От един месец бившият премиер Бойко Борисов се опитва да изгради версията, че зад всички разкрития за корупционните практики на кабинета му стои дългата ръка на Русия, а причината е борбата му с шпионската ѝ мрежа. Тази версия обаче е меко казано далеч от реалността, в която ГЕРБ не успя да направи коалиционен кабинет и отново обяви, че "всички са срещу нас - или сме много лоши, или сме най-добрите".
"През последните 4 години българското правителство положи безпрецедентни усилия за разкриването на руската шпионска мрежа у нас. Вследствие на това бяха изгонени от страната много шпиони под прикритие като дипломати. Получихме силна подкрепа за това и от НАТО. Очаквано това ядоса политическите ни противници". Това заяви председателят на ГЕРБ Бойко Борисов по време на онлайн среща на върха на ЕНП в четвъртък, цитиран от партийния пресцентър. Преди месец той каза и пред младежките си структури, че кадровите промени по върховете на службите са провокирани от разкритията по шпионския скандал.
Новата любима мантра
След като председателят на Държавна агенция "Разузнаване" Атанас Атанасов бе освободен, той също заяви, че основна причина за отстраняването му е дългата ръка на Кремъл. Подобен беше и коментарът на освободения от поста председател на ДАНС - Димитър Георгиев, след като двамата се оказаха в дълъг неплатен отпуск, одобрен от бившия премиер Бойко Борисов.
И тримата цитирани по-горе говорят за обявената на 19 март от прокуратурата операция за задържане на общо шестима души по подозрение, че са участвали в шпионска група, събирала и предавала класифицирана информация на руското посолство. Сред тях са действащ военен разузнавач, бивш ръководен кадър във военното разузнаване, неговата съпруга, която има българско и руско гражданство, началникът на секретната регистратура в Народното събрание, зам.-началникът на бюджетната дирекция в Министерството на отбраната и друг действащ служител на МО.
Ако добавим, че за последната година и половина България изгони общо 7 руски дипломати по обвинение, че са шпионирали у нас, човек наистина може да провиди дългата ръка на Русия. И да повярва, че смените по върховете на разузнавателните служби са в услуга на Русия, както и че тегобите на Борисов поради разкритията на служебния кабинет са продиктувани от там.
Оправдания и нищо повече
Но всъщност това са си просто оправдания. ГЕРБ, тоест Бойко Борисов, ръководи България, съответно и службите, близо 11 години. Гоненето на руски шпиони започна едва след натиск от евроатлантическите партньори.
Не такова беше поведението на Бойко Борисов и службите през март 2018 г., когато България бе една от малкото държави, които не изгониха нито един дипломат след скандала с отравянето на бившия служител на КГБ Сергей Скрипал във Великобритания и дъщеря му. Над 20 страни от ЕС експулсираха поне по един представител на Руската федерация като знак, че смятат случилото се за недопустимо. Борисов тогава гордо обяви, че на заседанието на Европейския съвет по въпроса е поискал категорични доказателства, че Москва е замесена.
Нищо не се промени и когато стана ясно, че лица, свързани със случая "Скрипал", са били в България и вероятно имат пръст в отравянето на българския оръжеен търговец Емилиян Гебрев през 2015 г. В началото на 2019 г. на пресконференция в Министерски съвет се твърдеше, че Гебрев едва ли не сам си е виновен и вероятно е отровен от инсектицид в салата рукола или кафе.
Знаехме, ама...
Ако се върнем малко по-назад в годините непосредствено след анексирането на Крим, същите тези служби не направиха нищо, за да спрат пропагандата с фалшиви новини, която щедро бе спонсорирана от Русия. Не предприеха действия и срещу заминаването на българи да се бият в Донбас под руско командване. Един от рекрутърите на бойци за сепаратистите - сърбинът Братислав Живкович - през 2017 бе забелязан на протести заедно с руския консул във Варна и в руския културен център в София, докато Румъния го обяви за персона нон грата, а после беше арестуван и съден в родната му Сърбия. В България се създадоха паравоенни групи, които все още правят "учения" с еърсофт пушки из горите в източната част на страната. Според някои публикации те са обучавани от руски инструктури. Създадоха се дори казашки станици.
В неформални разговори представители на службите и депутати с достъп до техните доклади тогава споделяха, че всичко това се знае и замесените се държат под око.
По-късно, през април тази година, Борисов също потвърди, че се е знаело за действията на Русия през всичките тези години. Поводът беше обявяването на още един руски дипломат за персона нон грата. Ден по-рано прокуратурата съобщи, че четири взрива на военни складове в България през последните 10 години вероятно са били извършени от офицери от руското военно разузнаване (ГРУ), които имат връзка и с опита за убийство на оръжейния търговец Емилиян Гебрев."Много преди чехите, много преди други ние сме работили и за радост партньорските служби знаят от кога работим по тези теми", каза Борисов тогава.
Кога се обърна палачинката?
Обръщането на курса на Борисов стана в средата на 2019 г. Председателят на Националното движение "Русофили" Николай Малинов бе арестуван по подозрение в шпионаж, прокуратурата призна, че Гебрев май е отровен като Скрипал, и то от същите руснаци, на “православния олигарх” Константин Малофеев и бившия шеф на ГРУ и РИСИ Леонид Решетников им бе забранено да влизат в страната.
Обратът при действията на Борисов се обяснява единствено с натиск от партньорите и невъзможността да се правят, че не забелязват какво върши руското разузнаване у нас. Прокуратурата се активизира след посещението на тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров, неговия заместник Иван Гешев, както и ръководителите на ДАНС, на военното и на външното разузнаване в САЩ. Веднага след изгонването на първия руски "дипломат" Борисов си сбъдна мечтата за среща с американския президент Доналд Тръмп в Белия дом.
Нека обаче не забравяме, че:
България все още разчита почти изцяло на руски енергийни суровини, въпреки хвалбите за диверсификация.
За уж отхвърления проект АЕЦ "Белене" българските данъкоплатци платиха 1,3 млрд. лв. и опитите за довършване му с руско участие продължават.
"Южен поток" умря, за да възкръсне като "Балкански поток". Тръбата вече е готова, а по нея тече природен газ, който руската компания "Газпром" продава на Сърбия. Само до момента тя е струвала на българските данъкоплатци близо 2,1 милиарда лева без ДДС и ще достигне 3 милиарда лева без ДДС.
mediapool.bg