На 10 март бе тържествено отбелязана 80-годишнината от героичния акт на българския народ, опълчил се срещу плановете на властите да депортират българските евреи и така да ги спаси от сигурна смърт в концентрационни лагери.
В навечерието на годишнината авторитетни български учени и общественици призоваха държавата да признае отговорността си за преследване и депортиране на евреи. Това не се случи – в официалното слово на президента Румен Радев нямаше подобен намек.
"В дни на изпитание българската държава и народ издържаха невероятен тест с огромна историческа стойност, като не допуснаха нито един български евреин да загине в лагерите на смъртта или да бъде убит в България. Спасяването на българските евреи продължава и днес да бъде пример за силата на обществената и политическа енергия, посветени на справедлива кауза", заяви президентът Румен Радев по време на откриването на документалната изложба, посветена на 80-годишнината от спасяването на българските евреи в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Изложбата бе една от многобройните прояви в цялата страна, с които бе отбелязана годишнината.
В изложбата са включени експонати от фонда на Националната библиотека, както и наградите, с които посмъртно е удостоен цар Борис III от международните еврейски организации, сред които Световният еврейски конгрес и Лигата против поругаването.
Сред участниците в събитието бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, министър-председателят Гълъб Донев, министри, дипломати, представители на Българската православна църква, на академичните среди, на еврейската общност у нас и на организациите на българските евреи в Държавата Израел. Почетен гост бе известният историк и общественик от Израел проф. Михаел Бар-Зоар, автор на книгата "Спасение", посветена на събитията през пролетта на 1943 г., довели до спасяването близо 50 хиляди български евреи.
В словото си Румен Радев припомни как в един от най-мрачните периоди на човешката история България, вече преживяла две национални катастрофи, прави всичко възможно, за да избегне въвличането си в поредната война на Стария континент. Въпреки натиска на нацистка Германия и загубения си неутралитет обаче, българските институции отхвърлят антисемитизма, а българският народ не променя доброто си отношение към своите приятели, съседи, съученици и колеги евреи. "Комисарството по еврейските въпроси не се наложи над българските парламент и правителство, а Хитлер не пречупи решението на цар Борис III да не допусне депортацията на нито един български поданик извън пределите на България", каза президентът.
"В историята ни завинаги ще остане държавническият урок на 43-мата депутати от правителственото мнозинство в Народното събрание, подписали писмото на подпредседателя Димитър Пешев, на достойните духовни водачи на Българската православна църква, която тогава е част от държавата", подчерта той. Румен Радев открои и важната роля и активната обществена позиция на редица научни и професионални сдружения, на интелектуалния елит, останал верен на традициите на своя български народ и държава, както и приноса на българските евреи в антифашистката съпротива.
Държавният глава напомни, че осем десетилетия след спасяването на българските евреи обществото ни остава в дълг към паметта на спасителите заради идеологическите пластове, затъмнили делото на достойните. "Длъжни сме да опазим чист спомена за миналото, защото историческата памет, на която се крепят устоите на нацията, е здрава само когато се гради върху истината", заяви президентът.
"Опитите за вменяване на вина, които са най-малкото проява на неуважение към нашите спасени еврейски съграждани и към моралния подвиг на малка България, докато други в Европа колаборираха с нацистките власти", посочи президентът и добави, че милионите невинни жертви на Холокоста никога няма да бъдат забравени. Той подчерта, че в България еврейската общност в края на Втората световна война е по-многобройна отколкото преди нейното начало и този огромен морален капитал на България трябва да бъде защитен от всеки опит за подмяна.
Проф. Михаел Бар-Зоар разказа за решителните действия на Цар Борис III, българската държава и българския народ, които водят до спасяването на всички български евреи по време на Втората световна война. "Аз и моите приятели имаме един свещен дълг към България – да разпространим в целия свят тази история за спасяването на евреите – това е нещо много дълбоко и трябва да го пазим в българската душа и в нашите спомени", каза проф. Михаел Бар-Зоар.
Има нещо специално в българския народ. И това нещо трябва да бъде като една светлина, като един лъч, който огрява целия свят. Да видят хората как в най-мрачните, в най-тежките моменти, цял един народ, от всички слоеве на обществото, е станал и спасил своите евреи, каза проф. Бар-Зоар.
По-късно Румен Радев участва в шествие до Паметните плочи на спасителите на българските евреи до катедралата "Света София", където бе проведена церемония по поднасяне на венци – едно от множеството събития от програмата на Националния инициативен комитет за отбелязване на 80 години от спасяването на българските евреи през Втората световна война.
В София по повод годишнината се проведе и церемония по поднасяне на венци пред Паметните плочи на спасителите на българските евреи.
Проф. Алек Оскар, председател на "Шалом", обаче изрично заяви в словото си, че на днешната дата отбелязваме 80-годишнината от "най-драматичните събития в съвременната ни история - спасяването на евреите от старите предели на Царство България в годините на Холокоста, както и да почетем паметта на депортираните 11343 евреи от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и град Пирот в нацистките лагери на смъртта".
"За жалост, с всяка изминала година, паметта за онези мрачни времена все повече избледнява, а историята все по-често започва да се подменя. Все по-често ставаме свидетели на опити да се "приватизира" или по-скоро "национализира" акта на спасението, като заслугите се припишат на държавата, в лицето на цар Борис III, включително и на правителството на Богдан Филов, а не на достойните хора, рискували живота си, за да помогнат на своите братя и сестри от еврейски произход", каза Алек Оскар и продължи:
"Съвременният цивилизован свят се базира на чувството за отговорност - отговорност за собствените ни действия; отговорността да понасяме последствията на собствените си грешки. И ако не сме готови да поемаме отговорност, то тогава сме обречени да повтаряме грешките на миналото!
Вечна слава на достойните българи, които рискуваха живота си, но не останаха безучастни към страданието на своите братя и сестри от еврейски произход.
Поклон пред паметта на невинните жертви на човеконенавистната идеология."
mediapool.bg