Кламер БГ - Новини: Сложната игра около смяната на ядреното гориво на АЕЦ "Козлодуй"

Сложната игра около смяната на ядреното гориво на АЕЦ "Козлодуй"

Анализи и Коментари

|
Ср, 26 Окт 2022г. 07:05ч.
Сложната игра около смяната на ядреното гориво на АЕЦ "Козлодуй"

Сложната игра около смяната на ядреното гориво на АЕЦ

Миналия четвъртък служебният кабинет отмени решението на правителството на Кирил Петков, блокиращо напълно "доставки и услуги, различни по своята същност и произход от Руската федерация във всички аспекти и основни компоненти" на използваното в АЕЦ "Козлодуй" свежо ядрено гориво. Александър Николов, който бе енергиен министър в кабинета "Петков", обяви служебната власт за "безсрамници" и "безродници", които връзват ядрената централа завинаги с Русия. Служебният енергиен министър Росен Христов контраатакува и каза, че всъщност точно предишните са направили така, че едва ли не атомната ни централа да остане без гориво.

В хора се включиха и представители на ГЕРБ. Преди ден бившият техен депутат Валентин Николов, който бе известно време шеф на АЕЦ "Козлодуй", заяви почти ултимативно, че трябва да се сключи договор с американската "Уестингхаус" (Westinghouse), а двама от бившите енергийни министри на ГЕРБ – Делян Добрев и Теменужка Петкова, внесоха в парламента проекторешение, с което се възлага на Министерския съвет да инициира лицензиране и сключване на договор за доставка на неруско ядрено гориво.

Нещата със свежото ядрено гориво обаче изобщо не са толкова прости и лесни, както изглеждат от изказванията на политиците. Някои експерти дори смятат, че поради спецификата на тези доставки, е опасно и вредно да се оказва политически натиск над единствените компетентни да правят това – АЕЦ "Козлодуй", под директния надзор на Агенцията за ядрено регулиране, която е независим орган. Това предупреди пред Mediapool ядреният експерт Георги Касчиев, бивш председател на българския ядрен регулатор и до преди години консултант на Виенския университет.

Ябълката на ядрения раздор

Разнообразяването на доставките на свежо ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй" не е тема от последната година. Още през 2019 г. Агенцията по доставките на ЕВРАТОМ ( ESA) препоръча на АЕЦ "Козлодуй" да проведе търг, но тогава "Уестингхаус" току-що бе започнала да прави анализи за лицензирането на своето ядрено гориво за използване в българската АЕЦ. Поради тази причина бе удължен договорът с руската компания ТВЕЛ за доставки до края на 2024 г. Действията по разрешаването на американското гориво продължиха и в началото на 2021 г. бе сключен нов договор за следващия етап. Така на терена към онзи момент в играта за бъдещите доставки имаше два отбора – руският и американският. Войната на Русия в Украйна очаквано дисквалифицира руснаците, но пък се появи нов претендент– френската компания "Фраматом" (Framatome).

Дни преди това идва и решението на правителството на Кирил Петков от 13 юли, което изисква "процесът по диверсификация на свежо ядрено гориво да се осъществи чрез доставки и услуги от лица, които пряко и/или непряко не са свързани с Руската федерация, с цел постигане на диверсификационния резултат и подсигуряване на непрекъснатост на доставките за стратегическия енергиен обект, като при изпълнението се вземат предвид европейските политики и се цели намаляване зависимостта на българската енергетика от един доставчик и/или от доставчици, пряко и/или непряко свързани с политически решения на Руската федерация".

Според служебния кабинет това решение е целяло елиминацията на "Фраматом". Първо, защото доставчикът е предложил гориво, произвеждано по лиценз на ТВЕЛ и второ, защото по този начин се възпрепятствало участието на "Уестингхаус", тъй като внедряването на горивото й пряко зависи от услуги на руския Курчатовски институт. Затова и решението на предишния кабинет бе отменено на 20 октомври.

Росен Христов заяви, че до няколко седмици ще се обяви търг за свежо ядрено гориво, който бил подготвян от Център по компетентност в "Българския енергиен холдинг" (БЕХ), притежаващ АЕЦ "Козлодуй". Кой ръководи и кой влиза в този център, не бе съобщено, но Касчиев коментира пред Mediapool, че нито един от хората с експертиза в доставките на свежо ядрено гориво, които той познава, не са включени в този съвет.

