Кламер БГ - Новини: Борисов: Очаквам европейските лидери да защитават интересите на България

Борисов: Очаквам европейските лидери да защитават интересите на България

България

|
Четв, 04 Дек 2014г. 17:35ч.
Борисов: Очаквам европейските лидери да защитават интересите на България

Европейското семейство ще подкрепи България, за да се намерят решения на геополитическите предизвикателства, заяви председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер на съвместната пресконференция с премиера Бойко Борисов и еврокомисар Кристалина Георгиева в Брюксел.

Юнкер допълни, че не приема България да бъде шантажирана с "Южен поток", че неразрешените въпроси по газовия проект не са непреодолими и газопроводът може да бъде построен като условията за това са ясни отдавна, но топката е в полето на Русия.

Борисов в четвъртък е на совалка в Брюксел, където обсъжда ситуацията след обявеното от руския президент Владимир Путин спиране на проекта за строеж на газопровод" Южен поток" заради България и започването на алтернативна тръба през Турция. Българското правителство вече обяви, че ще иска от Европейската комисия да излезе с ясна позиция по въпроса за газопровода.

България няма да позволи да бъде използвана като разменна монета в отношенията между Русия и Запада, заяви Борисов още на първата си среща в Брюксел с председателя на Комисията по външни работи на Европейския парламент Елмар Брок.

Жозеф Дол: Няма да се поддадем на пропагандата на Путин

Председателят на ЕНП Жозеф Дол пък каза, че няма да се поддадем на пропагандата на Владимир Путин в България и в останалата част на Европа. Ще устоим на неговия натиск. Трябва да бъде взето решение на европейско равнище по този въпрос, добави той.

България и ЕК работят заедно по отношение на "Южен поток", каза Жан-Клод Юнкер. Имам братски връзки с премиера, ще направя всичко за България, допълни той. Председателят на ЕК също така каза, че Брюксел не е пасивен наблюдател на случващото след отказа на Русия от "Южен поток", след като по-рано през деня Борисов разкритикува говорител на ЕК за думите й, че ЕК само наблюдавала проекта и изрази надежда "началниците й да я смъмрят тази госпожа за това".

"Напротив, аз четох пълномощното, с което България е делегирала всички права по този проект на Европейската комисия", заяви преди разговора с Юнкер Борисов, припомняйки, че общо шест държави, през чиито територии трябваше да минава "Южен поток" са упълномощили Брюксел да преговаря с Москва да привеждането на проекта според европейските изисквания.

На въпрос дали има намерение за започване на диалог с Русия и намеса по въпроса на "Южен поток”, Юнкер коментира: "Не приемам тази лесна, проста идея, че България може да бъде шантажирана що се отнася до тези енергийни връзки. България не е коригиращ фактор в отношенията между Русия и ЕС".

"Ние ще и сме предприели всички необходими стъпки, за да гарантираме, че нашите отношения с Русия ще бъдат подобрени, но това не зависи единствено от желанието на ЕС или ЕК. Както знаете за танго за необходими двамата”, допълни председателят на ЕК.

Русия е стратегически проблем за ЕК, може отново да стане стратегически партньор

Русия в момента представлява "стратегически проблем” за Европейския съюз, на фона на кризата в Украйна, но Брюксел ще работи за да направи Москва отново свой партньор, заяви още Юнкер.

"Ние ще работим в близко сътрудничество по инвестиционния план, за да гарантираме, че енергийните връзки представляват основен елемент в новата вълна инвестиции от 315 милиарда евро, която искаме да задействаме”, допълни той.

По повод препоръката на Путин към България да търси компенсации от Брюксел за загубата на 400 млн. евро годишни приходи от "Южен поток" Борисов коментира, че ЕС не работи като Капалъ чарши.

Той описа като основен приоритет на правителството му да възстанови пред Брюксел доверието във всички наши разплащателни агенции, "за да бъдат сигурни, че нито едно евро няма да отива в някакви схеми". "Трябва да ги убедим, че вече сме други. Оттук нататък следват политически решения дали има безвъзвратно загубени пари поради огромния натиск в региона да се пренасочат, или поне неусвоените да усвоим, като получим малко повече време, допълни той по повод средствата за нашата страна от еврофондовете4, каза министър-председателят.

Борисов заяви още , че България винаги е подкрепяла реализацията на газопровода, но единствено при стриктното спазване на всички изисквания на европейското и на българското законодателство.

"Очаквам европейските лидери да защитават интересите и на България в процеса на разговорите между Русия и Европейския съюз", коментира той.

България ще подкрепи нови евросанкции срещу Русия

Борисов заяви още, че България подкрепи санкциите срещу Русия и ще подкрепи и следващи такива през 2015 г. "Надяваме в най-скоро време те да бъдат продължени. Русия трябва да се съобрази с исканията и позициите на Европейския съюз. Подкрепяме санкциите срещу Русия, въпреки последиците от тях, които оказват върху туризма и стокообмена на България. Югоембаргото преди 15 години бе на едната ни граница и тогава понесохме сериозни загуби. Сега кризата е на другата ни граница в посока Украйна. Турция е третата страна от проблема със своята силна икономика, която създава проблеми на България”, посочи Борисов.

"Това е причината България да е най-бедната страна в ЕС. Ние нямаме такива пазари, с каквито разполагат нашите партньори – ние не можем да изнасяме продукцията си в Германия например. Нашият пазар бе Русия и Арабският свят. Ние бяхме и сме основно производители и изнасяхме към тези. Проблемите на България не са само политически, а и глобални и ние имаме нужда от подкрепата на ЕК. България ще понеса и понася много тежки удари от тези санкции. Не знам как Русия се справя с тях, но в България те влияят негативно. Надяваме се скоро различията между Брюксел и Кремъл да бъдат преодолени”, обясни министър-председателят на България.

mediapool.bg