Кламер БГ - Новини: Правителството обвини Турция за намеса в изборите у нас

Правителството обвини Турция за намеса в изборите у нас

България

|
Четв, 18 Ноем 2021г. 17:48ч.
Правителството обвини Турция за намеса в изборите у нас

Вътрешният министър Бойко Рашков

Вътрешният министър Бойко Рашков обвини Турция в намеса във вътрешните ни работи по време на изборите за президент и парламент на 14 ноември, а външно министерство привика турския посланик, за да му обясни, че "България очаква турските институции категорично да се въздържат от пропагандни действия и политически послания, имащи отношение към изборния процес в страната ни, по време на балотажа на изборите за президент".

"Това, което знам, знам от публикациите", каза Рашков на пресконференция в четвъртък.

Вътрешният министър направи преглед на печата на турските медии. Той цитира заглавия, като например "Турчин е кандидат-президент в България" и че трябва българските граждани в Турция да се мобилизират, за да не бъдат асимилирани.

Бойко Рашков разкри още, че по време на посещението му в Кърджали преди изборите български граждани от турския етнос са му се оплакали, че са били заплашени, че "ако не гласуват за ДПС, някой отново щял да им променя имената на български".

"Представяте ли си, ХХІ век", възкликна силовият вицепремиер.

"На мен не ми е известно някога да е имало обратен случай - български граждани да се намесват по време на избори в Турция", отбеляза Бойко Рашков.

Той се похвали с високата успеваемост на вътрешното министерство по време на акцията срещу престпленията против изборните права на гражданите, която ще приключи в полунощ на 21 ноември.

По-късно в четвъртък се проведе и протест пред турското посолство в София.

По сградата бяха хвърлени ябълки и домати. Бе направен и опит да бъде спряно движението по бул. "Васил Левски".

България очаква от Турция да се въздържа от пропаганда

Oт Външно министерство също излязоха с позиция.

"България очаква турските институции категорично да се въздържат от пропагандни действия и политически послания, имащи отношение към изборния процес в страната ни, по време на балотажа на изборите за президент".

Тази становище е било заявено на среща между постоянния секретар на Министерството на външните работи Иван Кондов и извънредния и пълномощен посланик на Турция в София Айлин Секизкьок.

"На турската страна бе привлечено вниманието за случаи на ангажиране на официални лица, турски политически лидери, изселнически организации и медии с предизборна агитация и призиви в Република Турция за гласуване в полза на политическа партия у нас", съобщиха от МВнР.

На изборите 2 в 1 ДПС получи гласовете на 97.65% (84 735 гласа) от упражнилите правото си на вот в Турция.

Така ДПС събра три пъти повече гласоподаватели в Турция в сравнение с парламентарните избори през юли.

ДПС не подкрепи официално кандидат-президента на ГЕРБ Анастас Герджиков за балотажа срещу Румен Радев, давайки си ясна сметка, че това ще отблъсне потенциални гласове за кандидатурата му от привърженици на други партии.

Бившият премиер Бойко Борисов се въздържаше от подобни реакции към Анкара, като мотивираше поведението си с ролята на Турция за задържането на мигрантската вълна.

По време на неговото управление България предаде на Турция и политически бегълци след неуспешния опит за преврат през 2016 година, за което бе критикувана от правозащитници.

Промяна на законодателството за изборни нарушения

"Репресия за ГЕРБ и ДПС е това, че МВР си върши работата, като разкрива и доказва престъпления против политическите права на гражданите", заяви Рашков.

Според него трябва да се помисли за завишаване на наказанието за изборни престъпления. Причината - "има хора, които се занимават като професионалисти с такава дейност - купуване и продаване на гласове", каза вътрешният министър.

"Образувани са 122 досъдебни производства, като рекордьорите са ГЕРБ и ДПС, които непрекъснато поставят този знак за равенство между борбата с престъпността и репресията, коренно различни понятия, но удобни. Но вече едва ли някой им вярва", каза Рашков.

Той попита, за да се разходват подобни огромни финансови средства, партиите у нас откъде се сдобиват с тези финанси.

"От магистралите ли ги имат? От обръчите на фирми ли ги имат? Дали не са държали в бедност големи групи хора, за да могат да ги ползват за свои цели за жълти стотинки, унизявайки тяхното достойнство, само и само да попаднат в пленарната зала. МВР няма да спре да разследва и тази престъпност, която аз наричам "изборна", закани се Рашков.

Той описа и схемата как става - някой оставял куфарчето с парите в населеното място на свой по-близък човек, който поемал нещата след това.

Рашков разкри още, че има разследване от сряда вечер за купуване на гласове от кандидат-депутат на ДПС в Елин-Пелинско. Лицето е с инициали С.С.З. В момента текат процесуално-следствените действия по случая.

"Известни са лицата, те са разпитани, не е редно да кажа какви са техните показания. Казах политически престъпления, защото когато се купува и продават гласове, тези престъпления са против политическите права на гражданите", добави Рашков. Той уточни, че ще съобщи имена и подробности, когато може да станат публично достояние.

"За българското общество трябва да стане ясно кой е този, който е осигурявал парите. Вече започнаха да използват тактиката за плащане след изборите", разкри още вътрешният министър.

Над 140 задържани за купен вот

За нарушаване на изборното законодателство са задържани 144 човека, каза преди вътрешния министър директорът на Националната полиция Станимир Станев.

В рамките на започната акция са проверени над 4500 рискови места, за които има сигнали за купен вот.

Полицията е проверила над 8000 човека, над 2000 фирми за кредити и заложни къщи, както и над 700 местни лидери.

Униформените са проверили също над 1400 фирми по линия на корпоративния вот.

За нарушаване на изборното законодателство са съставени 4753 предупредителни протокола.

В рамките на акцията са започнали 122 досъдебни производства, каза Станев.

mediapool.bg