ГЕРБ светкавично внесоха в парламента проекторешение, което да задължи МС да предприеме "всички необходими мерки, които да гарантират завършване до края на 2023 г. на процеса по преглед от страна на Агенцията за ядрено регулиране на документацията за лицензиране на алтернативен тип ядрено гориво и издаване на разрешение за доставка и зареждане през 2024 г.". Планът е кабинетът да ускори сключването на договор за доставка на неруско ядрено гориво за V блок на АЕЦ "Козлодуй", със срок за първа доставка до април 2024 година. "Потенциалните доставчици да гарантират пълна независимост на използваните технологии, лицензи и компоненти от доставчици и юридически лица, регистрирани в Руската Федерация или чиято структура на собствеността включва юридически лица от Руската Федерация", пише в предложението, внесено от Делян Добрев, Теменужка Петкова и други депутати от ГЕРБ в понеделник.

Чия работа са доставките на гориво?

"Подобно решение на Народното събрание би било явен натиск върху Агенция за ядрено регулиране (АЯР) и грубо нарушение на изискванията за независимост на ядрения регулатор по редица международни конвенции и директиви на ЕС, които са част от нашето законодателство", коментира Касчиев. "На кого да се повлияе и ускори – на "Уестингхаус" да дадат по-бързо своите анализи ли? На централата ли – по-бързо да ги приеме? На АЯР ли – по-бързо да ги одобри? Предложението на ГЕРБ е противоконституционно. Те свикнаха да прокарват през парламента юридически неиздържани решения, а правителството да ги изпълнява. Само защото не са обжалвани пред Конституционния съд, не са отменени", допълни специалистът и отбеляза, че търгът е работа на самата АЕЦ "Козлодуй".

Бившият директор на ядрената централа Наско Михов, който бе назначен от ГЕРБ, оставен от "Продължаваме промяната" и сменен от сегашното служебно правителство, коментира пред Mediapool, че не е редно БЕХ да обяви търг от името на ядрената централа, както и от свое име, защото плащанията по доставките трябва да се правят от дъщерната му фирма, тъй като са важна част от себестойността на ядрения ток.

"Отговорност на АЕЦ "Козлодуй" е да проведе процедурата, защото само ядрената централа има експертизата за това", коментира Михов, който всъщност стартира диревсификацията на свежото ядрено гориво с подписването на два договора с "Уестингхаус" за анализите. "Ако БЕХ, министерството или който решат да я проведе, добре, но в БЕХ нямат експертиза за адекватна оценка на предложените оферти", допълва бившият шеф на ядрената централа. По думите му енергийното ведомство трябва само да определя политиките, които трябва да се изпълняват от държавните енергийни дружества, но те трябва да имат оперативната възможност да ги прилагат и да носят отговорността за тях, в случая за ядрените доставки – солидарно с АЯР.

Михов обясни още, че вече централата е избрала типа горивен цикъл и касета на "Уестингхаус", които да подлежат на започналите през 2021 г. анализи и операторът трябва да бъде оставен спокойно да приключи процедурата по лицензирането на горивото на американската компания, за да може процедурата да е легитимна и да не противоречи на редицата международни ядрени конвенции и европейски изисквания.

Фактическата обстановка около двата реактора

Двата реактора на V и VІ блок на АЕЦ "Козлодуй" веднъж годишно се спират за планов ремонт и смяна на една четвърт от касетите със свежо ядрено гориво. При V блок това става през пролетта, за VІ – през есента. Важен момент е, че двата реактора ВВЕР-1000, които са руски дизайн, ползват руско гориво, но различен вид. V блок сега се зарежда с по-старото ТВСА, а VІ блок – с модифицираното ТВСА-12. Ключовото е, че американското гориво е съвместимо само с ТВСА – тоест, само на V блок е възможно да се направи презареждане първо с четвърт, после с една втора, с 3/4 нови касети до пълно зареждане на реактора с касети на "Уестингхаус" за четири години, обяснява Касчиев. Американското гориво с ТВСА-12, използвано на другия – VІ блок, не може да работи изобщо, заявяват и други специалисти от ядрената централа, с които Mediapool разговаря.

При презареждането се сменят четвърт от касетите със свежо ядрено гориво

Тоест "Уестингхаус" има шанс само за доставки на V блок. И се оказва добре, че не е внедрено руското гориво ТВСА-12 и в реактора на този блок, каквото желание имаха ТВЕЛ с аргумента, че то е по-ефективно. Това би блокирало американците изобщо.

Спецификите на американското гориво

В процеса по лицензирането на горивото на "Уестингхаус" за V блок вече са изготвени над 20 от общо 43 анализа за съвместимостта му с руското ТВСА и по тях АЕЦ "Козлодуй" няма забележки, посочи Касчиев, който консултира ядрената централа за този процес. Най-сложните анализи ще приключат през есента на 2023 г. и ако ядреният оператор прецени, че всичко със съвместимостта на горивата е добре, ще подаде заявление за лицензиране на американското пред АЯР. Тя на свой ред ще извърши своя проверка. "Въпросът е комплексен и сложен и най-вероятно АЯР ще има нужда от външни консултанти, каквито в България няма и регулаторът вече търси такива фирми с експертиза за разглеждане на документите", каза Касчиев.

