Кламер БГ - Новини: Борисов предлага сътрудничество на BioNTech

Борисов предлага сътрудничество на BioNTech

Коронавирус

|
Пон, 22 Март 2021г. 18:39ч.
Борисов предлага сътрудничество на BioNTech

Премиерът Бойко Борисов предложи сътрудничество на германската биофармацевтична компания BioNTech в телефонен разговор с нейния основател проф. Угур Шахин, съобщи правителствената информационна служба. BioNTech заедно с американската компания Pfizer разработи и пусна на пазара една от първите ваксини срещу коронавируса в света. Съобщението идва на фона на заявката на Борисов от събота, че до няколко месеца новият завод на братя Домусчиеви в Разград ще започне производството на милиони дози ваксини срещу Covid-19.

Борисов посочи в разговора с Шахин, че основното предизвикателство днес е ваксините да бъдат достъпни за всички граждани не само в Европейския съюз, но и в световен мащаб. “Защото никой не би бил в безопасност от коронавируса, докато всички не сме защитени“, заяви Борисов. Той “силно приветства“ германския учен за високотехнологичното откритие, каквото представлява създадената от BioNTech ваксина, базирана на информационната РНК. Борисов информира събеседника си, че все повече български граждани проявяват желание да бъдат ваксинирани, тъй като са убедени в ползите от имунизацията, която спасява живота и препитанието на хората.

По време на разговора Борисов е запознал проф. Шахин, че България има дългогодишни традиции в производството на лекарства и ваксини. Премиерът е отправил покана към германския учен и екипа му да посетят България, за да се запознаят с дейността на държавната фирма за ваксини “БулБио“. Дружеството, което има над 130-годишна история и чийто принципал е Министерството на здравеопазването, разполага с производствена номенклатура от 500 вида продукти. Премиерът Борисов изтъкна лидерските позиции на БулБио в производството на БЦЖ ваксината, която доставя за страни от цял свят. “Силно впечатлен съм от откритието, което направихте със създаването на информационна РНК ваксина. България е готова да ви окаже широка подкрепа и сътрудничество за научните изследвания и разработки, които извършвате“, е казал Борисов по време на разговора.

Премиерът е категоричен, че опитът на страната ни в производството на лекарства, ваксини и фармацевтичните заводи в България са отлична база за създаването на иновации в медицината, включително и за екипа на проф. Шахин.

От правителствената пресслужба не споменават Шахин да е поемал какъвто и да е ангажимент.

Борисов е казал още, че създаването на ваксините е повратен момент в битката с Covid-19. “С тяхна помощ можем да се справим с пандемията и да си върнем свободата, която вирусът ни отне. Благодаря ви за дадената надежда и възможност отново да имаме предишния начин на живот“, обърна се Борисов към Шахин.

Ще кандидатстваме да произвеждаме ваксини

Анонсът на Борисов от събота, че в завода на “Биовет“ в Разград ще се произвеждат ваксини срещу Covid-19 изненада мнозина и провокира догадки какво точно е имал предвид. Преди ден здравният министър Костадин Ангелов уточни пред Нова телевизия, че става въпрос за програмата на ЕК HERA инкубатор, която предвижда обединяване на производствени мощности в ЕС, за да се произвеждат ваксини, регистрирани на територията на ЕС.

Ангелов каза, че България ще подаде заявка за участие и се надява това да се случи, но първо трябва да имаме сключен договор с фирма, която има разрешена за производство ваксина. До момента не е известно някоя от компаниите с ваксини срещу Covid-19 на пазара да проявява интерес към производство в България.

Какви са опциите?

Според експерти в бранша е възможно България да пълни и опакова готов разтвор за ваксини в завод на територията на страната или само да опакова и етикира готови ваксини.

“Единият начин е да пристигат готови ваксини и в България да ги опаковаме и да им слагаме листовки и етикети. Другият е - да идва готов разтвор, който да се пълни и опакова. И двата вида производство изискват много високи стандарти на хигиена и добра производствена практика", обясни в понеделник пред БНР проф. Генка Петрова, ръководител на Катедра по организация и икономика на фармацията в Медицинския университет в София. Според проф. Петрова при наличие на изградени мощности и осигурени условия за производство - 16 месеца са реалистичен срок, ако ваксината има разрешение за употреба, и ако ние единствено я опаковаме. Тя уточни, че тази дейност също изисква разрешение за производство. Тя припомни, че ЕК е имала планове да направи хъбове, които да разпределят готовите спринцовки и единствено да се опаковат и да се поставят листовки на съответните езици.

"Дори тези хъбове изискват разрешение за третично производство на стерилни биотехнологични лекарствени продукти", уточни тя.

mediapool.bg