БСП е внесла сигнал в прокуратурата срещу служебния социален министър Лазар Лазаров заради покупка от държавата имоти на завишени цени с еврофинансиране. Впоследствие Лазаров отвърна, че проектът, за който става дума, е бил одобрен именно от бившия социален министър от БСП Георги Гьоков.
Обвиненията на левицата
"Политиката на БСП категорично включва безпощадна и безкомпромисна борба с корупцията. Това ни накара веднага щом разбрахме за потенциални неправомерни действия, които навяват за измама и корупция, да информираме прокуратурата", заяви на брифинг в Народното събрание депутатът от левицата Георги Гьоков, който е и бивш социален министър.
Сигналът е за действия на служебния социален министър Лазар Лазаров по реализиране на инвестиции и изразходване на средства по Плана за възстановяване и устойчивост на България в частта "Социално включване". Внесен е в прокуратурата на 25 януари и съдържа факти за потенциално незаконосъобразно и неправомерно разходване на европейски средства.
По думите на Гьоков парите са харчени по перо за насърчаване на социалното включване на уязвимите групи и повишаване на качеството и разширяване на предоставяните социални услуги. За постигане на целта е приет Проект "Развитие на социалната икономика" на обща стойност от близо 27 милиона.
"За да се развива и подобрява регионалният подход на социалната политика, се създават регионални центрове. Това включва определянето на местата на тези фокус-точки, тяхното обследване и идентифицирането на проблемите, заинтересованите страни и социалната среда", обясни Гьоков и допълни, че в това подробно описание не фигурира задължение МТСП да закупува имотите, в които ще разположи фокус-точките. "Това не е необходимо, ако министерството или държавата разполагат с помещения тяхна собственост или могат да уговорят ползването на такива с местната власт", обясни Гьоков.
Според Гьоков в разрез с правилата 2 170 300 лева от средствата са дадени за закупуване на имоти в Пловдив, Бургас и Габрово. Това е станало с решение на служебното правителство на 15 декември 2022 г.
Народният представител даде и конкретен пример, който според него провокира съмнение за измама и корупция. "Закупеният имот в Габрово за 529 600 лева дълго време се е продавал от собственика, чрез местна агенция за недвижими имоти, за 168 000 евро. Като в деня на решението на Министерски съвет цената в сайта на агенцията е променена в съответствие с цената, определена в него", каза Гьоков.
"Какво налага закупуването на помещения, при условие че има подходящи и свободни помещения държавна собственост в голяма част от градовете на България? Отговорът е един – при държавните имоти няма комисионни", каза депутатът.
Гьоков обърна внимание и на начина, по който държавата купува избраните от нея имоти. "Няма методика, по която се определя реалната справедлива пазарна цена. Няма процедура, по която се оценяват и класират кандидатите, няма обявен орган, извършващ оценка на подадените оферти. Няма образец на протокол за извършените действия и взети решения на решаващия орган", каза депутатът.
Според левицата липсва и яснота как са определени градовете, в които ще се изграждат регионалните центрове, както и как са определени печелившите оферти.
Лазар Лазаров: Проектът е одобрен от бившия министър Гьоков
Сигналът на БСП, който се твърди, че е внесен в прокуратурата, е за проект, създаден и одобрен от предходното правителство, т.е., когато министър на социалната политика е бил Георги Гьоков, отговори по-късно на брифинг Лазаров.
"Тогава е предвиден проектът за икономическо развитие на социалната икономика и е одобрен от МС и ЕК. Това включва и закупуване на имоти за създаване на инфраструктура за социални предприятия", добави той.
Лазаров подчерта, че Гьоков е имал всички инструменти да реагира ако е виждал проблеми в проекта. По думите му проектът включва създаване на 6 публични центъра в страната. "Този проект е важен, не само за социалните предприятия, които ще осигурят заетост на хората с увреждания, този проект освен към тях е насочен и към ПВУ, доколкото е условие за получаване на втория транш за страната", уточни служебният министър.
Служебният министър на социалната политика подчерта, че не са били предприети действия за приемане на проекта преди неговото встъпване в длъжност като министър, което е поставило под риск получаването на вторият транш по Плана за възстановяване.
"Самоволно действие от Лазар Лазаров няма, всяко едно действие по отношение на имотите е взето от Министерски съвет", каза служебният министър.
По отношение на имотите той обясни, че властите са се обърнали към агенции за недвижими имоти за предоставяне на помещения със съответните изисквания. "Получихме 35 оферти, като от тях 22 не отговаряха на изискванията", съобщи той и каза, че са оценени само 13 обекта. "Ние само изпълняваме утвърден вече проект", допълни Лазаров.
Той смята, че атаката е част от предизборната кампания и може да е от кръгове, които искат да имат някаква чуваемост.
Служебният министър на социалната политика обясни, че към този момент с него не са водени разговори за участие в следващ служебен кабинет, но ако получи покана, ще обмисли предложението.
mediapool.bg