Трети ден продължават протестите на енергетици и миньори в Старозагорско. Ключови пътища остават блокирани, а исканията на протестиращите се втвърдяват. Те отказаха поканата на премиера за преговори в неделя следобед в Министерския съвет, а след тях от участие в преговорите се отказаха и лидерите на двата големи синдиката КНСБ и "Подкрепа". Така насрочената за 16 часа среща пропадна.
Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите в кампанията си за местни избори - за това призова междувременно премиерът акад. Николай Денков, който днес е разговарял на тази тема и с политически лидери, съобщиха от правителствената пресслужба.
Премиерът се е обявил против разпространяваната дезинформация, даването на неизпълними обещания и умишленото ескалиране на напрежението.
Денков: Териториалните планове не затварят мини и ТЕЦ-ове
Днес повече от всякога имаме нужда от съгласие как да се развие българската енергетика през следващите 20 години, основано на реални факти и истински прогнози, а не на политически измислици и на нереалистични очаквания. Това заяви премиерът Николай Денков по-късно на брифинг в Министерския съвет, след като синдикалните организации и протестиращите миньори и енергетици отказаха поканата му за среща.
„За да има съгласие, първо трябва да има разговор. Не чрез мегафони, а като седнат представители на всички страни на една маса за преговори, за да бъде чут всеки и да се намери решение за всички“, посочи министър-председателят и допълни, че за това от правителството са поканили днес представителите на синдикалните организации на разговор по всички важни въпроси, които вълнуват миньорите и енергетиците.
„Синдикалните организации засега отказват да дойдат. Така няма да решим проблемите в енергетиката. Всички трябва да са готови за откровен и съдържателен разговор, какъвто ние предлагаме“, каза още Денков.
Териториалните планове не затварят мини и ТЕЦ-ове, подчерта Денков.
Той посочи, че с предаването на документите, преговорите с Европейската комисия тепърва започват, като отбеляза, че ще се водят преговори в частта "Енергетика" в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).
Премиерът отбеляза, че териториалните планове очертават какво България ще направи с европейското финансиране, за да осигури бъдеще на хората в тези региони.
Той отново подчерта, че ние сме последни в предаването на Териториалните планове и имаме точно 2 месеца преговори с ЕК.
Няма да има решение с протести или блокади и волно или неволно подкладване на политически амбиции, да започнем преговори, за да работим заедно по въпросите. Никой освен правителството и синдикатите заедно не може да се справи с тази дълго отлагана задача, добави още Денков.
Той посочи, че тези 4 млрд. лв. са предназначени за развитие на съответните региони, те могат да ги преобразят, те са налични, но трябва да ги поискаме по подходящия начин, спазвайки европейските правила.
„С Териториалните планове България не поема ангажимент да закрие определени мощности, свързвани с производството на ток от въглища“, поясни премиерът.
Денков добави, че Териториалните планове са предадени на последната възможна дата. „Те трябва да получат одобрение от ЕК и от всички държави-членки до 31 декември т.г.“, каза още той и отбеляза, че имаме точно 2 месеца преговори с ЕК.
Премиерът допълни и че 2038 е годината, преди която няма да спре производството на ток от въглищни централи. „Имаше искания от протестиращи да отпадне датата 2026 г. по отношение на ТЕЦ Бобов дол – да, тя е премахната от предадените Териториалните планове в ЕК. Няма дати за затваряне на конкретни въглищни централи, които имаше в предишни версии. Ще подсигурим необходимите базови мощности от въглищни централи поне до 2038 г., за да гарантираме националната сигурност“, каза той.
Денков отбеляза, че дори когато след години спре производството на енергия от въглища самите предприятия ще продължат работата по рекултивация и трансформация на съответните територии поне още 5 до 10 г. след затварянето. „Държавата обяви и възможността за създаване на Държавен оператор „Конверсия на въглищните региони, който също може да осигури заетост и да подготви публични терени за развитие на нови икономически дейности, докато въглищните предприятия ще рекултивират своите площи, за да може на тяхно място да има поля и гори. Държавното предприятие ще конвертира други площи, подходящи за индустриална дейност“, допълни той, като уточни, че това предприятие няма да изземва функциите на мините, а ще работи в сътрудничество и координация с тях, така че да се допълват, а не да се конкурират.
По отношение на обезщетенията на работниците, които решат да напуснат и не искат да работят в държавния оператор, правителството ще работи заедно със синдикатите по съставяне на Национална програма за компенсаторни пакети. В другите държави това означава 24 заплати, но Денков заяви, че обсъждат това да са 36 заплати.
Той съобщи, че приоритетно се работи и по привличане на нови инвеститори, които да вложат средства в развиване на нови индустрии и създаване на работни места, като само за 4 седмици правителството е успяло да привлече интереса на инвеститори, които са готови да вложат общо над 3,5 млрд. лв. и създаване на над 4300 работни места.
