Кламер БГ - Новини: България и още 20 държави призоваха за тройно увеличаване на ядрената енергия

България и още 20 държави призоваха за тройно увеличаване на ядрената енергия

България

|
Съб, 02 Дек 2023г. 13:04ч.
България и още 20 държави призоваха за тройно увеличаване на ядрената енергия

Радев в Дубай, сн. Прессекретариат на държавния глава

Над 20 държави от четири континента, сред които и България, приеха обща декларация за тройно увеличаване дела на ядрената енергия.

Събитието в рамките на 28-мата конференция на ООН за изменение в климата е по инициатива на САЩ и в него участва президентът Румен Радев.

Сред страните, присъединили се към декларацията са САЩ, Франция, Швеция, Обединените арабски емирства, Румъния, Финландия, Великобритания, Унгария, Канада, Нидерландия.

Ядрената енергия има ключово значение, посочи президентът Радев пред събралите се лидери, сред които президентът на Франция Еманюел Макрон, на Полша Анджей Дуда, специалният пратеник на САЩ по въпросите на климата Джон Кери, президентът на Румъния Клаус Йоханис, премиерът на Швеция Улф Кристершон.

Ядрената енергия осигурява суверенитет, автономия и сигурност за нашите общества и правителства, каза българският президент, отбелязвайки същевременно затрудненията пред използването на възобновяеми енергийни източници за енергийния преход – метеорологично време, недостиг на достъпни технологични решения за съхраняване на енергия и финансови ресурси.

Ядрената енергия е по-адекватно решение, посочи той, цитиран от БТА.

България като източноевропейска страна преживя значителен икономически растеж и трансформация през последните години. Емисиите парникови газове в страната намаляха с повече от 50 на сто в сравнение с базовата година (1988 г. – бел.ред. ) – една от най-високите стойности на намаление на емисиите в ЕС, каза държавният глава.

Той добави, че основното предизвикателство е да се гарантира устойчивост на прехода към климатична неутралност, без да се излагат на риск стандартът и качеството на живот на гражданите и конкурентноспособността на икономиките.

За преодоляване на това предизвикателство са нужни системни иновативни подходи и приложение на последните технологични постижения, каза Радев в речта си.

Той добави, че примери на иновативни технологии и проекти за декарбонизация се представят в българския павилион на КОП28.

Радев допълни, че е нужно да се гарантира, че образователните, здравните, социални и икономически системи на страните са адаптирани, за да защитят най-уязвимите в прехода към климатична неутралност.

В този контекст той изтъкна, че България е сред първите страни в Европа, присъединили се към Декларацията за децата, младежите и действията по климата.

Радев се спря и на споровете за избор на домакин на следващото, двадесет и девето издание на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата. България е кандидат за домакин на КОП29.

Той увери, че страната ни търси компромис и ще продължи усилията си за плавен преход към следващата конференция КОП29.

mediapool.bg