Най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ продължава да спъва конституционните реформи, които са основното българско изискване, за да започне Северна Македония реални преговори за членство в ЕС.
Председателя на партията Християн Мицкоски каза, че единственият начин ВМРО-ДПМНЕ да гласува промени в конституцията е те да влязат в сила след като бъде завършен целият преговорен процес на Северна Македония с ЕС.
Този вариант обаче не се приема от България. С промените в основния закон ще бъде вписан и българският етнос, но за да минат в парламента е необходимо мнозинство от две трети, което е невъзможно без ВМРО-ДПМНЕ.
Партията има 44 от 120 депутати в парламента.
"В преговорната рамка на Република Северна Македония никъде изрично не пише, че трябва да има промени в конституцията. Това е записано в заключенията на Европейския съвет и ако Европейският съвет има добри и честни намерения към Република Северна Македония, може да изтълкува, че страната е изпълнила задължението си, процесът на гласуване е извършен, но тези промени не могат да бъдат напълно валидни до момента, в който страната стане членка на ЕС”, каза Мицкоски, цитиран от БТА.
ВМРО-ДПМНЕ твърди, че може да преговори рамката, но управляващите смятат това за невъзможно.
Още по темата
Ковачевски: Дискурсът на България към Северна Македония е като този на Русия към Украйна
По-рано тази седмица премиерът Димитър Ковачевски предложи на ВМРО-ДПМНЕ да влезе в управлението или да се проведат предсрочни избори, ако партията преразгледа позицията си.
Засега обаче това не е станало.
След срещата стана ясно, че Мицкоски е приел партията да бъде част от правителство, което ще подготви, а депутатите й ще гласуват в парламента промени в конституцията, поставяйки няколко условия: албанската ДСИ да не участва в това правителство, конституционните промени да влязат в сила не със старта на отварянето на преговорните глави, а след приключване на преговорния процес, гаранции от ЕС, икономически пакет за Северна Македония, както и България да изпълни три от решенията на Европейския съд за правата на човека в Страсбург по отношение на нерегистрираните в България сдружения от групата на ОМО "Илинден".
ДСИ прие да излезе от правителството, докато се проведат предсрочни избори, но ВМРО-ДПМНЕ продължава с изискванията.
Сега Мицкоски уточни, че ако условията му за отложено действие на влизането в сила на конституционните промени бъдат приети, ВМРО-ДПМНЕ ще внесе в парламента на Северна Македония свое предложение за текстовете в конституцията, за което ще искат гаранции от ЕС и САЩ.
"Нека поискаме гаранция за вековната македонска идентичност, култура, традиция, уникалност, обичаи и език от Европейския съвет. Аз се ангажирах да поставя тази точка в дневния ред чрез премиери на страните членки. И след като казваме, че никой не е против македонската идентичност, тогава няма причина тази точка да не стои на дневен ред и да не получим такъв документ, който да потвърди македонската идентичност от страна на най-високия европейски орган, какъвто е Европейският съвет, където членуват правителствени ръководители и държави от страни-членки на Европейския съюз. От друга страна, така ще видим истинските намерения на нашия източен съсед“, каза Мицкоски.
В петък и управляващата партия СДСМ излезе с позиция, в която се посочва, че "няма защо от ВМРО-ДПМНЕ да проявяват такава голяма нервност, че промениха позицията си и приеха конституционни промени, както и участие в широко правителство за европейска интеграция".
"Разбираме, че промяната може да е дошла внезапно, разбираме също така, че нотариално заверените декларации на депутати от ВМРО-ДПМНЕ срещу конституционните промени са били заличени с едно изявление (на председателя на партията Християн Мицкоски след лидерската среща) и не за първи път опозицията променя позицията си. Този път това може да доведе до съвместен принос за продължаване на европейския път на страната, разбира се, ако се придържат към казаното публично от Християн Мицкоски. Ето защо няма нужда да се притеснявате. Има време за политическо съперничество, сега е време за поемане на отговорност за бъдещето на страната”, се посочва в съобщението.
ВМРО-ДПМНЕ разви мощна антибългарска кампания през последните месеци и двустранните отношения не може да се придвижат напред, въпреки че миналата година София отвори под условие вратата на Скопие към ЕС.
Другото основно изискване на България е спазването на правата на македонците с бълагарско самосъзнание, но и в това отношение няма напредък.
mediapool.bg