ЕС обмисля да наложи нови по-тежки санкции на руските държавни банки, съобщиха в четвъртък световните информационни агенции. Предложението идва от Европейската комисия и се изразява в забрана на европейските инвеститори да купуват ценни книжа, емитирани от институции, в които руското правителство притежава над 50 процента от собствеността.
През 2013 година 47% от облигациите, емитирани от руски обществени финансови институции, са били пуснати на финансовите пазари на ЕС, като тяхната стойност е била около 7.5 млрд. евро.
"Блокирането на достъпа до финансовите пазари за руските държавни финансови институции ще затрудни усилията им да увеличат капиталите си и възможността за финансиране на руската икономика", съобщават европейски дипломати.
Сред предложените от ЕК мерки също са оръжейно ембарго, забрана за износ на технологии за дълбоководен добив на газ и петрол и за разработване на арктическите залежи.
В сряда в Брюксел заседаваха постоянните представители на страните-членки на ЕС, които трябваше да одобрят проектите за санкции срещу Русия, предложени от ЕК. Външните министри от ЕС поискаха в началото на седмицата от Брюксел да предложи наказателни мерки за Русия заради сваления в Източна Украйна самолет на Малайзийските авиолинии. При трагичния инцидент загинаха 298 души.
ЕС вече разшири черния списък на гражданите и компаниите от Русия и Украйна, на които е забранен достъп до общността.
Руските олигарси имат седмица, за да се изтеглят от Лондон
В четвъртък се разбра, че руските олигарси, близки до Владимир Путин, имат една седмица, за да изтеглят парите си от Великобритания, преди да бъдат наложени санкции, пише "Дейли телеграф".
Външният министър Филип Хамънд ясно показа желанието на Лондон да предприеме действия срещу приближените на режима, като заяви, че "приятелчетата на г-н Путин и неговата клика в Кремъл са хората, които трябва да понесат натиска", продължава британското издание, цитирано от БТА.
Британски източници обаче разкриха, че не по-рано от края на месеца всички страни от ЕС ще са подготвили списъците си с лица, на които да бъдат наложени санкции. Продължителността на периода ще подхрани опасенията, че те могат да изтеглят парите
си преди налагането на санкции, пише вестникът. Те вероятно ще бъдат насочени срещу олигарси и компании, смятани за "оръдия на Кремъл", свързани с президента Путин, или срещу цели сектори.
Малко вероятно е да бъдат със задна дата, което означава, че съществуващите инвестиции и договори няма да бъдат засегнати.
Решението кои сектори да бъдат засегнати би могло да бъде взето през уикенда, но на практика дипломатическите препирни кой да поеме най-голямото икономическо бреме от санкциите се очаква да забави решението. Вестникът е научил, че ЕС се е отказал от санкции, покриващи петролния и газовия внос от Русия.
"Новите санкции ще бъдат една стъпка нагоре, но ще оставят незасегнат най-големия сектор на руската икономика. Това показва ограниченията".
Франция, Германия, Кипър, Италия и други страни все още са загрижени, че ефектът от санкциите може да бъдат по-голям за някои страни, отколкото за други. "Сред тези, срещу които ще бъдат насочени санкциите, наблюдатели назовават Роман Абрамович, Алишер Усманов и Михаил Фридман, пише "Таймс", цитиран от Би Би Си.
Според политолози именно тази тройка олигарси поддържа властта на Путин. Освен тях според изданието може да пострадат Александър Мамут, Алексей Мордашов, Герман Хан, Виктор Пичугов, Леонард Блаватник и оказавшийся в центъра на скандала с дарения за британската Консервативна партия Владимир Чернухин.
mediapool.bg