Кламер БГ - Новини: Посред бял ден, на разходка, с охрана: Алексей Петров бе застрелян

Посред бял ден, на разходка, с охрана: Алексей Петров бе застрелян

България

|
Ср, 16 Авг 2023г. 17:37ч.
Посред бял ден, на разходка, с охрана: Алексей Петров бе застрелян

снимка БГНЕС

Един от последните оцелели силоваци от епохата на прехода Алексей Петров е убит посред бял ден, докато се разхождал на Витоша, заобиколен от трима охранители. Според полицията сигнал за престъплението е подаден около 12.20 ч. На мястото са изпратени екипи, които са установили безжизненото тяло на мъж и ранена жена. Тя била откарана в "Пирогов", където лекарите продължават да се борят за живота й.

Петров беше един от малкото едри бизнесмени, които оцеляха по време на годините на прехода. По неофициална информация срещу него е стреляно с пушка. Той е бил с трима души охрана. Убитият е имал навика да се разхожда на това място.

През последните две десетилетия срещу Алексей Петров, наричан Трактора, бяха организирани поне две неуспешни покушения.

Оперативен щаб ще координира разследването на убийството, заяви главният секретар на МВР Петър Тодоров. И към момента огледите на място продължават. Делото се води от градската прокуратура на София, чийто началник Илияна Кирилова бе на място. Там са и шефовете на СДВР и националната полиция Любомир Николов и Атанас Илков.

На 14 август 2002 година срещу него бе извършен атентат на басейна "Спартак", но той оцеля, въпреки че бе пострелян едновременно в гърдите и крака. На 29 октомври 2015 г. е извършено покушение с гранатомет срещу колата на Петров в близост до дома му. Той се измъква невредим. За това покушение бяха обвинени четирима украинци, но само един от тях бе осъден - Роман Логвиненко, който влезе в затвора за 10 години. Съвсем наскоро той е бил освободен предсрочно, писа БТА. Това се е случило в края на май. Софийският апелативен съд е постановил, че Логвиненко е дал достатъчно доказателства, че се е поправил. Към момента на освобождаването му е оставало да излежи още две години и шест месеца.

Петров влезе в обществения фокус след като бе осветен като сътрудник на ДАНС от вътрешния министър в кабинета "Станишев" Румен Петков. МВР-шефът се раздели с поста си след като се разбра, че е имал среща с т.нар. Братя Галеви от Дупница. Организатор на срещата е именно Петров.

На 10 февруари 2010 г. Петров бе задържан и обвинен за лидер на престъпната група "Октопод", занимавала се с рекет и изнудване. Това бе най-голямото дело, започнато от МВР на Цветан Цветанов по време на първото правителство на Бойко Борисов. Накрая Петров бе оправдан, а държавата е осъдена да плати десетки милиони левове обезщетение на него и "Лев инс".

Още докато делото бе в съдебна фаза един от ключовите свидетели - някогашният банкер от Плевен Георги Цветанов загина при катастрофа. Друг свидетел - Валентин Шотев - твърдеше, че Петров е бил много близък с някогашния главен прокурор Никола Филчев. Той разказваше още, че някогашната барета твърдял, че е близък с хора от израелските служби. Шотев твърдеше, че след като с Петров се скарали за имот на бул. "Черни връх" той бил заплашен, че ще бъде убит с лопата.

Публично Петров е изявявал интерес и към започване на работа в ДАНС, за да работи за икономическата сигурност на страната. Освен това бе сред хората, които призоваха бившия главен прокурор Иван Гешев да напусне поста си. Петров сам призна, че в ресторанта на дъщеря му "Делвите" са ходили и Бойко Борисов, и Кирил Петков, но отричаше той лично да е съдействал за съставяне на сегашното правителство.

Снимката от неформална среща между Борисов и Петков, чиято автентичност не се оспорва, бе разпространена публично малко преди съставянето на правителството "Денков-Габриел". Едни източници твърдят, че е снимана дни преди това, а други - няколко месеца по-рано.

Името на Алексей Петров се завъртя неофициално и покрай опита за покушение срещу Иван Гешев.

Алексей Петров е съучредител на застрахователните дружества "Аполо и Болкан" и "Спартак", а по-късно и на "Левски Спартак", което накрая превръща в "Лев инс". В сряда от "Лев инс" определиха убийството на съоснователя на компанията като "безскрупулен и варварски акт".

Заради проблем със системата "Зелена карта" в застраховането в последната половин година държавата се опитваше да прокара промени в Кодекса за застраховането, които "Лев инс" не харесваше, а компанията заведе дело срещу Mediapool за 1 млн. лв., чието първо заседание е насрочено за ноември. След като първоначално законодателните промени бяха бойкотирани в парламента, в края на юли ситуацията претърпя тотален обрат и поправките изненадващо бяха приети, а в последното си интервю - пред Силвия Великова в БНР, Петров даде да разбере, че вече няма да се занимава с темата. Тогава той уточни, че отдал 5 години от живота си този въпрос и дори лично е разследвал застрахователни измами в Италия, които може би имат връзка с финансиране на международния трафик на оръжие и тероризма.

Освен като бизнесмен той се изявяваше и като преподавател. Бе шеф на катедрата по политически науки и национална сигурност в пловдивския университет "Паисий Хилендарски".

В последно време Алексей Петров се включваше и в публични събития в качеството си на изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива. Участва и в заседание на тристранния съвет между държавата, синдикатите и бизнеса, като изрази позицията си като представител на работодателите.

Алексей Петров на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество през юли тази година. Снимка: БГНЕС

Известно е участието на Петров до 1998 г. участва във фирмата "Будоинвест" ООД заедно с Бойко Борисов и Румен Николов-Пашата.

Алексей Петров беше президент е на Българската национална федерация карате, а преди това е бил и треньор на националния отбор.

Преди да напусне системата на МВР Алексей Петров беше ръководител на т.нар. барети и е бил щатен служител в Държавна сигурност.

Последната публично известна заплаха срещу Алексей Петров бе направена в сайта "Магаданс" на хакера "Емил Кюлев", който твърдеше, че е получил достъп и разпространил в интернет данните на 2.25 милиона клиента на "Лев инс". От компанията отрекоха да има пробив в техните системи, а Комисията за личните данни така и не направи нищо по случая. Течът на данни бе придружен от обширен коментарен текст, съдържащ критики за скрито влияние, но и директни обиди, както и реч на омразата към Петров. В текста на хакера, актуализиран в края на юни, се твърди, че авторът разполага със записи и други материали, уличаващи Петров, които щели да бъдат разпространени до медиите в даден момент.

mediapool.bg