Полицейската регистрация в България произволно се разпростира за всички обвинени в умишлено престъпление и не подлежи на съдебен контрол. Това заявява Висшият адвокатски съвет (ВАдС) в позиция по делото пред Конституционния съд (КС), съобщи lex.bg. Същата позиция по-рано изрази и главният прокурор Иван Гешев.
Делото пред КС бе образувано по искане на състав на Върховния административен съд, който настя две разпоредби от Закона за МВР, свързани с полицейската регистрация, да бъдат обявени за противоконституционни.
Полицейската регистрация е записване на граждани в базата данни на МВР, което не подлежи на съдебен контрол. Това се случва при повдигане на обвинение за извършване на престъпления, след което регистрираният се води цял живот за "криминално проявен" по най-общите стандарти на МВР.
Адвокатурата заявява, че полицейската регистрация се съвместява с принципа на правовата държава, когато съхранявани чрез нея лични данни имат отношение към предотвратяването или разкриването на реално съществуваща престъпна дейност, която сериозно засяга интересите на обществото.
Снемането на пръстови отпечатъци, фотографирането и изземването на образци за ДНК накърняват неприкосновеността на личния живот на гражданите и представляват сериозна намеса в правото му на защита срещу посегателство на неговата чест, достойнство и добро име, се казва в позицията на адвокатурата.
За да не е противоконституционна подобна намеса, трябва да има достатъчно гаранции за защита на засегнатия от нея.
"Данните за полицейската регистрация се снемат при наличието на един-единствен критерий – привличане на лицето като обвиняем, без преценка на вида и тежестта на престъплението и конкретните данни за лицето, следователно без да се установи, че данните са необходими за предотвратяването и/или разкриването на реално съществуваща престъпна дейност", се казва в позицията.
mediapool.bg