Депутати от БСП предлагат да се забрани рекламата на хазарт, но не и обявленията, сврързани с теглене на тиражи и съобщаване на печалби.
Това става ясно от внесени предложения между първо и второ четене на проектопромените в Закона за хазарта, инициирани от Валери Симеонов.
В момента в Закона за хазарта е забранена само пряката реклама, която "директно приканва потребителите да участват в хазартни игри, включително като създава впечатление, че с участието в играта потребителите ще могат да разрешат лични или финансови проблеми или ще постигнат финансово благополучие, или приканва гражданите да участват в играта с обещания за големи печалби".
Въпреки че в първия си законопроект по темата през 2018 г. Симеонов предлагаше ограничаване на хазартната реклама, във втория вариант той изостави тази тема.
Левицата я възражда, без обаче да пипа "вратичката" в закона, благодарение на която в момента се изливат огромни рекламни бюджети в медиите от лотарии и други хазартни игри.
В предложението на БСП се запазва алинея 2
на член 10 от Закона за хазарта, според която се допуска обявяване на "наименованията на игрите, регистрираната търговска марка на организатора, резултатите от игрите и спечелените печалби и тегленията на тиражите".
Именно тази алинея осигуряваше законността на агресивната реклама на хазарта в най-гледаното телевизионно време до момента. Както Mediapool писа през 2018 г., проверки на Държавната комисия по хазарта и СЕМ показват, че агресивната реклама на "игри на щастието" всъщност е законна.
Аргументите срещу пълната забрана за обявления за хазарт са, че ако това се случи, ще има непрозрачност при тегленето на тиражите на тотото, а също и трудности при отразяването на международни спортни събития, когато на екипите на спортистите и по стадионите има търговски марки на хазартни оператори.
Законопроектът на Валери Симеонов, който предстои да се гледа на второ четене от бюджетната комисия утре, предвижда въвеждането на държавен монопол върху лотарийните игри и прекратяването на дейността на действащите частни лотарии.
Нито проектът на Симеонов, нито предложенията на левицата предвиждат ограничаване на другата болестно разрастваща се хазартна ниша - игралните зали, които предизвикват тежки форми на хазартна зависимост. Експерти недоумяват как е възможно в малките градчета у нас да няма аптека, но да има игрална зала.
mediapool.bg