Кламер БГ - Новини: Прокуратурата обвини трима заради отказа да се плаща в рубли на "Газпром"

Прокуратурата обвини трима заради отказа да се плаща в рубли на "Газпром"

България

|
Ср, 08 Фев 2023г. 15:49ч.
Прокуратурата обвини трима заради отказа да се плаща в рубли на "Газпром"

Александър Николов и адвокат Ина Лулчева. Снимка: БГНЕС

Енергийният министър в кабинета на Кирил Петков, неговият заместник Данаил Николов и тогавашният директор на "Булгаргаз" Людмил Йоцов вече са с повдигнати обвинения от прокуратурата, която не конкретизира точно за какво, а според защитата на единия обвиняем причината е отказът на България да плаща в рубли на "Газпром".

В сряда сутринта бившият енергиен министър Александър Николов е бил привикан в Националната следствена служба, където са му повдигнати обвинения за безстопанственост в особено големи размери. Към отговорност са привлечени още някогашният му заместник Данаил Николов - за длъжностно престъпление, заради негови действия, които са били от компетенциите на министъра. както и предишният шеф на "Булгаргаз" Людмил Йоцов – също за безстопанственост.

Според Ина Лулчева, адвокат на Александър Николов, обвинението е заради това, че не е било прието предложението на "Газпром" за доставките да се плаща в рубли.

"Обвинението се свежда до това, че в крайна сметка България не се съобрази с изнудванията от "Газпром" и Русия", заяви Николов.

Това изискване бе наложено едностранно от руска страна след началото на войната в Украйна и западните санкции срещу Кремъл. След отказа на правителството на Кирил Петков "Газпром" спря едностранно доставките в края на април 2022 г.

Щета за 88 млн. лв.

"Според събраните до момента доказателства щетата от престъпленията възлиза на над 88 000 000 (осемдесет и осем милиона) лв. и е настъпила за "Булгаргаз" ЕАД", съобщи по-късно Софийска градска прокуратура.

В съобщението не се уточнява, че става дума за изискването на "Газпром" за рубловото плащане, а само за "договори за доставка на газ и свързаните с тях обстоятелства".

"Съгласно повдигнатото обвинение в резултат на умишлената безстопанственост и престъплението по служба е било застрашено изпълнението на задълженията на "Булгаргаз" ЕАД в съответствие с лицензията за обществена доставка на природен газ за територията на Република България за срок от 35 години, издадена от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, като единствен за територията на страната ни Обществен доставчик на природен газ и така е било поставено в риск изпълнението на задълженията на лицензианта да осигурява непрекъсната и качествена доставка на природен газ и сигурността на снабдяването с природен газ", заявяват от държавното обвинение.

По сигнал

Към момента не е ясно дали тримата са обвинени във връзка със сигнала на бившия енергиен министър Делян Добрев до ДАНС и прокуратурата. През септември агенти иззеха документи от централата на "Булгаргаз" и стана ясно, че Йоцов е клиент на прокуратурата.

Формално сигналът е постъпил от ДАНС, обясни лаконично говорителят на следствието Бисерка Стоянова.

"Възложено ни беше в началото на месец септември 2022 г. Разследването се провеждаше по няколко линии - основно те бяха насочени във връзка с формиране на официална позиция на "Булгаргаз" като публично предприятие във връзка с предложената нова схема за плащане от "Газпром" за дългосрочния договор, който имаме сключен и изтече миналата година", заяви Стоянова.

Тя добави, че няма да коментира как точно са нанесени щетите за 88 млн. лв., нито пък кои са били доставчиците след като "Газпром" спря подаването на газ. Според нея обаче цената на суровината е скочила с около 30%. в прессъобщението не се посочва и за какъв период от време са причинени финансовите вреди за дружеството. Не е ясно и как е изчислена сумата.

Сякаш обвинението е писано от ГЕРБ

Твърденията за 30-процентната надценка за купуван през посредници руски газ бяха и на бившия депутат от ГЕРБ и някогашен енергиен министър Деблян Добрев. Само че неговите сметки бяха за щета от 200 млн. лв. за три месеца.

През август 2022 г. Добрев публикува във Фейсбек четири фактури с плащания от "Булгаргаз" по време на правителството на Петков към "Винтерсхал Румъния", гръцката "Митилинеос" и българските търговци "Акспо Енерджи" и "МЕТ Енерджи", където работеше Людмил Йоцов. "Единственото, за което трябва да мислят Киро и Асен е как да отърват затвора. В последните 3 месеца са ощетили държавата с 200 млн евро само от газа. Газът е изцяло руски, но по-скъп с 30% заради посредниците. Нито една молекула американски газ не е пристигнала в България до момента. Двата танкера ги продадоха в Турция/Гърция и купиха руски газ от посредниците. Газът си е 100% руски. Диверсифицираха единствено паричните потоци. "Промяната" ни цакат с 30% над цената и пълнят офшорки", написа тогава Делян Добрев.

Реално обаче и в момента назначеното от служебното правителство ръководство на "Булгаргаз" купува газ през търговци, наричани от ГЕРБ веднъж така, веднъж – посредници, според както им изнася. Гръцката частна компания "Митилинеос" е сред ежемесечните доставчици на природен газ от ноември насам, заедно с държавната ДЕПА. Какви са техните цени не е ясно. Единствената разлика е, че новите доставчици, които не са производители на природен газ, а търговци, са избрани в обявен от "Булгаргаз" търг, прокламиран от управляващите като прозрачен. Така и не бяха обявявани обаче кандидатите, нито техните оферти. Дори победителите не бяха съобщени от държавния газов доставчик, а стават ясни от протоколите от заседанията на енергийния регулатор за одобряването на цените на синьото гориво за вътрешния пазар всеки месец.

По повод твърденията на ГЕРБ за щетите от газовите сделки и пълненето на офшорки съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков заведе дело за 500 хил. лв. за клевета срещу лидера на партията Бойко Борисов и допусна възможността да внесе иск и срещу Добрев.

В очакване на по-подробна информация

Сега говорителят на следствието Бисерка Стоянова заяви, че събраните доказателства са в доста голям обем и са анализирани на достатъчно ниво, за да се направи извод за виновността на дадени лица.

Говорителката на следствието уточни, че е имало две обвинения за умишлена безстопанственост - на бившия директор на "Булгаргаз" и на бившия министър на енергетиката за неупражнен достатъчен контрол върху дейността на бившия изпълнителен директор на "Булгаргаз".

"Зам.-министър на енергетиката има обвинение за престъпление по служба", информира говорителката на следствието, отказвайки да посочи имена.

"С оглед на хода на разследването ще се въздържа от коментар", каза Стоянова и обеща скоро да има по-подробна информация по случая.

mediapool.bg