Антибиотиците и лекарствата за диабет от днес се предписват от лекарите и отпускат в аптеките само с електронни рецепти.
Целта на промените е да се повиши контролът над предписването и отпускането на този вид лекарства и да се ограничи презапасяването с тях или употребата им не по предназначение.
Първоначално ще важат и хартиените рецепти, написани преди влизането в сила на новите правила.
Задължителните електронни рецепти ще важат за антибиотиците за системна употреба: таблетки; капсули, флакони за вливане, суспензии.
Това не включва антибиотични кремове като гентамицин, комбинации между антибиотик и кортикостероид за мазане, както и антибиотичните капки за очи.
Лекарите могат да издават електронни рецепти през софтуера на служебния си компютър или през специално създаденото мобилно приложение, което беше пуснато през март тази година.
След като лекарят генерира електронна рецепта за пациента, той може да отиде в аптеката и да получи лекарството си като каже ЕГН и датата на предписване.
Има и по-модерни начини за получаване на лекарствата: например лекарят да изпрати на пациента матричен код, който да бъде сканиран в аптеката и лекарствата да бъдат отпуснати.
Издаването на електронна рецепта не отменя посещението при лекар, тъй като предписването на медикаменти се извършва след физически преглед.
Националната здравноинформационан система (НЗИС) поддържа офлайн режим на работа, в който при липсата на интернет рецептите се запазват и изпращат отново при възстановяване на връзката.
Досега електронната рецепта бе задължителна само за лекарствата, които се реимбурсират от Здарвата каса и за медикаментите, съдържащи наркотични вещества с жълти и зелени рецепти.
mediapool.bg