Водачите на опозиционните партии в Полша сключиха споразумение, съдържащо пътна карта за управлението на страната през следващите четири години, въпреки че може да им се наложи да почакат още седмици, докато получат мандат да съставят правителство, предаде Асошиейтед прес.
Политическите сили, които се обединиха днес, се явиха поотделно на изборите миналия месец, но общият брой на гласовете им е достатъчен за образуване на парламентарно мнозинство. Те обещаха да работят заедно за възстановяване на законността след осем години на популистко управление, накърнило независимостта на съдебната система, посочва Асошиейтед прес.
Кандидатът им за премиер е Доналд Туск, бивш министър-председател, който е начело на най-голямата опозиционна формация, центристкото и проевропейско обединение "Гражданска коалиция" (ГК).
Туск заяви, че задачата на партиите от опозицията докато са работили по споразумението, е била то да бъде финализирано до предстоящия в събота национален празник на Полша – Денят на независимостта.
"Готови сме от днес да поемем отговорността за нашата родина", каза Туск. Той добави, че споразумението съдържа набор от "препоръки и насоки за съвместната работа" на подписалите документа партии.
Консервативната партия, която управляваше Полша през последните осем години, "Право и справедливост" (ПиС), беше първа политическа сила на изборите, но не събра достатъчно гласове за самостоятелно управление и не разполага с коалиционен партньор.
Президентът Анджей Дуда въпреки това връчи първия мандат за съставяне на правителство на премиера Матеуш Моравецки от ПиС.
Повечето коментатори са на мнение, че мисията на Моравецки е обречена и че президентът му е дал възможност първи да опита да сформира управление, просто за да засвидетелства лоялността си към ПиС – партията с чиято подкрепа той беше избран за държавен глава.
Образуваната днес коалиция представлява широко и нееднородно обединение от партии, с диаметрално противоположни възгледи по някои въпроси. Една от ключовите теми са абортите, силно поляризиращ въпрос в традиционно католическа Полша, която преминава през ускорена секуларизация, отбелязва Асошиейтед прес.
"Гражданска коалиция" на Туск представлява предизборен съюз на четири партии, оглавяван от неговата центристка формация "Гражданска платформа", която включва и Зелените. Към договорената днес опозиционна коалиция се присъедини обединението "Трети път", включващо една от най-старите партии в полската политика – земеделската Полска народна партия и новата формация "Полша 2050", оглавявана от Шимон Холовня – консервативен католик, който водеше риалити предаването "Полша търси талант".
Формация, влязла в новото обединение, е коалицията "Нова левица" (НЛ), която включва някои бивши комунисти, но като цяло е съставена от ново поколение млади прогресисти. Един от водачите на НЛ, който подписа документа с останалите опозиционни партии – Роберт Бедрон, обяви, че "Нова левица" възнамерява да внесе закон за либерализиране на законодателството за абортите.
Друг от водачите на НЛ Влоджимеж Чажасти призна, че коалиционното споразумение ще изисква доста компромиси, и че неговата формация няма да получи всичко, което иска. Въпреки всичко той изрази задоволство, че за пръв път от 18 години левицата ще бъде представена в управлението.
Новоизбраният парламент – както Сеймът (долната камара), така и Сенатът – ще се съберат на първо заседание в понеделник.
По конституция Моравецки има две седмици да представи на президента състав на кабинет и след това още две да го внесе в Сейма, да произнесе реч, в която да запознае депутатите с управленската си програма, и след това предложеното от него правителство да бъде подложено на процедура по гласуване на вот на доверие. Само ако той се провали, както се и очаква да стане, Сеймът ще може да издигне свой кандидат за премиер.
mediapool.bg