Той припомня, че одобряването на смяната на горивото на VІ блок от ТВСА на ТВСА-12 е отнело година на АЯР и са ползвани трима външни консултанти, независимо че горивото се предлага от дизайнера на реакторите, който разполага с цялата проектна документация и с данни за експлоатацията на реактора.

Експертът отбеляза, че горивото на "Уестингхаус" за ВВЕР-1000 е проектирано на база огромния им опит, но без достъп до руската проектна документация.

Ролята на Курчатовския институт

Касчиев обясни също така защо според него решението на кабинета "Петков", изключващо ползването на всякакви руски услуги, блокира и американците в играта за диверсификацията на свежото ядрено гориво. Разковничето е Курчатовският институт, произтичащо от факта, че реакторите в АЕЦ "Козлодуй" са руски.

"В системата за управление на технологичните процеси в блоковете има система за вътрешно-реакторен контрол. Тя има 63 сборки от неутронни детектори по височина на касетите със свежо ядрено гориво, които следят неутронния поток, има датчици в активната зона на реактора и първи контур, датчици за налягане. В тази система при презареждане се внасят за всяка позиция в активната зона данни с характеристиките на всяка касета – степен на обогатяване, дълбочина на изгаряне и други. Системата е руска и достъп до нея имат само специалистите от Курчатовския институт. Те имат договор с АЕЦ "Козлодуй" и при всяка презареждане само те могат да вкарат изходните данни за контрола на работата в реактора", обяснява Георги Касчиев.

Макар системата за вътрешно-ядрен контрол да не е свързана с аварийни сигнали, тя дава на оператора на блока ясна и подробна информация дали реакторът работи правилно. При зареждането с горивото на "Уестингхаус" именно от Курчатовския институт трябва да въведат изходните му данни. Американската компания обаче има забрана от Агенцията за национална сигурност на САЩ да даде тези данни на руснаците, допълва ядреният специалист.

"Вариант е Курчатовският институт да се съгласи да предостави достъп до своята система за вътрешно-ядрен контрол на американците, което обаче няма да стане. Третият вариант е "Уестингхаус" да осигури своя такава система, която струва 50 млн. долара, но въпреки това има преходен период от четири години, в които ще се използва руско гориво и няма кой да му вкарва данните освен Курчатовският институт", описва патовата ситуация Касчиев, според когото АЕЦ "Козлодуй" се опитва да реши проблема в преговори с руснаците и с американците.

Френската оферта

По думите му предлаганото от "Фраматом" гориво може да бъде използвано без проблем и на Пети, и на Шести блок на АЕЦ "Козлодуй", защото е идентично на ТВЕЛ-ското. "Взети са предвид всички технични, химични и неутронно-физични и корозионни натоварвания, които касетите с гориво ще изпитват по време на работата в реактора и затова можем да вярваме, че всичко ще е наред", казва Касчиев.

По думите му "Фраматом" произвежда това гориво в съвместно предприятие с ТВЕЛ във Франция и това е координирано с всички държавни и европейски органи. "Не виждам защо да се правим на по-католици от папата, че това е руско гориво. То се произвежда по лиценз, без промяна на характеристиките на горивото – сто процента пълен аналог, тогава не може да имаме забележки и не се налага лицензиране. Трябва само да се проведе инспекция от АЯР за контрол на качеството на оборудването за производство на горивото", пояснява той.

Експертът обръща също така внимание, че когато се говори за диверсификация на западни АЕЦ трябва да се има предвид, че основно става въпрос за диверсификация на доставчици, осигуряващи аналогово гориво, разработено от оригиналния проектант на съответния вид реактори.

Може ли ядрената енергетика без Русия

"Русия купува уран отвсякъде, основно е сложила ръка на суровината от Казахстан. Много производители на ядрено гориво купуват обогатен уран от Русия, тъй като цените на руснаците са най-ниски и няма санкции или забрани за това. Дори в САЩ 14 процента от обогатения уран за американските реактори е купен от Русия, но за тях не е проблем да се откажат от тези количества, като ги заменят с по-скъп обогатен уран", обяснява Касчиев особеностите на производството и доставките на свежо ядрено гориво .

Той дава за пример как чешката АЕЦ "Темелин" в търг наскоро избира "Уестингхаус" за зареждане на единия си реактор, а "Фраматом" – за другия, а още преди войната в Украйна Чехия изключва "Росатом" като потенциален строител на новия блок на централата. "Чехия, която има активна антируска позиция и помага с оръжие на Киев, не вижда нищо ненормално в това да получава гориво от "Фраматом". Европейската агенция по доставките не вижда нищо осъдително, ЕК също", коментира Касчиев обструкциите у нас срещу предложението на френския доставчик.

