Археолози и учени откриха в Мексико най-старата сграда, принадлежала на цивилизацията на маите. Тя е монументален храм на поне 3000 години. Церемониалният комплекс е и най-големият, принадлежал на изчезналата култура, пише National Geographic.
Археолозите са използвали радар, за да открият церемониалния комплекс
Снимка: Takeshi Inomata
Въпреки своите размери, тя е останала скрита в джунглата, докато археолози от Университета в Аризона и международен екип от учени не се натъкват на нея по време на експедиция през 2017 година.
Дължината на комплекса е близо 1.5 километра, а височината му е 15 метра. Той е с пирамидална форма и включва множество постройки, издигнати на плато в близост до границата между Мексико и Гватемала.
Разкопките и извършеният им анализ показват, че комплексът е издигнат преди около 3000 години.
"Смятаме, че това е церемониален център. Място, на което са се извършвали шествия, събирания на хора и ритуали, които само можем да си представим", коментира Такеши Иномата, един от водещите археолози от Университета в Аризона.
Така изглежда мястото в момента
Учените са приключили едва сега с първоначалните си изследвания, за да заключат, че това е най-големият останал досега комплекс от маите - по-мащабен от пирамидите.
Комплексът е наречен Aquada Fénix, а екипът от археолози е останал удивен и от още един факт.
Едно от най-забележителните разкрития от находката е липсата на каквито и да е било паметници на "елита" на цивилизацията на маите. Това предполага, че обществото им е било много по-егалитарно по време на своя начален възход.
"Подобни огромни проекти могат да се създадат и без строго организирана власт. Хората могат да работят заедно, за да постигнат невероятни резултати", коментират откритието водещите археолози Такеши Иномата и Даниела Триадан.
Предстои екипът на Иномата да извърши подробно картографиране на терена с лазерен радар (Lidar).
Според археолозите откритието ще хвърли нова светлина върху генезиса на цивилизацията на маите и разликите им с тази на олмеките.
Констатациите на екипа са публикувани в списанието Nature.
mediapool.bg