Своеволната анкета на синдикатите на БНТ, които в предходните дни призоваха служителите на медиата да гласуват за бъдещ генерален директор на медиата, доведе до скандал на старта на изслушване на претендентите, което Съветът за електронни медии (СЕМ )стартира в понеделник. Първият изслушван - журналистът Сашо Диков остро се възмути как сегашният директор на медиата Емил Кошлуков е получил 70.1% от гласовете на работещите журналисти в телевизията. Още преди броени дни журналисти от телевизията, пожелали анонимност, алармираха, че инициативата на синдикатите може да е поредна поръчка в интерес на настоящия генерален директор Емил Кошлуков, който се кандидатира за нов мандат. Още тогава от СЕМ посочиха, че анкетата на синдикатите не е част от законовата процедура за избор на генерален директор на БНТ и СЕМ не я следи. Синдикалният лидер Емил Розов обаче обясни пред Mediapool, че задължително ще изпрати резултатите до медийния регулатор.
"Ето я анкетата какво предпочитат половината служители. Общо гласували 638, от тях 70.1% предпочитат Емил Кошлуков за генерален директор. На второ място Василена Матекава с 8.7%, същата Василена, за която КПКОНПИ каза, че май един мастит продуцент й плаща седмичните билети Лондон - София - Лондон и в същия ваш стил СЕМ казва, ние не сме разследващ орган. След това следва Светлана Божилова и някакъв си сульо-пулев с 2.5%. Венелин Петков - 1.5%. Когато в сряда имах онлайн среща срещу мен бяха трима синдикални лидери. Те казаха, тя(анкетата - б.а.) няма да повлияе. Викам - Не, не много добре правите да се види какво е желанието на хората на БНТ. И както върви слуха, че вашите предпочитания са за един човек, нарушил закона и извършил документно нарушение, което се наказва със затвор, дано да излезе така, за да ви лъстнат всичките голи намерения. Пишете в тази анкета кого при всички случаи не желаете да бъде шеф на тая телевизия. Резултатите от анкетата показват ясно за какво става дума", разпалено разказа Сашо Диков.
Оказа се, че синдикатите са публикували резултата от анкета за генерален директор на БНТ още в събота. От официалного съобщение става ясно, че в изслушването, което се е провело на 22 юни, са се включили петима от осемте кандидати - Сашо Диков, Сашо Йовков, Светлана Божилова, Василена Матакева и Емил Кошлуков. Всеки от тях е разполагал с по 60 минути да изложи своите виждания и да отговори на зададените му въпроси. Журналистите и служигелите в телевизията са гласували с отговор на въпроса - "Кой от кандидатите за генерален директор покрива в най-голяма степен представата ви за ръководител на БНТ?". Победител със 70.1% се оказва Емил Кошлуков, следва 8.7% Василена Матакева, след това 8.4% Светлана Божилова, 6.8% Сашо Йовков, 2.5% за Сашо Диков, 1.5% за Венелин Петков, 0.9% за Ирина Величкова, 0.6% за Красимир Ангелов.
"Занимахте ли се с казуса, че един от кандидатите е извършил нарушение, което се наказва с до три години затвор", обърна се към СЕМ още в началото на изслушването си Сашо Диков.
"Занимахме се. Това бе една от първите ми задачи. Нарушения в документите на Емил Кошлуков не открих. Напомням, че ние не сме разследващ орган. Нямаме правомощия да разследваме. Това го оставяме на вас, журналистите", каза председателят на СЕМ Соня Момчилова.
"Направо е и има достатъчно доказателства, че има нарушения. Не повтаряйте глупостите на предишния състав на СЕМ", каза Диков.
Тоя заяви, че "фактите са ужасяващи", ако човек чете "пространните отчети на БНТ". По думите му там нямало сравнение на рейтингите на БНТ с останалите телевизии.
БНТ е в пъти по-негледаем канал от останалите два канала – Би Ти Ви и Нова ТВ, каза Диков. Той цитира рейтинги на БНТ 2 - 0,06, БНТ 3 - 0,06, и БНТ 4 - 0,002.
"Това означава, че десетки милиони изтичат в бездънна каса, наречена БНТ. ази свещена крава БНТ никой не смее да я пипне", обобщи Сашо Диков.
