Кламер БГ - Новини: Без промяна в модела пенсионерите са обречени на мизерия

Без промяна в модела пенсионерите са обречени на мизерия

България

|
Нед, 05 Апр 2015г. 13:16ч.
Без промяна в модела пенсионерите са обречени на мизерия

Хората, които защитават сегашното статукво в пенсионния модел, обричат пенсионерите на мизерия, Каза вицепремиерът и социален министър Ивайло Калифн пред БНР. Тази седмица той представи визията на кабинета за пенсионни промени, които включват плавно увеличаване на осигуровките за пенсия и безработица и нарастване на възрастта и стажа за пенсия. Според правителството това трябва да доведе до повече приходи в бюджета, зануляване на дефицита в Националния осигурителен институт през 2028 г. и нарастване на пенсиите с 40%.

Визията за промени беше критикувана от работодателските организации, според които тя включва само мерки за увеличаване на приходите, но не и за затягане на разходите като ограничаване на инвалидните пенсии и нови правила за пенсионирането на работещите в силовите ведомства.

Според Калфин основният проблем на работодателите и в частност на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и нейният председател Кирил Домусчиев е увеличаването на осигуровките. Плановете на правителството са за срок от 12 години осигурителната тежест да нарасне с 4.5 процентни пункта. Вицепремиерът обаче смята, че това няма да е такава тежест за работодателите и работниците. Той обясни, че при осигуряване върху 1000 лв. месечно осигурителните вноски ще нараснат с 3 лв. Тази сума се разделя между работодателите и работниците.

Вицепремиерът помоли работодателите и синдикатите да поемат лични ангажименти с предложенията си при предстоящите през месеца консултации по пенсионната реформа, защото има „достатъчно консултанти по пенсионната система“. "Не може да чакаш всички други да направят нещо, а ти само да даваш съвети", посочи той.

Калфин защити предложенията на правителството с това, че дават предвидимост. „През декември хората не знаеха тази година на колко ще се пенсионират, трябва да изчезне тази непредвидимост, същевременно промяната трябва да е поносима за хората и дългосрочна, и да спазваме трайни политики“, обясни вицепремиерът.

Той каза още, че ще предложи ограничаване на инвалидните пенсии като се даде възможност на Националния осигурителен институт да иска нова експертиза, ако се усъмни във верността на вече предоставена епикриза. „Този вид пенсии не трябва да се отдушник за хората с ниски доходи, какъвто е случаят в момента. Хората с инвалидност имат нужда от по-голяма от сегашната подкрепа, но докато са в трудоспособна възраст, трябва да бъдат насочвани към работни места, подходящи за тях, а не да бъдат изключвани от пазара на труда“, смята министърът.

В отговор на несъгласието на министъра на отбраната Николай Ненчев със затягането на условията за пенсиониране на военните Калфин посочи, че новите изисквания са консултирани с командващи в армията. Към момента работещите в системата се пенсионират по-рано - средно 52 г. и 8 месеца за 2014 г., но за това няма определена възраст, а само стаж. "Ще вървим към минимална възраст за пенсиониране ", посочи вицепремиерът. По-рано през седмицата той обясни, че вероятно изискването за възраст ще е съобразено със сегашната средна възраст, на която се пенсионират работещите в силовите ведомства.

mediapool.bg