Според БСП, въпреки че готвеният от тях вот на недоверие за провал на правителството в областта на околната среда още не е внесен, вече имало "известни резултати" от него. От ГЕРБ пък обявиха, че социалистите не са се научили какво е вот на недоверие, а поведението им е безотговорно.
На 30 декември лидерът на социалистите Корнелия Нинова обяви, че партията ѝ ще иска вот на недоверие в сектора, защото "дишаме рак и пием отрова". Очаква се той да бъде внесен на 20 януари.
"Както е видно, назначени са проверки на ВиК дружества, на ВЕЦ-ове, Министерството на околната среда и водите най-сетне пусна за обществено обсъждане промени в наредбата за вноса, съхранението и отчетността на отпадъците. Това, което не се случваше след десетките ни въпроси и часовете дебати, започна да се прави, след като обявихме, че готвим вот на недоверие. За съжаление твърде късно, а цената за закъснението плащат чакащите на опашка пред водоноските", каза във вторник депутатът от партията Крум Зарков.
ГЕРБ, БСП и безотговорното поведение
Малко по-късно от ГЕРБ определиха решението за внасяне на вот на недоверие като "безотговорно поведение". Депутатът Тома Биков призова Нинова "да се вгледа в действията на кмета на Перник, който е от БСП". Според него кметът и правителството носят лична отговорност за решаването на кризата и те са "далеч по-несловоохотливи от тези, които стоят в София и дават пресконференции през няколко часа".
"Вече трета година колегите от БСП и г-жа Нинова не се научиха какво е вот на недоверие, какъв е смисълът от този акт и че това не е просто някакъв пиар инструмент, който да играе ролята на "всяко чудо за три дни". Това е нещо доста по-сериозно. Това, което разбираме до момента от началото на кризата в Перник, е, че единствената мярка, която БСП предлага, е правителството да падне, а след това – каквото сабя покаже", каза още той.
Според бившия министър на околната среда и настоящ депутат от ГЕРБ Ивелина Василева "поведението на БСП не е държавническо". "Нагнетяването на страх и истерия не е поведение, достойно за една отговорна политическа сила", добави тя и подчерта, че мнозинството в парламента има готовност да отхвърли вота на недоверие.
Подчерта още, че през годините на този парламент от БСП не са внесли нито едно законодателно предложение в секторите води, въздух и отпадъци. "Не само това – те подкрепяха нашите предложения за въвеждането на по-строги изисквания към секторите. Само за последната година, например, внесохме три предложения за подобряване на състоянието на атмосферния въздух", каза Василева.
Опорочаване на дебата с приказки за заговори
"Правят се всевъзможни опити дебатът за този жизненоважен въпрос да бъде опорочен. Говори се за заговори, търсят се причини в кой ли не, само и само да се прикрие очевидният факт, че перничани останаха без вода, че жителите на големите градове дишат замърсен въздух и че в България не е ясно как и кой гори отпадъци. Всичко това се случва поради некомпетентност, безхаберие, а не е изключено да има и престъпни деяния", каза Зарков преди отговора на управляващите.
По думите му управляващите подминавали парламента въпроси на БСП за въздуха и водата с "половинчати отговори, нежелание да се дискутира проблема, а понякога и откровена арогантност".
"Когато кризата дойде и по празниците хората останаха на сухо, подходът на управляващите остана такъв. Отказът или неспособността да се реши проблема, категоричното нежелание на ресорния министър да се признаят допуснатите грешки при управлението водния ресурс и конкретно на яз. "Студена", както и отказът на премиера от отчете очевидните пропуски на правителството в този сектор, водят до търсене на отговорност, а в парламентарната република България отговорност се търси чрез вот на недоверие", добави той.
По думите му с този вот на недоверие въпросите ще бъдат поставени където им е мястото - пред третото правителство на ГЕРБ.
Вотът на недоверие щял да представи и решения на проблемите
Социалистите обявиха, че следващата седмица ще поканят другите партии в парламента, които не са част от властта, за да им представят мотивите за готвения вот на недоверие. "Мотивите ще бъдат обемни. Освен да посочим проблемите и да потърсим отговорност, ще представим и конкретни решения. Но мотивите са пред очите на всеки български гражданин", каза депутатът и член на парламентарната комисия по околна среда от БСП Явор Божанков.
Според него институциите действат панически, но не и превантивно – България е осъдена за системно мръсен въздух, за вноса на боклука с неясен боклук са информирали медиите, а за проблема с водата в Перник преди изборите не се е говорило и хората са разбрали "по чешмите".
Той подчерта, че в България се рециклира само на хартия, защото е "очевиден факт, че се горят гума, масла и кабели". "Функционира една огромна мрежа от кухи фирми, които перат произход на отпадъци. Това е благоприятна среда за криминалния внос на боклуци от трети страни", добави Божанков.
Ивелина Василева категорично отрече от трети страни да е внасяно RDF гориво.
Тома Биков пък реши да отговори на критиките на Божанков като обяви, че "семейният му бизнес е скрап". "Това ми се струва малко нахално. Най-вероятно случайно са го намерили, че е в София по време на отпуската и затова са го пуснали да участва и той там", каза още депутатът от ГЕРБ.
mediapool.bg