България разкри шпионска мрежа. Правителството говори за исторически успех. Случая обаче повдига въпроси, свързани при това не само с момента на откриването на шпионите в навечерието на наближаващите парламентарни избори. Така швейцарският вестник Neue Zürcher Zeitung въвежда своите читатели в историята с българския шпионски скандал от последните дни.
В петък главната прокуратура в София съобщи за ареста на шестима български граждани, заподозрени, че са работили за руското военно разузнаване ГРУ. Става дума за действащи и бивши сътрудници на българските специални служби, повечето от които с висок ранг, разказва журналистът Фолкер Пабст.
Мрежата била ръководена, продължава авторът, от Иван Илиев, бивш офицер от главния щаб на военната спецслужба, наричан от прокуратурата "резидентът". Неговата съпруга, гражданка на България и Русия, действала като свръзка с руската страна.
По данни на главния прокурор Иван Гешев групата била наблюдавана в продължение на 1,5 години. Нейна задача било събирането на секретна информация за България, както и за НАТО и работещите в страната американски служби.
Министър-председателят Бойко Борисов и близкият до него главен прокурор Гешев се стараят да подчертават предполагаемия мащаб на скандала и, едновременно с това, величината на своя успех. Гешев заяви, че това е безпрецедентен случай от 1945 година. В понеделник пък министерството на външните работи обяви двама руски дипломати за персона нон грата, продължава изданието.
И добавя, че Борисов и по-рано е призовавал Москва да спре шпионската дейност спрямо неговата страна. Той получава подкрепа от натовските си партньори във Вашингтон и Лондон. Същевременно Русия отрича всичко. Този скандал представлява пореден опит да се вбие клин в отношенията между Русия и България, заяви руското посолство в София.
България и Русия са свързани в близки, но крайно сложни отношения, които не могат да бъдат описани само с известното язвително изречение, че България е троянски кон на Москва в Европейския съюз, смята авторът на швейцарското издание.
Русия, продължава той, разполага със значително влияние и се ползва с известно благоразположение в страната, която е тясно свързана с нея в исторически, културен и икономически план. В същото време България, в качеството си на държава членка на НАТО, в политически и военен смисъл явно се ориентира на Запад и не се бои от конфронтация. Миналата година от страната бяха изгонени четирима руски дипломати.
Борисов се старае да извлече максимална изгода от спора с Русия. На 4 април в България ще се проведат избори, което най-малкото насочва вниманието към момента на възникване на скандала. Неговата партия ГЕРБ, която в допитванията събира почти 30%, вероятно отново ще стане най-голяма политическа сила. Заради прогнозираната загуба на гласове обаче нова коалиция с националистите ще е практически изключена, продължава авторът.
Темата за Русия помага преди всичко в позиционирането против втората по големина политическа сила в страната – социалистите, и поддържания от тях президент Румен Радев, пише изданието. И добавя, че Борисов обича да представя себе си като единствен гарант за трайните отношения на България със Запада. Докато бившият генерал от българските ВВС Радев се смята по-скоро за проруски настроен.
Младите партии, прокарващи идеята, че хората са изморени от корумпирания елит, вероятно ще влязат в редиците на победителите от изборите. На фона на очакваната фрагментация на партийния ландшафт наблюдателите очакват сложен процес на формиране на правителство след изборите, завършва Neue Zürcher Zeitung.
mediapool.bg