Кламер БГ - Новини: Анти-ГЕРБ коалицията за София изглежда безалтернативна, но изпитанието с листите предстои

Анти-ГЕРБ коалицията за София изглежда безалтернативна, но изпитанието с листите предстои

България

|
Нед, 22 Ян 2023г. 08:00ч.
Анти-ГЕРБ коалицията за София изглежда безалтернативна, но изпитанието с листите предстои

Анти-ГЕРБ коалицията за София изглежда безалтернативна, но изпитанието с листите предстои

Сериозните разговори за коалиция между "Демократична България", "Продължаваме промяната" и "Спаси София" за местните избори в столицата още не са започнали. Отсега обаче изглежда почти сигурно, че трите формации ще издигнат общ кандидат - кмет. Възможно е да се споразумеят и за единни номинации за районни кметове. На този етап най-голямото изпитание пред евентуалното обединение е въпросът дали листите общински съветници да са общи, научи Mediapool.

От месеци трите формации говорят публично за това, че трябва да има обединение за София – най-големият град в страната, който обикновено задава политическия дневен ред на цяла България.

София бе "синя крепост" след началото на демократичните промени през 1990-те, а от началото на миналото десетилетие мина под контрола на партия ГЕРБ и се превърна в една от най-видимите емблеми на управленския ѝ модел.

Партията на бившия премиер Бойко Борисов бе напът да изгуби изборите в София през 2019 г., но четвъртият мандат на кмета Йорданка Фандъкова бе спасен на балотажа, предимно с гласовете от ромски секции.

Като се има предвид, че София е мястото, където ДБ по традиция получава най-силните си изборни резултати, а от миналата година това е валидно за ПП, обединението между тези две формации за местните избори в столицата изглежда напълно логично. Също толкова логично би било към тях да се присъедини "Спаси София" – най-новата партия, известна повече със своя лидер Борис Бонев, който при първото си явяване на избори през 2019 г. се класира трети в кметската надпревара (след Йорданка Фандъкова и Мая Манолова).

Съвсем резонни са и амбициите на гражданската организация "Екипът на София", която разполага с хора, опит и експертиза и е готова да си сътрудничи с всички политически сили, които искат столицата да се управлява по нов, по-добър начин.

По информация на Mediapool все още не е имало обща среща между евентуалните партньори в анти-ГЕРБ коалицията, засега всичко се върти около неофициални разговори.

Почти сигурно е, че "Продължаваме промяната", "Демократична България" и "Спаси София" ще издигнат общ кандидат за кмет на столицата, но въпросът е дали дали всяка от трите формации да се яви със свои кандидати за общински съветници и да имат отделни групи в общинския съвет.

Има обаче и риск вотът на избирателите им да се разпилее между трите партии, а ГЕРБ да финишира с най-голяма група в местния парламент, макар и без мнозинство. А през общинския съвет минават всички важни решения за управлението на града. Все пак партиите от анти-ГЕРБ коалицията могат да формират обща група в бъдещия местен парламент или да гласуват заедно по подобие на парламента.

Към момента всички потенциални партньори са единодушни, че преди всичко трябва да има съгласие как биха управлявали столицата през следващите 4 години. Става дума за програма с изпълними в рамките на мандата мерки, разписани по години, както и набелязани възможности за финансирането им.

Всички са "за" коалиция

Националният съвет на "Продължаваме промяната" вече даде мандат на лидерите Кирил Петков и Асен Василев да водят разговори за широка коалиция не само за местните, но и за предстоящите парламентарни избори. Като участници в такова обединение ПП вижда "Демократична България", "Спаси София" и "всички други формации, които работят за просперираща, справедлива и европейска България".

"Няма никакво съмнение, че трябва да има обединение за София", коментира пред Mediapool и съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов.

"Към момента и ПП, и ДБ, и "Спаси София" имат мандат за преговори за общо явяване на местните избори. Нека първо се проведат разговорите и после ще излезем с детайли. Само обединението на формациите, които искат България да се управлява по нормален, европейски начин, ще доведе до реализирането на тази визия, тази мечта", коментира Асен Василев от ПП.

Според него решение ще има до две-три седмици.

