Анкета, проведена от Денис Волков, директор на центъра "Левада", и политическия анализатор Андрей Колесников, показва, че 75 % от руснаците подкрепят действията на руската армия. През октомври този брой леко се повиши до 76 %.
И все пак. Въпреки привидно високото ниво на консолидация около властите и армията, има признаци на нарастващо недоволство сред руснаците, но все още не е проявено в открити протести. Независимият журналистически проект "Важни истории" публикува проучване за най-често срещаните недоволства, които руснаците изразяват до Владимир Путин.
Важно е да се подчертае, че оплакванията до президента се разглеждат от по-голямата част от руското население като последна възможност за търсене на справедливост, когато всички други пътища са изчерпани, подобно на това, което техните предци са правили с царя навремето.
Според данните най-належащата грижа на руснаците е финансовото благосъстояние на войниците на договор. Първите писма до Путин на тази тема се появяват още през април 2022 г., а до октомври 2023 г. месечният обем на апелите по този въпрос е нараснал 25 пъти. Това подсказва, че стратегията на властите за "инжектиране" на пари за решаване на проблема със загубата на руски живот във войната все още е ефективна. Така нареченото путиново мнозинство все още е готово да жертва живота и здравето на своите близки в замяна на достатъчна компенсация.
Изглежда обаче, че този механизъм започва да отслабва. В края на ноември регионалните служители получиха инструкции да потушат "на всяка цена" протестите на съпругите на мобилизираните войници, които настояваха за връщането на съпрузите им от фронта. Много от тях се стремят да постигнат тази цел чрез "грижа за семействата на бойците". Въпреки това, предвид недостига на средства на местно ниво, тези прояви на грижа станаха доста по-скромни.
Например в Тува семействата на мобилизираните получават предимно картофи и дърва за огрев. В Република Тива семействата на срочнослужещите получават млад добитък и въглища, а в Якутия - трупове на северни елени. На други места семействата на мобилизираните се подпомагат с хранителни пакети и чай, а в Тюменска област им се дават билети за цирково представление, насрочено за юни.
Въпросите, свързани с мобилизацията, са втората по големина тема, от която се оплакват на Путин. Най-голям брой са регистрирани през октомври 2022 г., непосредствено след масовата мобилизация, като до президента са изпратени почти 13 000 писма.
На трето място се нареждат оплакванията относно обслужването на договорите. Руснаците изпращат над 1000 жалби по тази тема месечно, които достигат своя връх през септември с 1878 жалби.
През април основната тема на оплакванията до президента беше свързана с липсата на отпуск от активна военна служба. През есента този показател намалява, което социолозите обясняват с нарастващия гняв сред семействата на военнослужещите и прибягването до други методи за разрешаване на това недоволство. Някои съпруги са започнали да участват в протести - нещо, което в момента Кремъл активно се опитва да потисне.
Освен това руснаците се оплакват на президента от липсата на съдействие при издирването на изчезналите в бойни действия и лечението на ранените, както и изразяват недоволство от ниските заплати в публичния сектор, прекъсването на доставките на отопление, битовите проблеми и недостатъчните пенсии.
Но макар и да има недоволство, признаците на открито несъгласие са малко. Фактът, че те пишат жалби до Путин, показва, че много хора виждат в правителството не причината за проблемите си, а защитник и покровител.
В допълнение към остатъчната вяра в добротата на властимащите, значителен възпиращ фактор за участие в протестни дейности, както и преди, остават репресиите. Социолозите отдават на това намаляването на броя на откритите протести срещу войната, като същевременно отбелязват разрастването на движението на недоволство сред роднините на мобилизираните и увеличаването на броя на дезертьорите от фронта.
Според изследователите сегашният спад в броя на наказателните и административните дела за антивоенни убеждения не се дължи на намаляване на нивото на репресиите, а по-скоро на страха от последствията, които са "усвоили новите правила за цензура".
В същото време нивото на репресиите остава високо, нещо, което е видно от тежестта на присъдите, системното физическо насилие от страна на правоприлагащите органи срещу противниците на режима и също толкова системните алтернативни форми на извънсъдебен натиск.
Друг признак за все по-тежкия подход на режима е рязкото увеличаване на делата за държавна измяна, които замениха по-малко сериозните обвинения в антивоенни действия. Според данни, събрани от изданието Holod, от януари до юли ФСБ е завела най-малко 82 дела, свързани с държавна измяна и шпионаж, докато през цялата предходна година са заведени само 20 такива дела.
Руснаците, които искат да не си навличат неприятности, знаят, че трябва да изразяват недоволството си само чрез "допустими" методи или да бъдат подложени на действия за предполагаемата си нелоялност.
Кремълските тролове умело се възползват от това, бомбардирайки съпругите на мобилизираните с коментари, в които се внушава, че те са "подстрекавани от поддръжниците на Навални".
Така че не очаквайте скоро организирани протести от страна на инакомислещите. Но очаквайте отчаяните, принудени да търсят други начини за протест или за самосъхранение, да прибягнат до по-прикрити форми на изразяване на недоволство, като саботаж, дезертьорство и всякакви други средства, за да не станат едни от 300 000 или повече убити и ранени руснаци в Украйна.
По БГНЕС
mediapool.bg