Бургас отново е безспорният лидер с подадени най-много заявления за безплатно енергийно обновяване на частни жилищни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост - 215 заявления на обща стойност над 501 милиона лева при определен лимит за общината от 80 милиона лева.
Морският град беше лидер и по най-много санирани блокове по Националната програма за енергийна ефективност. Тя започна в началото на 2015 г., но последното служебно правителство на Румен Радев предложи да бъде прекратена поради липса на пари в бюджета. По приключилата вече програма за 9 години бяха обновени 1970 блока. Това струваше 2 милиарда лева на всички данъкоплатци, тъй като програмата се финансираше от държавния бюджет.
Предвиденият ресурс по Плана за възстановяване и устойчивост е значително по-малък. За първия етап парите са около 1.1 млрд. лева и идват от Европейския съюз. Обновяването на блоковете по първия етап ще е изцяло безплатно за собствениците. Крайният срок за кандидатстване беше до полунощ на 31 май, но срокът беше удължен до 17 часа на 1 юни, заради установени прекъсвания в комуникационната инфраструктура на Държавния частен хибриден облак.
Изключителен интерес - над 3000 блока за близо 4 милиарда лева
Очаквано новата безплатна програма предизвика изключителен интерес, въпреки че собствениците на жилищата трябваше сами да финансират енергийното обследване на сградата и изготвянето на техническия паспорт. Това струваше на апартамент между 400 и 1000 лв. в зависимост от разгърната застроена площ на жилищната сграда.
На финала общо 152 общини регистрираха в информационната система за еврофондовете ИСУН общо 3068 проектни предложения. 113 общини са без заявления за безплатно саниране.
Тяхната обща стойност надхвърли няколко пъти бюджета на мярката. Размерът на предвидената безвъзмездна финансова помощ по процедурата е 1 129 881 600 лв., а на получените проектни предложения е 3 972 426 084,04 лв., показва справка в ИСУН 2020.
Още по темата:
Наддаването за санирането започна, 2 милиарда не стигат
Повечето от общините са над лимитите
Повечето от 152-те общини са над лимитите, определени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), видно от справката предоставена на Mediapool от администрацията на служебния министър на регионалното развитие арх. Иван Шишков преди да предаде поста на наследника си Андрей Цеков.
След Бургас топ пет се допълва от Столична община (215 заявления), следвана от Варна (96), Габрово (84) и Сливен (81).
В първата десетка са само областни центрове. Пловдив, вторият по големина град в България, дели 6-та и 7-ма позиция с 80 заявления, колкото има и община Благоевград.
Под лимитите, определени от МРРБ, са предимно малки общини, но има и областни центрове. Община Видин например, която заема 25 позиция в своеобразната подредба по подадени заявления, е внесла 35 заявления на обща стойност 35.5 млн. лв. при определен лимит от 50 милиона лева.
В същото време малки общини като Попово, която е непосредствено преди Видин, с 36 подадени заявления са надхвърлили определения им лимит повече от два пъти. Прогнозната стойност за санирането на блоковете възлиза на близо 32 млн. лв. при определен лимит от 15 милиона лева.
Десет общини - Созопол, Козлодуй, Вършец, Долна Митрополия, Раковски, Бяла, Борино, Баните, Долна баня, Никола Козлево и Челопеч са внесли само по едно заявление. Други 14 общини са се отчели с по две заявления. Това са предимно малки селски общини, в някои от които няма блокове и най-вероятно става въпрос за фамилни къщи или жилищни кооперации. В същото време отпуснатият за тях лимит е 15 млн. лв. на община, показва предоставената справка.
Печелившите ще са ясни на есен
Кой ще спечели от безплатното саниране, се очаква да е ясно през октомври, малко преди местните избори.
В момента се определя оценителната комисия, която ще пресее подадените над 3000 заявления. Очакванията са в нея да влязат около 30 експерти, но заради кратките срокове за обработка на огромния брой документи е възможно съставът й да бъде увеличен.
За да бъдат усвоени всички средства и България да не загуби отпуснатото от Европа финансиране, обновяването на жилищните сгради трябва да се случи до края на 2026 г.
Това ще бъде огромно предизвикателство пред строителния бранш. Причината е, че за около 7 години бяха обновени близо 2000 сгради за 2 милиарда лева. Сега за 3 години ще трябва да бъдат обновени около 1000 блока за 1.4 милиарда лева. По груби изчисления на експерти парите от Плана за възстановяване и устойчивост ще стигнат за саниране на около 1000 панелни блока.
Вторият етап - без желаещи за сега
Веднага след като приключи първият етап за кандидатстване за безплатното обновление на жилищните сгради още на следващия ден - 2 юни, беше отворен втория етап. Крайният срок за кандидатстване по него е 16 януари 2024 г.
Предвидените средства по процедурата са в размер на 282 470 400 лева с ДДС.
Още по темата:
Около 1000 панелки ще се санират, старите малки сгради пак са аут
По втората фаза обаче одобрените сгради ще получат до 80% безвъзмездна финансова помощ. Всяко сдружение на собствениците ще трябва да осигури самоучастие чрез собствен финансов ресурс в размер на 20% от стойността на допустимите разходи по проекта.
Не е ясно дали това няма да се окаже препъни камък и интересът този път да е слаб. За десетина дни, откакто е отворена схемата, няма подадено нито едно заявление.
Документите за кандидатстване отново се подават чрез общинските или районните администрации за София, Пловдив и Варна.
Няма пречка сградите, които са подали документи по първия етап, да кандидатстват отново. Те ще трябва единствено да направят ново общо събрание за участие във втората фаза на процедурата и да посочат как се осигурят самофинансирането си, казаха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
mediapool.bg