Инвеститорите ще бъдат избрани след предстоящ, отворен и прозрачен конкурс.
„Искаме да изготвим споразумение със синдикатите, което допълнително да внесе спокойствие у хората, че не планираме да закриваме централи и с Териториалните планове не поемаме ангажименти пред Европа за това“, каза още Денков.
Премиерът съобщи, че започва изготвянето и на Генерален план за развитие на „Марица изток“ като цялостен комплекс. „То ще бъде възложено от Българския енергиен холдинг, а към борда със съветници по плана, ще се търси и участието на социалните партньори, както и на реномирани международни институции като Европейската инвестиционна банка и Световната банка“, заяви той.
Денков е категоричен, че много от исканията днес се основават на невярна или изопачена информация. „За съжаление, крайният срок за изпращане на плановете към ЕК съвпадна със старта на кампанията за бъдещите местни избори. Това даде удобен повод политически партии и кандидати за местна власт да злоупотребят с притесненията на хората, да ги лъжат с нереалистични предизборни обещания“, смята той и определи като възмутително, че протести на Мини „Марица изток“ се организират от водач на листа за общински съветници в Община Стара Загора, а друг организатор е изявен активист на политическа партия.
Премиерът призова за започване на преговори, за да работят заедно – и правителство, и синдикати, по въпросите, които вълнуват миньорите и енергетиците.
Денков коментира, че ако страната ни не беше предала в срок Териториалните планове, това щеше да означава, че губим средствата, които могат да помогнат на регионите. „Ако ние ги изпуснем, това ще бъде престъпление не само към жителите на тези региони, това ще бъде престъпление и към техните, и към нашите деца“, каза още той.
Премиерът отбеляза, че практиката със социалните пакети съществува по света и въпросът е да седнат със синдикатите, за да видят как могат да създадат методика и тя да се приложи.
„Не виждам какво повече може да се направи като компромиси. Компромисът, който имаме, е, че ще държим вратата отворена винаги, когато от другата страна са готови да седнат на преговори“, заяви той.
Денков уточни, че има доста представители на синдикатите, които са имали готовност да дойдат на срещата днес, но имат притеснение как ще реагират работещите.
„Има доста сериозни разногласия между самите синдикати вътре в съответните сектори как да се подходи по някои от основните предложения, които имаме“, обяви премиерът, като даде пример с това, че единият синдикат твърдо подкрепя идеята за дружество, което да трансформира регионите, а другият има възражения, по отношение на социалните пакети – също.
„Очевидно е, че се виждат знамена на „Възраждане“, така че те са там, както и някои от народните представители от „Възраждане““, каза министър-председателят, попитан кои партии визира в изказванията си за политическото присъствие на протестите, и допълни, че има партийно участие от страна на „Левицата“. „Има и някои други, но тези две много лесно могат да се проследят и докажат“, коментира Денков.
Попитан готов ли е лично да отиде да разговаря с протестиращите на място, премиерът каза, че исканията им непрекъснато се променят. „До вчера искането беше да отиде представител на Министерския съвет. Естествено това е мястото, на което трябва да отиде министърът на енергетиката. Той знае най-много детайли какво е положението, представи ги, след което започнаха други искания“, каза Денков и допълни, че няма усещането, че в момента другата страна иска да седне на масата за преговори.
Блокади и искания
Остават затворени магистрала "Тракия“ при Стара Загора и Проходът на републиката. Пътят Кюстендил-Дупница бе блокирана в неделя от работещи в Бобовдол. Причина за недоволството е приетият от правителството и изпратен вчера в Брюксел план за справедлив преход. Протестиращите искат оставката на енергийния министър Румен Радев и извънредно заседание на Министерския съвет.
Полицията и протестиращите се споразумяха днес от 16 до 20 ч. да пуснат движението през Прохода на републиката за товарни камиони до 12 тона, предаде БГНЕС. След това отново още бъде затворен проходът и утре сутрин от 4 ч. до 10 ч. преди обяд също ще бъдат пропускани автомобили до 12 тона. Леки автомобили няма да се пропускат.
"Настояваме за извънредно заседание на Министерския съвет, което да се проведе днес и в него да има една точка, а именно изтегляне на внесените териториални планове. Срокът за внасяне е спазен в ЕК, сега искаме да бъдат коригирани и да бъдат нанесени нашите искания“, казаха пред БТА от местния синдикат на КНСБ в ТЕЦ 2.
