С помощ от приятел - бонус още половин мандат
3-годишният мандат на Емил Кошлуков изтече през юли 2022 година, но той вече ползва бонус почти още половин мандат, т.е. година и половина над него, предимно с помощта на дългогодишния спортен журналист на телевизията Сашо Йовков.
Първо, мандататът на Кошлуков бе автоматично удължен, защото СЕМ се провали с избора на нов генерален директор през юли 2022 г. Контрата за избора дойде от доминиращите представители от президентската квота - председателят Соня Момчилова и Габриела Наплатанова – и от излъчената от ГЕРБ Галина Георгиева.
Още в края на юли 2022 г. изненадващо стана ясно, че Кошлуков назначава в БНТ Сашо Йовков като външен консултант в спортния канал БНТ 3. Самият Йовков вече е и пенсионер. Назначението му в БНТ бе прелюбопитно, защото само преди седмици Кошлуков и Йовков заедно с още шестима кандидати бяха претенденти в споменатия конкурс за генерален директор на БНТ. Тогава за генерален директор на БНТ се състезаваха самият Емил Кошлуков, Венелин Петков, Сашо Диков, Сашо Йовков, бившият юрисконсулт на БНТ Ирина Величкова, телевизионерът и университетски преподавател Светлана Божилова, споменатата Василена Матакиева и Красимир Ангелов.
Впоследствие стана ясно, че друг претендент за поста на Кошлуков - Ирина Величкова е завела дело срещу самата процедурата, по която СЕМ се опита да избира нов генерален директор. Самото дело тръгна с фалстарт, защото в залата по болест не се яви именно Сашо Йовков.
"Единствено Сашо Йовков заяви лично присъствие, никой друг от състезавалите се в процедурата за генерален директор, извън Величкова, не пожела това", разказа тогава пред Mediapool адвокат Андрей Икономов, който представлява интересите на Ирина Величкова в съдебна зала. В крайна сметка, в края на май Софийския административен съд - София област реши, че СЕМ не е провел процедурата по правилата и го задължи да прегласува решението си.
В решението имаше и друг важен детайл - при прегласуването СЕМ може да се гласува "за" или "против", но не може "въздържал се". При предходната процедура именно заради опцията въздържал се не се стигна до избор на титуляр. На финалното гласуване Венелин Петков бе подкрепен от двете членки на СЕМ от парламентарната квота - Пролет Велкова, издигната от "Демократична България" и Симона Велева, от квотата на "Продължаваме промяната". Останалите трима членове на СЕМ, които са излъчени от президента и от ГЕРБ, гласуваха "въздържал се".
Опцията за прегласуване от страна на СЕМ по новите правила обаче също бе блокирана от Сашо Йовков и Емил Кошлуков. Съответно на 14 и 15 юни 2023 година те подадоха касационни жалби срещу решението на съда. Това отключи ново време за протакане, докато се стигне до ВАС, който да вземе финално решение.
"Съдът има на първа инстанция решение по жалбата на г-жа Ирина Величкова (именно СЕМ да прегласува избора на генерален директор - б.а.), но подадените две касационни жалби от г-н Емил Кошлуков и от г-н Сашо Йовков изпратиха делото за финално разглеждане пред ВАС", коментира пред Mediapool адвокат Андрей Икономов. Той добави, че и двете жалби ще бъдат разгледани едновременно от съда.
Междувременно колелото на живота продължава да се върти и самият Сашо Йовков вече е в ново амплоа в публичното пространство. Той се оказа в листата за общински съветници на Вили Лилков от "Синя София" на предстоящите местни избори на 29 октомври тази година.
Кой какво прави в управата на БНТ
Емил Илиев КошлуковПредседател на УС и Генерален директор на БНТ осъществява оперативно управление на дейността на БНТ и наблюдава дейността на дирекция “Новини и актуални предавания”
Василена Павлова МатакиеваНаблюдава дейностите, свързани с международното сътрудничество и връзката с Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), европейски проекти и програми, лицензионни режими на спортни права и събития.
Антон Емилов Андонов Наблюдава дейностите, свързани с програмното развитие, реализация на съвременните тенденции в медийната среда, медийни интернет услуги и програми, платформи, социални мрежи, маркетинг и публични комуникации
Десислава Димитрова Преображенска - напусна поста от 1 август по свое настояванеДотогава тя наблюдаваше дейностите, свързани с разпространение на програмите на БНТ, законосъобразно провеждане на процедури по възлагане на обществени поръчки, програмното бюджетиране и филмопроизводствената дейност на БНТ.
Христо Цветанов ТомовНаблюдава дейностите, свързани с правните и лицензионни режими на програмното съдържание, медийното право, структурни промени и трудовоправни въпроси, преструктуриране и др.
mediapool.bg