Зимата – това е новото оръжие на Русия във войната й срещу в Украйна. В момента текат най-тежките бомбардировки от започналата през февруари война, които са насочени предимно към критична инфраструктура - украинската енергийна мрежа. Пораженията вече засягат 40% от производствения капацитет на украинската енергетика, а температурите започват да се понижават. Украинските власти определиха като военно престъпление тактиката на Москва, която има за цел да причини страдания на цивилното население.
От миналия понеделник руските сили всекидневно извършват постоянни атаки срещу граждански и инфраструктурни цели, използвайки крилати ракети и дронове-камикадзе. На 10 октомври, първия ден на тази вълна от бомбардировки, руските сили са изстреляли над украинска територия около 80 ракети, над половината от които са били прихванати от системите за противовъздушна отбрана в страната, според украинския генерален щаб. На следващия ден този брой намалява до 28 крилати ракети, подкрепени от 13 ирански дронове-камикадзе "Шахед 136".
Путин: Мащабните атаки вече са финализирани
Руският президент Владимир Путин обяви в петък, че мащабните атаки вече са финализирани, след като Москва съобщи за унищожаването на 20 военни и енергийни инфраструктурни цели. Въздушните удари обаче продължиха в следващите дни, насочени към стратегически енергийни цели в двата основни украински града – Киев и Харков, а също и в Запорожие, който е на 25 километра от фронтовата линия и беше мишена на руските удари през последните 3 седмици.
Украинският министър на енергетиката Херман Халушченко каза миналия вторник, че около 30% от енергийната мрежа на страната е поразена от руските въздушни удари. До четвъртък процентът нараства до 40 на сто, според анализ на Украинския референтен център за енергийни изследвания (DiXi). Украйна прекрати износа си на електроенергия за ЕС заради прекъсвания на тока в градове, сред които Лвов и Ивано-Франкивск в Западна Украйна и Харков и Днипро на Изток. "Укренэнерго", държавната компания, която оперира и експлоатира енергийната мрежа, обяви, че от сряда насам е успяла да подобри доставките и да предотврати прекъсвания на ток. От компанията очакват ситуацията да се запази, но въпреки това призова населението да намали потреблението, където е възможно.
Водещият анализатор в DiXi Роман Ницович посочва, че освен че са нанесени щети на 40% от енергийните мощности на страната, "стотици километри електрическа и газови мрежи" също са били засегнати от руските удари. Ницович също потвърждава, че всички петролни рафинерии на Украйна са били разрушени. От лятото насам на границата на Украйна с Полша се образуват опашка от цистерни, внасящи гориво. Големите хранилища, принадлежащи на най-големите украински петролни компании, системно са повреждани от руските атаки, започнали още с началото на инвазията.
Общо 20 украински провинции са бомбардирани миналата седмица. Дори Лвов, най-големият град в западна Украйна, който е на 700 км от най-близката фронтова линия, бе тежко обстрелван. Голяма част от населението на Лвов, което е над 700 000 души, остана без ток за 2 дни, докато Москва атакуваше електрическите подстанции в региона. Най-важният завод за съхранение на гориво, обслужващ града, който беше унищожен от руски крилати ракети "Калибър" през март, се намираше в центъра на Лвов.
В момента Украйна е зависима от производството на електроенергия от топлоелектрически централи, работещи с въглища - природен ресурс, с който страната разполага в изобилие. Това е и сектор, който през последните два месеца многократно беше обект на руски удари. През септември, след като Киев започна контраофанзивата си на източния и южния фронт, Москва нанесе ракетни удари по електроцентрали в големи градове, включително Харков. Двете най-големи въглищни мини, които все още са под украински контрол и се намират близо до Кривой Рог, бяха атакувани през миналата седмица, когато бяха унищожени електрическите и водоснабдителните системи, необходими за тяхната работа.
През последните няколко дни бяха повредени и три топлоелектрически централи в Киев, както и топлоелектрическа централа във Виница и още една в Ивано-Франкивск.
Прекъсванията на електрозахранването не са повсеместни, тъй като освен няколко електрически подстанции, руските удари не успяват да изключат напълно съоръженията за доставка на енергия в Украйна и "Укренэнерго" работи денонощно за отстраняване на причинените щети. Въпреки това в повечето градове и села в близост до фронтовата линия, най-вече в района на Донбас, се наблюдава основна липса на ресурси като вода, електричество и газ.
В доклада си Ницович отбелязва, че Украйна разполага с резерви от 14 милиарда кубически метра природен газ и 2 млн. тона въглища на прага на зимата. Експертът обаче смята, че ако Москва поддържа своите атаки върху електрическата мрежа, международна помощ ще бъде жизненоважна и на нея ще се разчита за доставката на материали за спешни случаи като мобилни котли, генератори и системи за пречистване на вода.
Съобщение до най-богатия човек в Украйна
Миналата седмица Москва изпрати послание и до Ринат Ахметов, най-богатия човек в Украйна и собственик на няколко големи компании, сред които ДTEK - най-големият енергиен инвестиционен фонд в страната.
Централата на ДТЕК, един от най-разпознаваемите небостъргачи в центъра на Киев, беше поразена от руски въздушни удари на 10 октомври по време на първата вълна от бомбардировки. Ахметов, който е роден в неотдавна незаконно анексирания Донецки регион, е яростен поддръжник на освободителната война на Киев срещу Кремъл, въпреки дългогодишните си политически и икономически връзки с Русия. През юни Ахметов депозира жалба в Европейския съд по правата на човека във връзка с разрушаването на притежавания от ДТЕК завод за желязо и стомана "Азовстол" в Мариупол - и смъртта на нейни защитници - един от най-емблематичните актове на съпротива от страна на Киев в ранните етапи на инвазията. Руският вестник "Правда" изчислява в доклад, публикуван на 3 октомври, че Ахметов е загубил около половината от състоянието си от 2014 г. насам, когато проруските сепаратисти, подкрепяни от Москва, започнаха настъпление в Донбас.
Путин оправдава масираните бомбардировки от последната седмица като отмъщение за частичното разрушаване на Кримския мост на 8 октомври - единствената сухопътна връзка между Русия и незаконно анексирания Крим и важна логистична и символна инфраструктура за експанзионистичните планове на Москва. Въпреки това в статия, публикувана от мозъчния тръст Атлантически съвет, американско-украинската организация "Разом" заяви, че последната офанзива на Русия е била предварително обмислена:
"Размерът на тези атаки показва, че те са били подготвяни седмици или месеци. Трябвало е да бъдат идентифицирани и потвърдени десетки цели в градове в цяла Украйна; трябваше да бъдат мобилизирани и подготвени ракети, бомбардировачи, военни кораби и безпилотни самолети. Това не са действия, които могат да бъдат подготвени само за два дни", казва Разом.
mediapool.bg