Кламер БГ - Новини: Защо политическата несигурност в Северна Македония не е добра новина за България

Защо политическата несигурност в Северна Македония не е добра новина за България

Анализи и Коментари

|
Вт, 02 Ноем 2021г. 14:02ч.
Защо политическата несигурност в Северна Македония не е добра новина за България

Сн. ЕПА/БГНЕС

Подадената оставка от македонския премиер Зоран Заев заради загубата на местните избори обрича страната на политическа несигурност, която бързо може да се превърне в криза.

Най-голямата опозиционна партия ВМРО – ДПМНЕ, известна с антибългарските си прояви през последните години, спечели Скопие и други големи градове и настоява за предсрочни избори.

Засега управляващото мнозинство около Социалдемократическия съюз /СДСМ/ се опитва да оцелее с нов премиер.

В предизборните настроения отношенията с България обаче ще са водеща тема и езикът и позициите на партиите в Северна Македония ще се втвърдяват все повече. Изострените отношения между двете страни се предават и сред гражданите, където България търпи най-големи щети.

Подалият оставка и като лидер на Социалдемократическия съюз /СДСМ/ Заев постигна споразуменията с Гърция и България, които трябваше да приближат страната му към Европейския съюз, но това не се случи.

Заев бе обвиняван от политическите си противници, че ще предаде на София македонската идентичност и след като България не одобри преговорната рамка на Скопие за членство в ЕС в края на миналата година, очаквано той и правителството му засилиха риториката срещу България.

СДСМ дори заложи на българското гражданство като компромат в битката за Скопие, но въпреки това подкрепената от ВМРО – ДПМНЕ Данела Арсовска бе избрана за кмет на столицата.

Така Заев бе наказан на изборите и това ще е сигнал и за следващите управления. Изборната победа на ВМРО – ДПМНЕ пък ще даде сила на антибългарските й послания, които са основна част от политическото й портфолио през последните години.

В същото време Скопие се опитва да се възползва от словенското ротационно председателство на ЕС и от подкрепата на ЕК и САЩ и да обърне позицията на София. Като целта е това да стане до края на годината.

България обаче ясно показа, че това няма да стане, ако македонските управляващи, които и да са те, не предприемат реални стъпки. София настоява за подписването на нов документ с шест конкретни точки, но това няма как да се случи ако няма легитимни правителства и от двете страни на границата.

"Анти" позициите пък са много популярни и в Северна Македония, и в България, и в предизборната атмосфера ще стават все по-актуални и все така ще действат като скачени съдове.

Изпълняването на българските изисквания ще изисква все по-непопулярни и "скъпи" политически решения, което отдалечава решаването на двустранните проблеми и европейската интеграция на страната, която е в безспорен интерес и на България.

mediapool.bg