България ще настоява официално за прекратяване на договора на ЕК с Pfizer/BioNTech за ваксини срещу Covid-19 на заседанието на Съвет по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси на 13–14 март 2023 г. Това съобщи в сряда служебният министър на здравеопазването Асен Меджидиев след заседание на Министерския съвет, на което тази позиция е била подкрепена единодушно.
Меджидиев, а преди това и предшественичката му Асена Сербезова, от година водят комуникация заедно с други техни колеги здравни министри от Централна и Източна Европа с европейските институции, за да се намалят или спрат доставките на огромните количества ваксини срещу Covid-19, които страната ни директно бракува поради нулевия интерес към тях. В сряда Меджидиев каза, че вариантите са или прекратяване на договора с Pfizer/BioNTech, или доставките да са по заявка от всяка страна. В момента доставките са по квоти според населението на всяка държава.
Както Mediapool писа, в началото на тази годината бракуваните ваксини срещу Covid-19 у нас бяха над 2.1 млн. дози, а стойността им надхвърляше 50 млн. лева. Тази сума предстои да се удвои и утрои, ако продължим да получаваме още дози. Меджидиев не пожела да каже в сряда какви са щетите за държавата до момента от унищожаването на неоползотворените ваксини, тъй като договорите с фармацевтичните компании са конфиденциални. Но тъй като информация за тях вече излезе в българските и световните медии, изчисленията са приблизително следните: ако не настъпи промяна, тази година се очаква да бракуваме още 2 800 000 дози на цена от около 38 лева на доза или това ще ни коства още над 100 млн. лева.
"Категорични сме в тази позиция, с която защитаваме държавния интерес. Бяхме подкрепени и от министъра на здравеопазването на Полша, а в последните дни получихме подкрепа и от още шест държави членки на ЕС“, каза в сряда Меджидиев.
Позицията на българската страна е, че доставката на ваксини и принудата на държавите да закупуват такива големи количества, които след това да бъдат унищожавани, е изключително безотговорна и не е имиджова нито за България, нито за ЕК, нито за ЕС, каза Меджидиев.
Меджидиев заяви, че страната ни от самото начало не е съгласна с принципа за покупка на ваксините, но въпросът е бил колко добре се чува нашият глас. "Радвам се, че вече започват да ни чуват", заяви той. По думите му е грешна позицията, че България е малка държава и е достатъчно силна да защитава държавните интереси.
От миналата година България и още 9 страни в ЕС настояват за редуциране на доставките и предоговаряне на споразуменията между ЕК и фармацевтичните компании, но без резултат.
Самият Меджидиев не за първи път повдига темата в различни формати, включително и на редовно заседание на Съвета на Европейския съюз по заетост, социална политика, здравеопазване през декември 2022 г.
България е държавата с най-ниско ваксинационно прикритие срещу Covid-19 в ЕС с 30% от населението с първичен курс имунизация, 12% с една бустерна доза и 1.6% с втора. За сравнение средно в ЕС 73% от населението е с първична имунизация, над 54% с един бустер, 14% с втори и 1.7% с трети. От началото на ваксинацията досега у нас са приложени 4 609 121 дози ваксини срещу коронавируса.
Източник: МЗ
mediapool.bg