"Моралът е над закона", казва Слави Трифонов, докато крие имуществото си в нарушение на закона. Ако приемем, че това е така - че антикорупционният закон не е морален, а решението да си скриеш парите от хората е морално - въпросът е: Добре ли е всички да стават за сеир, докато един се прави на тарикат?
През 2019 година "Шоуто на Слави" направи десетки скечове с апартамента на Цветан Цветанов. Беше голям сеир. Докато "шоуто" раздаваше морални присъди в национален ефир, рейтингът на Слави се помпаше. Трифонов учреди партия, която през 2021 г. стана първа политическа сила.
Слави и неговите комедианти яко се гъбаркаха с Цветанов, а зам.-председателят на ГЕРБ твърдеше, че всичко около имотите му е напълно законно. КПКОНПИ провери и изпра Цветанов. Ама морално ли е да купиш апартамент под пазарните цени от компания, чийто най-голям проект се облагодетелства от промени в закона, гласувани от ГЕРБ? Заради това "Апартаментгейт" свали Цветанов от върховете на властта, докато той бе убеден, че няма кой да го накаже.
Обществото нищо нямаше да разбере за апартамента с асансьора, ако информацията не бе изнесена публично от разследващите журналисти. Всичко беше законно, но Слави си правеше скечовете, а след това влезе и в парламента на вълната на протестърския вот.
Между другото, Цветанов не си е позволявал да скрие и една имуществена декларация през всичките си години в политиката.
Сега обаче е друго, защото на топа на устата е самият Слави. Той твърди: "Този, който трябва да знае какви пари имам и какво имущество имам – знае". Очевидно шоументът, превърнал се в политически лидер, си е повярвал, че той е този, който решава на кого може да сподели тази информация и че според него именно това е морално, независимо какво казва законът.
Твърдиш две години, че КПКОНПИ е на ГЕРБ и ДПС, а сега да обясняваш, че баш КПКОНПИ е "този, който трябва да знае"? За любимия суверен всичко било сеир и жълто любопитство.
Може и да не е морално, но пък е тарикатско. Плащаш си глобата и забравяш. И да има офшорки - няма офшорки. И да се подава нейде Орлин Алексиев – няма го Орлин Алексиев.
Интересно е поведението на КПКОНПИ
Комисията се управлява от Антон Славчев, който бе назначен за неин зам.-председател по времето на ГЕРБ, а след оттеглянето на председателя Сотир Цацаров стана титуляр. На принципа "власт власт възпира" би трябвало КПКОНПИ да е особено активна срещу един от лидерите на доскорошната четворна управляваща коалиция, който си крие имуществото. Дълго време обаче КПКОНПИ криеше необяснимо Слави Трифонов от задължителния публичен списък на политиците, които не са си подали имуществената декларация.
КПКОНПИ все още не е обявила дали проверява Слави Трифонов. Mediapool попита, а отговорът бе, че това не е публична информация. Цялата работа е, че това е публична информация, когато КПКОНПИ си реши. И именно заради това мълчанието е един добър отговор.
КПКОНПИ остави обществото да се информира само от твърденията на Трифонов, който казва, че е проверен и всичко е наред. На този фон Националната агенция за приходите (НАП) вече два пъти отрича да е правена проверка на Трифонов. Тарикатско.
През март 2019 г. избухна скандалът "Апартаментгейт". Цялата държава вкупом се хвърли да проверява новите апартаменти на висши политици от ГЕРБ, купени от фирма "Артекс" на съмнително ниски цени.
Антикорупционната комисия и прокуратурата се надпреварваха коя по-бързо ще обяви, че почва проверка. Дори тогавашният премиер Бойко Борисов обеща, че мигом ще внесе нов закон, ако се установи, че партията му е приела лобистки поправки в интерес на строителната фирма.
Накрая резултатите от проверките дори бяха публикувани от КПКОНПИ. Всичко това се случваше в момент, в който ГЕРБ имаше цялата власт. Сега никой не смее да гъкне за Слави Трифонов, без значение дали е на власт, или е паднал от власт. Явно, че посредниците при предаването на властта никой не ги пипа.
В момента на власт е служебно правителство на президента Румен Радев, което също има отношение към това дали някой може да тарикатства пред очите на всички.
По-голям тарикат дори от Пеевски
Главния прокурор Иван Гешев правилно отбеляза няколко пъти досега, че в България няма нищо незаконно да си санкциониран по глобалния закон "Магнитски" за "значима корупция". Което поставя санкционирания Делян Пеевски в горната степен на моралната ска́ла. Пеевски е проверяван 15 пъти от прокуратурата и всеки път е излизал чист.
По дефициницията на Слави Трифонов прокуратурата е "тази, която трябва да знае колко пари имам". Това ли успя да измисли политикът, който щеше да изчегъртва Борисов и Гешев?
През изминалите 15 години Делян Пеевски бе един от най-влиятелните хора в страната, но дори и на него чат-пат му се е налагало да се обяснява. През декларациите на Пеевски всеки може да види главоломното и наглед напълно законно забогатяване на един човек, който започва със стар "Опел", за да стане мултимилионер. А какъв е Слави Трифонов?
mediapool.bg