Вчера енергетиците нарекоха "лъжец“ министър Румен Радев. Според тях, той е излъгал, че териториалните планове са били изпратени преди 15 дни, за да могат да бъдат разглеждани. Важно е да се изпълни решението на Народното събрание, казаха енергетиците. Първо, НС реши, че трябва да бъде предоговорен ПВУ, до 2038 не трябва да се намаляват мощности, има мораториум, който те гласуваха, че няма да се отделят части от комплекса Марица Изток, а те искат да създадат предприятие, което се отделя като част от Марица Изток. Всички договорки те обещаха и има решение те да бъдат изтеглени, предоговорени и тогава отново да бъдат изпратени, заявиха протестиращите. Те са категорични, че днес няма да отидат на преговори, докато не им обещаят, че всички решения на НС ще бъдат факт. Да дойде да обещае, че ще има преговори премиерът, казаха протестиращите енергетици, цитирани от БГНЕС.
КНСБ отказа да участва в преговори за въглищните региони при премиера
Президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), лидерите на миньорската и енергийната федерации към конфедерацията не приемат отправената покана от премиера акад. Николай Денков за преговори този следобед, съобщиха от КНСБ в позиция на уеб сайта си в следобедните часове в неделя. От Конфедерацията уточняват, че причината да не участват в преговори при Николай Денков е ясно изразеният отказ от страна на протестиращите миньори и енергетици за разговори при премиера днес.
"Ескалиралото напрежение сред миньорите и енергетиците от въглищните региони през последните дни доказва, че отговорните институции не предприеха нужните действия в необходимите срокове за справяне със социалните и икономическите последици от прехода към нисковъглеродна икономика“, заявяват от КНСБ в позицията и допълват, че всички техни усилия през последните години са били насочени към намиране чрез диалог с правителството и парламентарно представените партии на най-добрите решения за работещите във въглищните региони и за социално-икономическите последствия за страната въобще. „Уверени сме, че това е пътят при наличие на открити и навременни действия и чуваемост на проблемите и исканията на работниците“, написаха още от синдиката.
Димитър Манолов: Не са изключени ефективни стачни действия
Не са изключени и ефективни стачни действия на миньори и енергетици. Това заяви лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов, който в следобедните часове отиде при протестиращите енергетици на магистрала "Тракия".
Там той обяви, че никой от "Подкрепа" няма да се отзове на поканата на премиера Николай Денков за среща в Министерския съвет.
Премиерът Николай Денков да заповяда на протеста и даде предложенията си,
каза Димитър Манолов. „Така искат колегите и аз също мисля, че така е по-добре“, коментира той.
„Днес, когато се чух с министър-председателя, на когото трябваше да съобщя новината, че протестиращите не проявяват интерес да се видят с него, той каза, че имал да направи интересни предложения. Казах му това, което бях чул от колеги - който има предложения, да дойде да ги направи тук“, посочи Манолов. „Ако някой отиде на срещата днес, това би било ритуално самоубийство при положение, че едната половина няма да бъде там. Не ми се вярва някой да направи такова нещо“, допълни той.
По думите му изглежда, че преговорите в София са приключили. „Ние отидохме там десет хиляди човека, за да чуем техните предложения, и те ни излъгаха“, каза президентът на КТ „Подкрепа“ и допълни, че ако някой политик иска да предложи нещо, да бъде любезен да дойде на протеста. „Никой от нас не знае дали са изпратили нещо в Брюксел. Ако са изпратили, какво и дали въобще не ни се разиграва някакъв политически театър, в който ние да сме храстчето в ъгъла на сцената“, заяви Манолов.
Обиколни маршрути
Движението през Прохода на Републиката е блокирано още при Гурково. Протестиращите са позиционирани в три точки, така че да бъдат ограничени и възлови обходни маршрути. Миньорите и енергетиците дежурят на смени по пътищата. Международни шофьори вече второ денонощие са в капан.
Препоръчва пътуващите по АМ „Тракия“ в посока Бургас и обратно да ползват обходен маршрут - п.в. Чирпан – Стара Загора – Нова Загора – Сливен – АМ "Тракия" и обратно.
Пътуващите по главен път Хасково - Стара Загора да преминават през с. Памукчии, с. Християново, Калояновско шосе и обратно.
Пътуващите с леки коли през Прохода на Републиката от Стара Загора се пренасочват на бензиностанция „Петрол“ през общински път към с. Конаре, с. Козарево, гр. Твърдица, гр. Елена и гр. Велико Търново или през прохода „Шипка“, информират от МВР.
Пътуващите през Прохода на Републиката в посока от север-юг преминават през общински път за с. Димовци към гр. Николаево и се включват чрез пътен възел на път I-6.
С цел облекчаване на тежкотоварния трафик в посока АМ „Тракия“ камионите се пренасочват от АМ „Марица“ към Харманли, Тополовград, Елхово, Ямбол, Ришки проход, Шумен, Русе.
Препоръчва се тежкотоварните автомобили, пътуващи в направлението север юг и обратно да ползват Троянския, Ришкия или Котленския проход.
mediapool.bg