Балканите се превърнаха в централна точка за руските дезинформационни кампании, насочени към дестабилизиране на региона, подкопаване на демократичните институции и постигане на стратегическите цели на Москва, констатират фондация "Humanity for Freedom" и филиалът й "Humanity for Freedom – Balkans" в доклад "Руската дезинформация на Балканите: геополитика, история и влиянието на войната в Украйна".
Президентът на "Humanity for Freedom" Дейн Уотърс, заяви: "Както видяхме през последната година и съвсем наскоро - на 7 октомври, светът е изправен пред безпрецедентни заплахи от авторитарни режими и техните подставени лица, като Източна Европа е на фронтовата линия в тази битка. Държавите на Балканите ще споделят съдбата на Украйна, ако техните лидери и светът продължават да омаловажават заплахата, която Русия представлява за тях."
"Балканите вече са във война. Тази война понастоящем е дезинформационна - война, насочена към посяване на съмнения и объркване, война, чиято цел е да направи неизбежния физически конфликт по-лесен за спечелване от руснаците.", заяви генерал Константин Попов, бивш началник на отбраната на Република България и член на съвета на директорите на фондация "Humanity for Freedom".
Дезинформациотнните кампании на Русия се възползват от съществуващите разделения, насърчават антизападните настроения и разпространяват фалшиви новини, за да дестабилизират региона и да отслабят връзките му със Запада.
За постигането на тези цели се използват различни тактики, които включват:
Формиране и финансиране на ферми за тролове за създаване и разпространение на фалшиви новини, конспиративни теории и съдържание, задълбочаващо разделението в платформите на социалните мрежи;
Финансиране на публични личности за популяризиране на руска пропаганда и антизападни настроения;
Подкрепа на проруски групи и лица в региона за създаване на мрежа за влияние;
Използване на хакери и други кибер ресурси за манипулиране на онлайн дискурса и засилване на разделящи послания;
Създаване и финансиране на медии, които разпространяват проруски наративи и дезинформация.
Президентът на "Humanity for Freedom Foundation – Balkans"Томислав Цолов заяви, че изследването се стреми да освети "степента и въздействието на руските кампании за дезинформация върху балканските страни, като същевременно предостави приложими и работещи решения".
Докладът предлага пет препоръки за това как балканските държави могат да се противопоставят ефективно на руското влияние и дезинформация:
Прекратяване на руското влияние върху медиите: Изфабрикуваните новини и манипулацията в социалните медии са основни елементи на руските кампании за дезинформация. Чрез инвестиране в образователни програми, които насърчават медийната грамотност, балканските държави могат да дадат възможност на своите граждани да идентифицират и да се противопоставят на невярната информация, като по този начин намалят нейното въздействие върху общественото мнение. Законодателите трябва да бъдат подготвени да се справят директно с дезинформацията, разпространявана от телевизионните оператори. При необходимост, те трябва да последват примера на западните страни и да забранят медии като "Russia Today".
Въвеждане на строги регулаторни мерки, които да ограничат влиянието на руските участници в техните политически системи и медийни среди. Това може да включва забрана за плащания, произлизащи от Русия, към политически партии, забрана за плащания към журналисти от руски източници и ограничаване на рекламата във Facebook от симпатизанти на Русия.
Влиянието на фигури като Решетников и Малинов и техните връзки с руската дезинформация и политическа намеса, подчертават спешната необходимост от тези мерки.
Подобряване на мерките за киберсигурност: Русия използва хакерски и кибератаки, насочени към различни институции на Балканите. Балканските държави трябва да дадат приоритет на подобряването на своята инфраструктура за киберсигурност, включително обучение на специализиран персонал, внедряване на съвременни технологии за сигурност и споделяне на най-добрите практики с техните регионални партньори. Това ще помогне за защита на чувствителна информация и критични системи от потенциални атаки.
Подкрепа за независимата журналистика: Спонсорирани от руската държава медии като "Sputnik" и RT са използвани за разпространение на проруски наративи и дезинформация. Насърчаването и подкрепата на независима журналистика на Балканите може да осигури алтернатива на контролираните от държавата медии и да допринесе за по-разнообразна и точна информационна среда. Това може да се постигне чрез финансиране, програми за изграждане на капацитет и правна защита на журналистите.
Насърчаване на регионалното сътрудничество: Русия подкрепя маргинални политически групи в няколко балкански страни. Чрез насърчаване на регионалното сътрудничество и диалог, балканските държави могат да работят заедно, за да се противопоставят.
Сътрудничество с международни партньори: Работейки в тясно сътрудничество с международни партньори като Европейския съюз и НАТО може да помогне на балканските държави да получат достъп до ресурси, експертиза и подкрепа за противодействие на руското влияние.
Фондация "Humanity for Freedom" e глобална организация с нестопанска цел, базирана в Съединените щати. Тя се стреми да образова всички хора за нарастващите заплахи за нашата свобода от авторитарни правителства и движения по целия свят, с цел да се противопостави на тези заплахи и да помогне за осигуряване на бъдещето на свободата.
"Humanity for Freedom – Balkans", е филиал на фондация "Humanity for Freedom" и има за цел да информира хората за увеличаващите се заплахи за свободата на Балканите.
mediapool.bg