От управленската конфигурация ГЕРБ, РБ, ПФ и АБВ няма печеливши. Най-малко губи ГЕРБ. Печели ДПС, казва социологът и член на НС на БСП Юрий Асланов.
Повечето анализатори предричат безпроблемно управление на сегашното правителство заради липсата на управленска алтернатива в лицето на опозицията. Защо БСП се оттегли от тази си роля?
Не се е оттеглила, но твърде бавно се съвзема от поражението, което претърпя през миналата година. На този етап не може да постигне единство – и на лидерско, и на организационно равнище – по ключови въпроси, свързани с оценката на проваленото управление с нейния мандат. Това поражда вътрешно напрежение, разногласия, спорове и води до отслабване на доверието дори на най-твърдите привърженици на левицата. Тъй или иначе, в БСП вървят процеси на стабилизация, но дали времето ще стигне, за да приключат до местните избори, е под въпрос.
Твърдите, че ДПС е управляваща партия и диктува политическия дневен ред. Защо, като се има предвид, че това е партия с 36 депутати от общо 240 в парламента?
Твърдя го на базата на видимост, която се създава от самото управляващо мнозинство и се споделя от нарастващ брой граждани. Може да не е вярно, но повечето от хората го поддържат. Освен това не е важно с колко депутати разполагаш в парламента, а дали успяваш да налагаш волята си на мнозинството, а ДПС, според мен, успява тъкмо в това.
Впечатлението е, че БСП демонстрира куха опозоционност, атакувайки управлението от леви или популистки позиции, но без да засяга най-невралгичните теми за обществото – задкулисните сделки, скрити корупционни схеми и пр. От какво се страхуват БСП – от компромати, свързани със съвместното им управление с ДПС, от това да не бъдат засегнати бизнес интереси на техни представители, или друго?
Партията все още е прекалено заета със себе си, което не й позволява да излезе на по-широк терен за спечелване на доверието на по-голям брой граждани. Сигурно има и страх и притеснения по темата за предишното управление, но това по никакъв начин не ангажира с оценка или вина сегашното ръководство, тъй че не може да е определящо. По-точно е да се каже, че на БСП й трябва още време да се подготви за активна опозиция, но местните избори привличат вниманието на актива върху други теми. Предполагам, че след изборите ще се усети бърза промяна.
Национално отговорна ли беше позицията на БСП да се обяви против съдебната реформа, да се дистанцира от дебата и така да остави свободно поле на ДПС да изнудва управляващите (в частност Реформаторския блок)?
Национално отговорна е позицията да се обявиш срещу една псевдореформа, какъвто е случаят. Няма нито реформа, нито замисъл за реформа. Това не го твърди само БСП.
БСП помага на настоящия премиер да управлява по модела на Стефан Софиянски "всички на масата", който по-късно бе приложен и от Сакскобургготски. Изборът на Мая Манолова за омбудсман е явна сделка с ГЕРБ и ДПС, а вероятно има и други, не толкова публични.
Тъй нареченият модел “Софиянски” има съвършено друг подтекст. Не става дума за това. В парламента има решения, които могат да се вземат само с широк консенсус. Например, промените в Конституцията. При всяко едно положение ще прилича на сделка, но ще се нарича компромис и ще бъде по-близо до истината.
Твърдите, че казусът “Манолова” е явна сделка. По-добре явна, отколкото задкулисна. А и не бихте казали, че Германия, да речем, се управлява по модела “Софиянски”, макар да изглежда точно така.
Какъв знак даде според вас БСП с издигането на Михаил Мирчев за кмет на София?
Знак, че се опитва да търси нестандартни решения в град, в който досега не е управлявала през последния четвърт век. За изминалите 25 години бяха изпробвани най-разнообразни варианти и нито един не сработи. Дори и през 2003 година, когато БСП спечели общинските избори и стана първа политическа сила в Столичния общински съвет, но остана в опозиция.
Как смятате, че ще се представи БСП на предстоящите местни избори? Ще спечели ли партията, според вас, поне един областен град?
Да, със сигурност и не само един. Въпросът е дали ще успее да задържи или да увеличи влиянието си в местната власт, което повечето от анализаторите засега поставят под въпрос. Обстановката обаче е динамична и вещае изненади. БСП винаги е успявала да поднесе такива изненади точно в моменти, в които никой не е очаквал това от нея. Припомням – местните избори през 1999 г. и президентските през 2001 г.
Смятате ли, че след местния вот ГЕРБ може да припознае официално ДПС за коалиционен партньор, заради евентуална малка електорална тежест на РБ?
Не вярвам в това. Все пак тези от ГЕРБ не ми приличат на самоубийци.
Предвиждате ли, че след изборите са възможни рокади в кабинета и от какъв характер ще са те?
Всичко е възможно, но дори и да има промени, няма да са съществени, че да доведат до коренна промяна във водената политика.
Какви са основните разлики, които виждате между тази управляваща коалиция и тази, която стоеше зад кабинета "Орешарски"? И какви са приликите?
Няма разлика, освен, че парламентарното мнозинство е по-стабилно.
Кои са губещите и кои печелившите партии от конфигурацията на управлението ГЕРБ - РБ - ПФ - АБВ?
Няма печеливши. Най-малко губи ГЕРБ. Печели ДПС.
Как си обяснявате факта, че недоволстващите срещу кабинета "Орешарки" недоволстват и срещу "Борисов 2"?
Който протест вади, от протест пада.
mediapool.bg