Кламер БГ - Новини: Краят на сагата с горските заменки не се вижда

Краят на сагата с горските заменки не се вижда

Анализи и Коментари

|
Вт, 26 Ноем 2019г. 17:47ч.
Краят на сагата с горските заменки не се вижда

Миналата седмица агроминистърът Десислава Танева обяви, че държавата е предявила сметка за над 80 млн. лв. на десетки фирми и физически лица, включително и на три общини заради извършени 103 горски заменки под пазарните цени, от които те са получили неправомерна държавна помощ в периода 2007-2009 г.

Претендираната сума изглежда много ниска на фона на обявяваните преди години сметки за хипотетични глоби от Брюксел между 2 и 8 млрд. лв. От "Демократична България" се усъмниха в оценката на размера на държавната субсидия. Оказа се, че едни от най-скандалните навремето заменки на популярни бизнесмени и свързани с партии лица са напълно редовни. Както и, че част от фирмите, облагодетелствали се с апетитни държавни терени край морето и планината срещу свои гори във вътрешността на страната, са в ликвидация.

Преди дни обаче са пратени само уведомленията до лицата, от които се иска да бъдат върнати парите. Тепърва предстои връчването на актовете за установяване на административно нарушение с вписаните за възстановяване конкретни суми. Тези актове вече могат да бъдат обжалвани пред съответния административен съд по местоположение на фирмата или лицето. Доколкото чак след приключването на евентуалните съдебни спорове ще се види вече какво ще може да бъде събрано, краят на сагата не се очертава в следващите няколко години. Танева обаче изрази надежда, че държавата ще успее да си върне средствата.

От Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) обясниха пред Mediapool, че обявената от земеделският министър общо сума от над 80 млн. лв. всъщност е главницата от държавната помощ, предоставяна за всеки от бенефициентите в нарушение от 2007 до 2009 г. Върху всяка конкретна сума се начислява лихва, която тече от момента на договора за заменката на по-ниски от пазарните цени до погасяването на главницата и лихвата, казаха от ведомството. Това означава, че по някои от сделките сумата е оскъпена за 12 години и може още да нараства. Съдебното оспорване няма да спира начисляването на лихва.

Лихвата за неправомерност ще се изчислява чрез интерактивната платформата за държавни помощи на Европейската комисия– eState aid WIKI, обясниха от агенцията по горите. Според ведомството няма как да се каже какъв е точният размер на лихвата, тъй като зависи от конкретния случай и срока за връщане на неправомерната държавна помощ. Така колкото повече се бави плащането, толкова по-голямо ще е то, защото лихвата се трупа до пълното възстановяване на парите.

Относно оспорваната от природозащитниците методика на извършените оценки на горските заменки от фирма "Агролеспроект", която е 100% собственост на земеделското министерство, от ИАГ заявяват, че тя е изработена според дадени от Брюксел насоки. Методиката е съгласувана и одобрена от Европейската комисия, твърдят от ведомството.

"Използваните методи са международно признати, допустими или предвидени от българското законодателство и възприети като стандарти за бизнес оценяване. Подходите и методите при стойностната оценка включват сравнителен подход и метод на пазарните аналози, както и приходен подход в това число метод на приходната стойност", отговарят от агенцията.

И Танева миналата седмица, и ИАГ сега твърдят, че държавата ще търси всички възможни законови начини да си събере парите дори от дружествата, които са обявени в ликвидация.

Доколкото обаче ликвидацията на една търговска фирма е акт за прекратяване на дейността на дадено търговско дружество, на осребряването на активите му с цел удовлетворяване на кредитори, сред които явно ще се нареди и държавата, е съмнително доколко тя реално ще може да си върне предоставената държавна помощ.

Все още от земеделското министерство не обявяват кое от лицата в публикувания на сайта му списък със 103-те сделки в нарушение колко има да връща на горската агенция, за да се види каква част от обявените 80 млн. лв. се пада на фирми в ликвидация. Очаква се яснота кой бенефициент каква главница и лихва има да дава, да дойде след връчването на актовете за административното нарушение, в което ще са вписани сумите. Колко от тях ще бъдат наистина събрани предстои да се види.

Така или иначе над десетгодишната сага с горските заменки далеч не е стигнала развръзката и края си.

mediapool.bg