"Първото, което трябва да бъде направено, е да се върне доверието към БНТ", каза Диков. По думите му гръбнакът на БНТ 1 трябва да бъдат новини и публицистика. Трябва допинг, не може да се работи със страх, каза Диков. Когато един екип трябва да прави обект за новините, докато е там, може да излъчва на живо, а това не се прави поради слугинажния манталитет, смята Диков.
Диков направи заявка, ако бъде избран за генерален директор на медиата, да организира тотална ревизия.
"Край на далаверите, преди да ти кажат добре дошъл и ти мятат 5 договора с 15% комисионна и борбата приключва", каза пред комисарите още той.
"Първо се прави тотална дисекция, кой в телевизията каква работа върши. При 58 човека на щат дирекция Маркетинг се подписва договор с външна фирма за привличане на реклма", възмути се още той.
Ирина Величкова: БНТ 3 да стане телевизия за кино и култура
Режисьорът Ирина Величкова предложи в своята концепция за бъдещето на БНТ спортният канал БНТ 3 да се преформатира на канал за култура с проекто заглавие "Арт БНТ". Тя посочи, че правата за спортните събития са прекалено скъпи, а в същото време няма специализиран канал за култура. Замисълът на Величкова е по БНТ 3 да се излъчват българско кино и сериали и концерти.
Тя предвижда реставриране и дигитализиране на архива на БНТ.
Във визията си Величкова предвижда в БНТ 2 да се създаде специализирана детско-образователна програма.
Като цяло за програмата на БНТ тя посочи, че се стига от 4 до 6 повторения в рамките на 24 часа. За спада на доверието не са нужни социологически проучвания, добави тя.
По думите й БНТ трябва да излезе от комфорта на своите студия. Актуалните предавания са изключителни говорилни. Няма правилно таргетирани филми, добавя тя.
За БНТ 4 Величкова попита защо непременно се разпространява по сателит, а не чрез модерните възможности, които предлагат мобилните приложения.
Сашо Йовков: Финансирането на БНТ трябва е процент от БВП
Финансирането на обществените медии да става чрез процент от брутния вътрешен продукт (БВП), каза Сашо Йовков пред Съвета за електронни медии (СЕМ), цитиран от БТА. По думите му, записано в закон, това ще лиши политиците от това да оказват натиск върху обществените медии и корпоративния написк на външни продуценти.
“БНТ де юре е обществена, де факто е държавна”, смята Йовков.
“Мултимедийното развитие е голямото бъдеще на БНТ и така ще се привлече и липсващата младежка аудитория – 18-35-годишни”, каза още той.
"Онова, което не стига на всеки, който застава начело на БНТ, са време и пари. БНТ в последните години е недофинансирана, защото тези 60 милиона лева не стигат за качествена, модерна телевизия", каза Йовков. Затова, по думите му, финансирането трябва да стане с нов закон. Това е единственият начин да се отървем от "любовната“ прегръдка на политиците, каза Йовков.
Креативен борд в БНТ да се занимава с генерирането на идеи, но и с вътрешния контрол върху творческата работа и съдържанието, предлага Сашо Йовков.
Трябва да има много забавление в събота и неделя - повече спорт, повече музика и да се редуцира политиката. По думите му добрата телевизия е съвкупност от визия, звук и интернет активност.
Василена Матакева: Славата на БНТ е в миналото
Славата на БНТ е в миналото, каза Василена Матакиева пред Съвета за електронни медии (СЕМ). Самата тя в момента е член на УС на обществената медиа.
"БНТ 1 трябва да остане политематичен канал, на да се обръщане към градовете извън столицата и съседните държави, БНТ 2 да остане територия за култура и образование, БНТ 4 да стане трибуна за студенти и академиите, които БНТ организира", предлага тя.
Време е да обърнем време на децата. Време е водещите да станат по-разпознаваеми, каза още тя.
"Не смятам, че БНТ трябва да се конкурира с частните телевизии. Ние вървим по други писти", коментира Василена Матакиева. Тя предлага създаването на креативно звено от всички сфери в телевизията, което да се погрижи за имиджа на БНТ.
Ние трябва да следваме аудиторията там, където се намира. Така Василена Матакиева мотивира предложението си БНТ да има свой канал в YouTube.
Сред конкретните й идеи е повторение на предавания "Панорама" от 1997 г. или 1985 година, а също и на състезанията "Минута е много" и "Бързи, смели сръчни".
Концепцията й предвижда запазване на публицистиката в сегашния часови пояс.
mediapool.bg