България не е съгласна да плаща неустойка, задето не иска да поднови доставките на нови ваксини срещу Covid-19, при положение, че 1.4 млн. дози са налични от предишния общ договор на Европейската комисия с производители на ваксини, а те не се ползват. Това заяви пред журналисти във вторник служебният министър на здравеопазването Асен Меджидиев.
"Министерският съвет взе решение, че страната няма да се присъедини към ново предоговаряне и доставки на ваксини. При договаряне между "Пфайзер" и ЕК становището на България бе, че искаме да получаваме ваксини, само ако имаме нужда. 1.4 млн. дози са ваксините, които са платени, но няма на кого да ги прилагаме", припомни той.
Само през настоящата година България трябва да бракува близо 3 млн. дози, а отделно от тях други 650 хил. дози са със срок на годност януари-февруари 2024 г. Република Полша е изправена пред същите предизвикателства и затова двете държави търсят работещи решения, така че да защитят националните си интереси и тези на гражданите си, каза още Меджидиев.
"Да не говорим за огромния брой, който предстои да бъдат доставени. Обсъжда се предоговаряне и заплащане на т.нар. такса "неустойка", ако се откажем от новите дози ваксини, но България и Полша застават на позицията, че няма да подпишат такова предложение", заяви здравният министър.
Становището на България е, че желае да получава дози, когато са нужни, а заплащането ще се извършва след доставката на посоченото количество, каза още министър Меджидиев.
"Полша и България се намират пред много сходни предизвикателства в сферата на дигитализацията на здравеопазването, липсата на кадри в сектора, както и повишаване на информираността по повод медицинска профилактика и ваксинирането на гражданите", коментира на свой ред здравният министър на Полша Адам Ниеджиелски, който е на посещение в София.
"Най-важното, за което постигнахме съгласие, е обща позиция по предоговарянето на условията за доставки на ваксини срещу Covid-19, която е негативна. Неприемливо е публичните финанси за здравеопазване да бъдат харчени за ваксини, които няма да бъдат използвани", каза още той.
По думите му двете държави обмислят общо писмо до Урсула фон дер Лайен, председателят на ЕК, както и до "Пфайзер", с което да апелират за тяхната обществена отговорност.
Още по темата:
Pfizer склони да доставя разсрочено по-малко Covid-ваксини на ЕС, но да се платят повече
Фармацевтичната компания миналия месец предложи да намали броя на доставяните дози с 40% и да забави доставката им, но да ѝ се платят поръчаните дози, които никога няма да бъдат произведени.
Данните от Европейския център за превенция и контрол на заболяванията показват, че ваксинациите в Европа са почти в застой, тъй като заплахата от коронавируса намаля. Само 1.7 процента от възрастното население на ЕС/ЕИП е получило трета бустерна доза, като този брой слабо се променя от началото на годината.
Но обвързващите договори, подписани по време на пандемията - които всички страни-членки на ЕС подписаха – предвиждат редовното закупуване на допълнителни дози. Най-големият източник на ваксини е огромната сделка на Европейската комисия с BioNTech/Pfizer. Говорител на Pfizer каза, че 450 милиона дози са планирани за доставка тази година на стойност около 8.8 милиарда евро при цена от 19.50 евро на доза.
mediapool.bg