Кламер БГ - Новини: Ана Александрова от ГЕРБ наследи Кирилов в правната комисия

Ана Александрова от ГЕРБ наследи Кирилов в правната комисия

България

|
Пет, 19 Апр 2019г. 12:15ч.
Ана Александрова от ГЕРБ наследи Кирилов в правната комисия

Парламентът избра в петък депутата от ГЕРБ Анна Александрова за председател на Комисията по правни въпроси. Досега тя беше член на комисията, която остана без председател, след като Данаил Кирилов бе избран за правосъден министър.

По същото време Валентин Николов от ГЕРБ беше избран за председател на Комисията по енергетика на мястото на напусналия парламента Делян Добрев.

Рокадите в Народното събрание бяха наложени от “Апартаментгейт“. Цецка Цачева подаде оставка като правосъден министър заради купения от нея евтин имот от “Артекс“. Делян Добрев подаде оставка от парламента заради сделките на хасковските си роднини.

Защо избраха Александрова

Александрова не е от известните лица сред юристите на ГЕРБ. Тя не е била от първите обсъждани предложение за председател, както беше и с Кирилов за министър - преди него разговори са били водени с хора извън ГЕРБ. Депутати от най-голямата партията признаха пред Mediapool, че става все по-трудно да се намират нови кадри на мястото на подалите оставки след "Апартаментгейт".

Изборът на Александрова идва две седмици, след като Кирилов освободи поста, за да стане правосъден министър. По информация на Mediapool причината за забавянето е, че от ГЕРБ са се опитвали да убедят по-разпознаваеми лица да станат председател. През това време разговори са били водени със зам.-председателя на комисията Десислава Атанасова и с члена ѝ Димитър Лазаров. Те обаче упорито отказвали да наследят Кирилов и така се стигнало до идеята Александрова да стане шеф на комисията.

"Нямахме друга възможност", каза депутат от ГЕРБ след приемането на решението.

За трудностите при намирането на нови кадри след скандала с апартаментите, но за кабинета, преди седмица призна и премиерът Бойко Борисов. "От 6-7 кандидати за министри или зам.-министри, в момента, в който вече се спра на него, на другия ден пристига вика: „Абе знаеш ли, че майка ми или баща ми или кака ми е направила една сделка. Дали няма да се разследва по оня начин? Абе, моля ти се дай да не..", разказа тогава той.

Законотворчеството на Александрова или на Кирилов

Сега тя ще продължи да работи пряко с доскорошния ѝ шеф в комисията. Името на Александрова изплува покрай противоречиви поправки в Изборния кодекс, за които БСП обявиха, че целят да осигурят служебна победа на управляващите за изборите. Те бяха внесени в последния момент между двете четения на законопроекта, докато основна тема в него бяха преференциите и за известно време останаха незабелязани.

След критиките на БСП, Кирилов "припозна" спорните изменения. Депутати от ГЕРБ коментираха пред Mediapool, че тогава Александрова дори не знаела какво внася, а Кирилов просто я използвал, за да не се окаже той в центъра на поредния скандал с противоречиви поправки.

Измененията значително ограничиха решенията на ЦИК, които могат да се обжалват пред Върховния административен съд (ВАС). Мотивът - съдът имал много работа, а някои от решенията не били от негова компетенция. Социалистите критикуваха промяната, но в крайна сметка решението бе допълнено и ще се жалят всички важни решения, включително и жалбите за нарушения в изборния ден, което според първоначалните текстове, внесени от Александрова, не беше предвидено.

Предложението, подписано от нея, позволи ако ВАС отмени решение на ЦИК, изборната комисия е задължена да вземе ново, но не с мнозинство от две трети, а с гласовете на половината плюс един от членовете ѝ. Същото ще важи и за обжалвани решения на районните избирателни комисии. Първоначалната идея беше решенията да се взимат с гласовете на повече от половината от присъстващите, но тя отпадна.

mediapool.bg