"Важно е да има широк, обединен фронт за София, който не просто да гарантира разгромна победа над ГЕРБ на изборите, но да има необходимото обществено доверие, така че всички онези реформи, някои от които - за съжаление непопулярни, но необходими, да се случат", каза пред Mediapool лидерът на "Спаси София" Борис Бонев.

"Идеята е да се обединим, за да направим града по-добър, използвайки целия капацитет на София– пари, хора и бизнес среда. Капацитетът не е заключен само в партиите", коментира лидерът на "Екипът на София" арх. Любо Георгиев. Според него трябва първо да се набележат приоритетите, начините за постигането им и да се намерят най-добрите хора, които да свършат работата. За "Екипът на София" най-важното е да има включване на гражданите, диалог и план за изпълнение на целите.

Организацията смята, че участието ѝ в коалиция с партии има потенциал да привлече като избиратели хора, които не вярват в политическите формации, но не са апатични към случващото се в града.

Общ кандидат-кмет

До момента е постигната принципна договорка за обща кандидатура за кмет, който да е равноотдалечен от трите партийни формации, разказаха участници в разговорите.

Обсъжданите досега имена са на създателя на IT компанията "Телерик" и настоящ управляващ партньор във фонда Eleven Ventures Васил Терзиев, на районните кметове от ДБ Трайчо Трайков ("Средец") и Георги Илиев ("Слатина"), на лидера на "Спаси София" Борис Бонев, както и на ръководителя на "Екипът на София" Любо Георгиев.

Профилът на "непартиен кандидат" изключва трима от тази селекция – Трайков, Илиев и Бонев.

Любо Георгиев коментира пред Mediapool, че решение няма, разговорите предстоят. За себе си и организацията си каза, че няма да се явяват самостоятелно на избори.

"Първият приоритет е да се намери обща фигура за кмет на София. Аз мисля, че е логично да има и общи кандидати за районни кметове, както и за общински съветници. Окончателното решение тепърва предстои", заяви Христо Иванов.

Приоритетите в управлението на София, които ще защитава бъдещият общ кандидат, са основната тема на осъществените досега разговори между ДБ, ПП и "Спаси София" по отношение на наближаващия местен вот, обясни Борис Бонев.

"Кандидатът за кмет трябва да бъде идентифициран в процеса на обсъждане какво трябва да се направи, а не да бъде посочен. Въобще, за ключовите позиции трябва да бъдат избрани хора, които са най-подходящи да свършат работата", коментира арх. Любо Георгиев.

Проблемът с листите

По неофициална информация на Mediapool засега няма съгласие дали освен общ кмет и районни кметове, да има и общи листи за общински съветници. Едната теза е, че с общи листи ще съберат повече подкрепа, а другата – че отделните листи ще постигнат по-висок резултат.

Засега никоя от формациите не заявява публично, че иска отделно явяване на изборите за общински съветници. Конкретният отговор се отклонява с аргумента, че разговорите предстоят.

Напрежението около листите има и друго обяснение – колкото повече са коалиционните партньори, толкова по-малко са избираемите места за всяка от формациите.

Трите политически сили освен това още не са се разбрали дали "Екипът на София" трябва да се включи в разговорите по-късно, след като политиците са напреднали с решенията.

От самия "Екип" виждат участието си по-скоро като част от т. нар. гражданска квота. Нямат намерение да се явяват самостоятелно или да се присъединяват към някоя политическа формация.

"Реалността е, че обединението ще е трудно. То е като начинът, по който работи един домсъвет. Има 50 сценария да не стане, но ние работим за този един, в който успяваме", коментира Георгиев.

По-скоро ще има общи кандидати за райони кметове

Принципно съгласие има и за общи кандидати за районни кметове, потвърдиха неофициално участници в разговорите пред Mediapool. Идеята била голямата коалиция да издигне за нов мандат доказалите се досега районни кметове на ДБ, а в останалите райони да предложи нови лица. На местните избори през 2019 г. ДБ спечели 8 от общо 24 района, но по-късно се разграничи от кмета на "Красно село" Росина Станиславова. Така в момента формацията застава зад 7 от районните кметове, но не се очаква всички те да бъдат издигнати за нов мандат.

"Би било логично предвид посоката, която сме поели, да излъчим и общи кандидати и за районни кметове", каза Борис Бонев.

Според източници на Mediapool не е изключено за районни кметове да бъдат издигани и активни хора от отделните квартали.

mediapool.bg