Докато въздухът в милата родина трепери от бомби и политически драми, един висш държавен орган се прави на луд и кротко се снишава, чакайки да отмине бурята. Става дума за т.нар. правителство на съдебната власт или Висш съдебен съвет (ВСС). Тези хора, наричани гръмко и "съдебни кадровици", би следвало да решават всички важни въпроси за съдебната власт. И те го правят, стига да им бъде казано от когото трябва, по какъв точно начин. Иначе чакат да видят накъде ще духне вятърът, който, вероятно за тяхна почуда, бързо се мени.
Не че за тях има значение – от октомври 2022 г. насам, когато мандатът на ВСС изтече, всеки ден им е подарен.
Откакто целокупно дебатираме възможно ли е у нас да има магистрат борец срещу мафията ала Джовани Фалконе или просто гледаме тъпа постановка с пиратки, ВСС се е задоволил да излезе с една декларация по темата, в която заяви:
"Приемаме, че опитът за покушение срещу главния прокурор на Република България е опит за посегателство срещу българската държава и в частност срещу съдебната власт и нейната независимост. Заявяваме своята тревога и изключително безпокойство от безпрецедентния опит за посегателство. Отхвърляме демонстрирания стремеж за дестабилизация на съдебната власт и нейното овладяване чрез силови прийоми, непознати в най-новата ни история и неприсъщи за демократичните и правови държави".
А ето от какво не се разтревожи ВСС. По никакъв начин не се притеснени от съмненията, че около разследването на този взрив има толкова много нелогични неща, та чак да ти прилошее. Съдебните кадровици не поинтересуваха как Националната следствена служба допуска до местопрестъпление анонимен израелски експерт. Защо главният прокурор се обажда на заместника си и директор на следствието Борислав Сарафов и му казва какво да прави. Това законно ли е и най-вече колко пъти Гешев е разпореждал по телефона по този начин?
ВСС мълчи и когато главният прокурор и неговият заместник започват да се обстрелват с медийни изявления. Не се интересува вярно ли е, че прокуратурата е нагазила на политическия терен, както обяснява Сарафов. Не се впечатлява, когато вътрешният министър разбива пункт по пункт официалната версия на разследването на "атентата срещу държавността", както бе наречен взривът край колата на Гешев.
Още по темата:
ГЕРБ и ДПС са съгласни, че Гешев трябва да си ходи
По всичко личи, че на ВСС никак, ама никак не му се занимава с тая история.
Съдебният съвет съществува в тишина и медиен комфорт от началото на мандата си. Най-важната задача пред него бе да избере Гешев на поста и тя бе изпълнена. После му остана само храбро да го защитава. Което също се върши по план. Когато служебният правосъден министър Янаки Стоилов искаше Гешев да бъде отстранен, съветът се хвърли на амбразурата. Че едно заседание, че второ. Колкото е нужно.
А на 11 май, когато Атанаска Дишева от съдийската колегия настояваше съветът поне да обсъди случая с Гешев, при първото гласуване дори не бе събран кворум. Членовете продължават да заседават онлайн и в пълно спокойствие. На една камера се показват по двама-трима, представляващият Боян Магдалинчев ги брои все едно са хлапета от детската градина и благо им се кара:
"Там се роите, като кошер сте, четири на едно място сте".
А те му се усмихват и бодро гласуват, че не искат да обсъждат темата с атентата срещу главния прокурор.
Висшият съдебен съвет е с изтекъл мандат. Което не му пречи да продължи да изпълнява функциите си, а членовете му да получават заплати. По този въпрос има и решение на КС, което бетонира по местата им всички с изтекли с мандати. Този състав на ВСС се е провалял много пъти.
Сега му предстои поредният тест, който може да се окаже втората му най-важна задача след избирането на Иван Гешев за главен прокурор. Директорът на националното следствие Борислав Сарафов внесе искане за освобождаването на заместника си Ясен Тодоров.
Сарафов, който оглави офанзивата срещу Иван Гешев, разкри, че мистичният израелски експерт, който е пристигнал в България час-два преди "атентата" и е направил оглед на местопрестъплението веднага след извършването му, е бил заведен на място от Ясен Тодоров. Освен това Сарафов твърди, че само десетина дни преди "атентата", самият Гешев и заместник-директорът на националното следствие Ясен Тодоров са били на посещение в Израел. Може би там са се запознали с митичния израелски експерт, който веднага след експлозията е направил оглед на място, предположи Сарафов във вторник пред БНР.
Още по темата:
Най-страшен за главния прокурор е неговият заместник
Шефът на следствието е недоволен, че заместникът му не съгласува медийните си изяви и мнението му не изразява позициите на институцията.
Ако Висшият съдебен съвет, чието мнозинство е беззаветно предано Гешев, все пак реши да освободи довереника му Ясен Тодоров, това ще е ясен знак за обръщане на палачинката. И вероятно би означавало, че същият този ВСС, който бранеше Гешев от двама бивши правосъдни министри (Янаки Стоилов и Надежда Йорданова), които искаха оставката му, накрая може и да го демонтира.
Ако се съди по поведението на ВСС дотук, повечето от членовете му едва ли ще се впечатлят от тази история. Те цял взрив проспаха, та камо ли една караница между началници в следствието.
Заявките за новото правителство обаче подсказват и друга развръзка. ГЕРБ и ДПС, които изпратиха настоящата политическа квота във ВСС, се зарекоха да махнат Гешев. А щом те са решили така, значи вече са избрали и неговия наследник. И със сигурност ще го направят – ако сегашният състав на ВСС откаже, съвсем скоро предстои да изберат нов.
mediapool.bg