А какво правим с ядрения отпадък

Според него АЕЦ "Козлодуй" трябва да проведе търга за свежото ядрено гориво. "В момента има две търговски необвръзващи оферти и трябва да се изготвят критерии за оценките на горивата. Това на "Уестингхаус" става само за Пети блок, а това на "Фраматом" и за двата реактора. Цените на "Уестингхаус" са минимум 30 процента по-високи от тези на ТВЕЛ, а на "Фраматом" – с около 15 на сто повече от руснаците. Но трябва да се вземат предвид не само цените, а и гаранциите, транспортните схеми за превоза и решаването на проблема с отработеното ядрено гориво (ОЯГ)", обръща внимание Касчиев.

"Ако се избере "Уестингхаус", трябва да го погребваме тук, а в момента няма къде. АЕЦ "Козлодуй" няма цех за сухо съхранение на ОЯГ. След изваждането от охлаждащите басейни има цех за междинно съхранение, където могат да се държат 50 години радиоактивните отпадъци. Там има доста освободено гориво от малките реактори, за което има хипотетична възможност да се разберем с руснаците да го вземат за преработка. Но с вече изваденото гориво от големите реактори не е ясно какво ще се прави, защото според европейските изисквания не може да отива в Русия", припомня той.

Басейн за мокро съхранение на отработено ядрено гориво

По негова информация от "Фраматом" са предложили да съдействат за разговори с френска компания, която се занимава с преработка на ОЯГ. "Тоест при тях има решение на проблема с отпадъците, защото те използват отделения при преработката плутоний и правят т. нар. мокс гориво чрез смесване с обеднения уран при изработката на свежо ядрено гориво. И го използват в последната си генерация реактори, проектирани да работят с гориво, съдържащо плутоний, което е по-опасно от урановото гориво за експлоатация, и трябват повече подвижни неутронни поглътители. Французите използват около една трета от преработеното използвано ядрено гориво", коментира експертът.

И една междинна опция

Според Георги Касчиев до пролетта на 2024 г., когато V блок вече няма да има гориво за необходимото четвърт презареждане, все още няма да са приключили процедурите по одобряването на горивото на "Уестингхаус". По думите му има междинно решение, което да позволи осигуряването на алтернативни на руското горива, но включва още една доставка от ТВЕЛ. "В договора с руснаците, който изтича в края на 2024 г., има опция са осигуряване на още две доставки за V блок. Според мен трябва да се осигури поне още една доставка от тези опционни, така че ако процесът по лицензиране на американското гориво се забави, да има гориво за една презарядка. Да се мине без бързане, припряност и претупване на нещата, а анализите по безопасност и промяната в лиценза на самия блок да се изготвят адекватно и смяната да стане през 2025 г. Дори и алтернативните доставки да започнат по-рано, не е проблем да се получат и да изчакат", смята ядреният специалист.

Защо не за всекиго по блок

Според него е напълно реално в бъдещ търг "Уестингхаус" да получат доставките за V блок, а "Фраматом" – за VІ блок.

Ядреният експерт Иван Хиновски, който бе депутат от "Има такъв народ", но след това напусна партията, също смята, че решението на кабинета "Петков" за ядрените доставки е трябвало да бъде отменено. Според него "българското правителство по никакъв начин не бива да проявява предпочитания, каквито прозират от въпросното решение на МС, защото това може да доведе да тежки последствия за имиджа на страната в ЕС, дипломатически проблеми, а при определени обстоятелства и рискове за енергийната й сигурност".

Хиновски, който е дългогодишен председател на Българския енергиен и минен форум, коментира още, че твърдо трябва да се прекрати монополът на Русия, но при най-изгодни за страната търговски и безопасни условия, по план и график по подобие на други страни в Източна Европа, извършили успешно този преход.

Според него бившият енергиен министър Александър Николов е въвел в заблуда МС, че единият от двата кандидат-лицензианти няма нищо общо с доставки на стоки и услуги от Руската федерация и е предложил това решение с идеята, че то ще "ускори" лицензионния процес и ще осигури предимство като време (но неясно като икономика!) на единия лицензиант. Той също отбелязва, че решението от 13 юли "фактически блокира и доставките на гориво от "Уестнгхаус" по простата причина, че 14% от доставките на уранов диоксид за производство на ядрено гориво от заводите на "Уестингхаус" е с произход от Руската федерация".

Той също смята, че разумен подход е двамата доставчика да получат договори за по един от блоковете на АЕЦ "Козлодуй" и призовава да не се оказва натиск над АЯР при лицензирането на горивото на "Уестингхаус", а ядреният регулатор да бъде оставен да работи в нормативно установените срокове.

Предстои обаче да се види какво ще се случи в парламента при разпределяне за обсъждане на проекта за решение, предложен от ГЕРБ, както и дали служебният кабинет наистина ще обяви търг за доставка на свежо ядрено гориво.

mediapool.bg