Кламер БГ - Новини: България очаква членство в Шенген и критики в доклада на ЕК

България очаква членство в Шенген и критики в доклада на ЕК

България

|
Ср, 21 Юни 2023г. 16:04ч.
България очаква членство в Шенген и критики в доклада на ЕК

България очаква членство в Шенген и критики в доклада на ЕК

България очаква критики в последния мониторингов доклад на Европейската комисия за върховенството на закона и борбата с корупцията, който ще бъде публикуван през юли по настояване на Нидерландия. Това съобщиха източници на Mediapool от Брюксел, които са запознати с предварителния вариант на доклада.

Страната ще бъде критикувана за практически нефункциониращия съдебен инспекторат, чиито членове работят вече трета година над законния си мандат, както и за продължаваща липса на присъди за корупция по върховете на властта.

В същото време обаче българските власти очакват от ЕК да отбележи проявената политическа воля заради приемането на съдебната реформа, която създаде независим механизим за разследване на главния прокурор. Преди седмица Иван Гешев се превърна в първия български главен прокурор, който бе уволнен за нарушаване на Етичния кодекс за поведение на магистратите.

Мониторинговият доклад бе поискан от Нидерландия, за да получи моментна снимка на състоянието на българската съдебна система преди приемането на страната в Шенген. Нидерландия и Австрия блокираха през декември миналата година членството на България в Шенген, а Австрия спря Румъния. В същото време Хърватия бе приета в европейското пространство без паспортен контрол.

По информация на Euractiv от дипломатически източници в ЕС приемането на България и Румъния в Шенген ще започне още през тази година, като през октомври това ще се случи с летищата, а от 1 януари 2024 година те ще станат пълноправни членове на зоната за свободно пътуване, ако не се случи нещо извънредно. Информацията се потвърждава и от източници в София.

Правителството на Марк Рюте е дало сигнал, че ще вдигне ветото върху приемането на България в Шенген заради приетата съдебна реформа и освобождаването на Иван Гешев от позицията.

Възраженията на Австрия за охраната на границата с Турция не са отпаднали, но се очаква правителство на Карл Нехамер да оттегли възраженията, ако остане единствена държава в опозиция на приемането на двете балкански държави.

В началото на юни ЕК предостави нова финансова помощ на Румъния и България за изпълнението на стартирали вече пилотни проекти за управление на границата. Помощта за страната ни е 45 млн. евро, а за Румъния - 10.8 млн. евро. Средствата ще бъдат добавени към националните програми в рамките на Инструмента за финансова подкрепа за управлението на границите и визовата политика.

В официалното съобщение на Европейската комисия се казва, че се приветства напредъкът, осъществен през последните три месеца на двете държави в областта на предоставянето на убежище и връщане на нелегалните имигранти, управлението на границите и международното сътрудничество.

mediapool.bg