Само седем смъртни случая, свързани с новия коронавирус, са били регистрирани през последното денонощие във Великобритания, където близо 40 милиона човека вече са получили поне една доза ваксина срещу причиняваното от него заболяване, предаде Ройтерс.
За изминалите 24 часа в страната са били поставени над 586 хиляди дози. Така във Великобритания, с население от около 66 милиона души, 32,12 милиона човека са получили първа доза ваксина, а 7,47 милиона - и втора. Страната е на път да отвори отново своята икономика, като утре някои ограничителни мерки заради коронавируса ще бъдат отменени.
През изминалото денонощие във Великобритания са били регистрирани 1730 нови случая на коронавирус. Починали са седем човека, дали положителна проба през последните 28 дни.
Великобритания е на шесто място в света по брой потвърдени случаи на коронавирус - 4,368 милиона. Над 127 хиляди души са починали. Така в мрачната статистика страната е на първо място в Европа и на пето в света. Броят на смъртните случаи във Великобритания обаче намаля чувствително в последно време, успоредно с бързия напредък на ваксинационната кампания.
Броят на регистрираните случаи на коронавирус в Германия надхвърли границата от 3 милиона, показват данните публикувани от института по вирусология "Роберт Кох". Общият брой на заболелите от началото на пандемията достигна 3,011 милиона души, с 13 245 повече от предишния ден, показват данните на института. Смъртните случаи достигнаха 78 452.
Разпространението на коронавируса в страната за последните седем дни достига 136,4 на 100 000 души, което надхвърля равнището за ново засилване на ограниченията.
Германският канцлер Ангела Меркел е за цяла Германия да бъде затворена за кратко, за да бъде пресечено експоненциалното увеличение на случаите на коронавирус, заявиха източници на ДПА от Християндемократическия съюз.
"Става дума за мост към повече нормалност. Този "мост" трябва да продължи кратко", казаха източниците, които са присъствали на разговорите на ръководството на ХДС.
Армин Лашет, премиерът на провинция Северен Рейн-Вестфалия и претендент за наследник на Меркел, беше предложил нещо, което той самият нарече "мостов локдаун", който да бъде в сила, докато не бъдат ваксинирани повече хора, и чрез който да бъде ограничено повишаващото се разпространение на заразата.
Ръководителят на институтът по вирусология "Роберт Кох" Лотар Вилер определи положението като "много, много сериозно". Според данни от 70 болници от цялата страна все повече млади хора биват хоспитализирани с респираторни инфекции, а интензивните отделения бързо се пълнят.
Тъй като заболеваемостта е висока, а обхватът на ваксинацията в Германия засега остава ограничен, организаторите на популярни панаири и фестивали заявиха, че такива мащабни събития няма да могат да се състоят, докато не бъде постигнат колективен имунитет.
Холандското правителство попари надеждите за предсрочно облекчаване на локдауна, като заяви, че въведеният полицейски час и други мерки ще останат в сила най-малко до 28 април, предаде Ройтерс.
Броят на заразените в страната достигна най-високото си равнище от две седмици, след като вчера бяха открити 8218 нови случая.
По-рано правителството беше заявило, че обмисля да облекчи ограниченията на 21 април, като отмени полицейския час и позволи на баровете и ресторантите да обслужват посетители на открито. Но вчера говорител на правителството заяви пред Нидерландската информационна агенция (АНП), че облекчаването на мерките ще се отложи поне с една седмица.
Премиерът Марк Рюте ще обясни решението във вторник на правителствена пресконференция, посветена на борбата с коронавируса, добави говорителят.
В момента в интензивните отделения в страната има 788 пациенти с Covid-19. Болници и учени в страната предупредиха да не се избързва с отмяната на ограниченията и че пикът на третата вълна не е отминал, отбелязва Ройтерс.
След като беше в сила в продължение на 188 дни, режимът на извънредно положение в Чехия престана да действа от днес и в страната започва поетапното премахване на някои ограничителни мерки, съобщи местната агенция ЧТК.
Нощният полицейски час е отменен, но се запазват някои ограничения. Много ресторанти и бизнеси остават затворени, хората ще трябва да носят маски на публични места. Остава забраната за събиране на повече от двама души на едно място, при изключение за сватби и погребения, за които лимитът е 15 човека.
От днес се възобновяват присъствените занятия в началните училища, а в детските градини се връщат горните групи. Два пъти седмично децата ще бъдат подлагани на тестове за коронавирус. Постепенното връщане на всички ученици към присъствено обучение ще става до края на учебната година, ако ситуацията е благоприятна.
От днес са отворени пазарите за селскостопанска продукция, обществените перални, ателиетата за химическо чистене, магазините за резервни части и битова техника, за канцеларски материали и за детски дрехи и обувки. В библиотеките ще се допускат посетители, по един човек на 15 кв. м. Отварят врати зоопарковете и ботаническите градини. Автошколите подновяват занятията и изпитите за получаване на свидетелство за правоуправление.
По данни от неделя на Европейския център за контрол и и превенция на заболяванията броят на новозаразените в Чехия на двуседмична база възлиза на 808,75 на сто хиляди жители. Смъртните случаи през същия период са 201,1 на един милион жители.
Представители на университетските среди в Белгия предложиха значителни промени в подхода на властите срещу епидемията на фона на зачестили случаи на гражданско неподчинение. Според учените страната трябва да премине към по-целенасочени мерки, като вложи средства не за обезщетения заради спрените дейности, а в оборудване за предотвратяване на разпространението на заразата. Учените са на мнение, че е необходимо закритите обществени места да бъдат снабдени с датчици за следене на равнището на въглеродния двуокис, да се поставят филтри за пречистване на въздуха, да се осигури достатъчно проветрение.
Те обясняват, че основно вирусът на болестта се предава в непроветрени закрити пространства, където хората са близо и не носят маски или ги ползват неправилно. По тяхно мнение болестта едва ли скоро ще изчезне заради появата на нови вирусни щамове, слабата дисциплина и невъзможността за пълен контрол. Експертите изразяват съмнение, че ваксините ще дадат решение на всички проблеми.
Обсъждането на възможни промени е предизвикано от зачестили случаи на сблъсък на полицията с нарушители, основно младежи, които повече не могат да търпят повсеместните ограничения. Досега в Белгия са известни няколко случая, при които младежи загинаха или пострадаха при полицейски проверки, свързани със спазването на противоепидемичните мерки.
mediapool.bg