Болници изразиха готовност да поемат прегледите на пациенти с онкологични заболявания и съмнения за метастази с ПЕТ-скенер и ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) заради липсващия радиофармацевтик за провеждането на сцинтиграфии.
Преди ден от Министерството на здравеопазването съобщиха, че тъй като доставките на технециеви генератори спират, пациентите с онкологични заболявания, нуждаещи се от изследване за наличие на метастази, трябва да бъдат пренасочвани към изследвания с ПЕТ-скенер или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР).
По данни на ведомството между 1200-2000 пациенти с онкологични заболявания трябва да се обърнат към лекуващите си лекари за насочване към алтернативен метод за стадиране на заболяването и предписване на подходяща терапия. Всеки лекар ще прецени кое е най-правилното изследване и кое ще бъде най-полезно за планиране на последващото лечение на пациента.
От Александровска болница съобщиха във вторник, че от края на 2018 г. на територията й функционира последното поколение ПЕТ/КТ (PET/CT) апарат с възможност за провеждане на всички видове хибридни ПЕТ/КТ изследвания с безкомпромисно качество.
Прегледите с ПЕТ скенер са алтернатива на най-широко разпространеното сцинтиграфско изследване, каквото е костната сцинтиграфия за повечето онкологичноболни пациенти, подлежащи на стадиране и рестадиране.
Изследването с ПЕТ-скенер предоставя възможност за получаване на много по-точна диагностика, специално при пациентите с карцином на гърдата и други туморни локализация, тъй като отразява патологичните промени не само в костите, но и в меките тъкани, вкл. бял дроб, черен дроб, лимфни възли. Методът има доказано по-висока чувствителност за откриване на костните метастази от конвенционалната костна сцинтиграфия. При тези пациенти изследването с ПЕТ-скенер позволява оценка на ефекта от терапията с получаване на количествена информация за натрупването на радиофармацевтик в засегнатите зони.
На тел. 02 9230/561 и 582 може да бъде записан час за провеждане на изследването. За изследване с ЯМР или друго образно изследване, записване на тел. 02/9230 895.
От лечебното заведение напомнят, че от началото на м. май веднъж месечно ще се провежда Ден на отворените врати, по време на който пациентите ще могат да получат отговори на въпроси, свързани с методите за диагностика и възможности за нови методи за терапия в Клиниката по нуклеарна медицина. Точната дата и начален час на консултациите, ще бъдат упоменати на сайта на лечебното заведение.
Варненската болница "Света Марина“ също изрази готовност да поеме прегледите с ПЕТ-скенер и ЯМР.
От варненската болница уточняват, че като единствена болница, която разполага с РЕТ/СТ в Източна България, тя
може да поеме пациенти от Варна, Бургас, Добрич, Силистра, Шумен, Търговище, Разград, Русе, Велико Търново.
На тел. 052 978575 може да бъде записан час за провеждане на РЕТ/СТ. За изследване с ЯМР или друго образно изследване, записването е на тел. 052 978574. Необходимите документи, с които пациентът трябва да разполага, за да си запише час са: с направление за РЕТ/СТ -направление 8А, за МРТ – направление за образно изследване с код 1002.
От лечебното заведение припомнят, че през 2009 година в клиниката по нуклеарна медицина на УМБАЛ "Света Марина“ бе изследван първият пациент в България с ПЕТ- скенер. "За тези десет години екипът от лекари, физици и медицински сестри придобива ценен клиничен опит, а изследването е направено на повече от 20 000 пациента от цялата страна. Прегледите с ПЕТ-скенер са алтернатива на най-широко разпространеното сцинтиграфско изследване, каквото е костната сцинтиграфия за повечето онкологичноболни пациенти, подлежащи на стадиране и рестадиране“, съобщават още от лечебното заведение.
mediapool.bg