В продължение на месеци израелският премиер Бенямин Нетаняху беше предупреждаван за последиците. Към него бяха отправяни настойчиви призиви във връзка с плана да отслаби израелския Върховен съд - неоправдан опит за придобиване на повече власт, който бе иницииран от неговата крайнодясна коалиция. Вчера първата част от законодателството бе одобрена от Кнесета. Изглежда, че Нетаняху отиде твърде далеч. Какво ще се случи сега, пита се в редакционна статия в. "Вашингтон пост".
Нетаняху и коалицията му провокираха колосална политическа криза - може би най-голямата в историята на Израел. По улиците на Израел от месеци има масови демонстрации срещу съдебната реформа, като вчерашното гласуване се натъкна на съпротива не само от прогресивните и светските евреи в Израел, но и от най-различни представители на израелския елит.
Големи компании и синдикати планират стачки и затваряния. Бивш ръководител на израелската тайна служба Шин Бет се включи в протестните прояви по улиците след вота в парламента - Надав Аргаман каза, че се е включил в демонстрациите, за да "отбележи края" на управлението на Нетаняху. "Биби си има коалиция, но народът не е с него. Той загуби народа", каза Аргаман.
В писмо, подписано от над 1100 запасняци от военновъздушните сили, се казва: "Законодателството, което дава възможност на правителството да действа по изключително необоснован начин, ще навреди на сигурността на Израел, ще погуби доверието и ще се отрази негативно на готовността ни и занапред да рискуваме живота си". Десетки бивши служители от сферата на сигурността, заемали високи длъжности, сред които бивши командири на израелските въоръжени сили и бивши ръководители на Мосад и Шин Бет, изпратиха писмо, в което се казва: "Законодателството разрушава основата на израелското общество, създава разделение сред хората, отразява се зле на израелските въоръжени сили и застрашава сериозно сигурността на Израел".
В продължение на повече от 30 седмици на улични демонстрации протестното движение набра финансова, социална, политическа и психологическа подкрепа, като протестите със сигурност ще продължат, отбелязва "Вашингтон пост". Най-популярният лозунг на демонстрациите е: "Ако няма равенство, ще свалим правителството. С погрешното поколение се захванахте". Да, това вероятно не са избиратели, които подкрепят Нетаняху и неговите ултрарелигиозни и националистически коалиционни партньори, но дори и в партията на премиера "Ликуд" има индикации за разногласия.
Приетото вчера законодателство отнема възможността на съда да анулира действия, които прецени за "необосновани". Това обаче е първата стъпка за тази коалиция, която иска освен това да установи контрол върху комисията, която избира съдиите - така съдебната власт вече няма да може да контролира изпълнителната, пише "Вашингтон пост".
Всичко това вещае мрачно бъдеще. Нетаняху, който докара Израел дотук, трябва незабавно да започне преговори с опозицията за постигането на някакъв компромис по отношение на приетия от парламента закон, който няма да влезе в сила, докато не бъде подписан от президента. Нетаняху трябва да даде сигнал, че той и коалицията му няма да се опитат едностранно да прокарат и остатъка от законодателния пакет за съдебна реформа, призовава американското издание.
Ако Нетаняху продължи нататък без компромис, рисковете са големи. Той ще застраши сигурността на Израел и ще се стигне до още по-голямо разделение в обществото и до обтягане на отношенията със САЩ, които неведнъж го призоваха да постигне компромис. Вече бяха нанесени сериозни вреди. Нетаняху не трябва да продължава да налива масло в огъня, а да започне да търси изход от кризата, обобщава "Вашингтон пост".
По БТА
mediapool.bg