Кламер БГ - Новини: Големите банки наливат милиарди в петролни и газови проекти въпреки зелените заявки

Големите банки наливат милиарди в петролни и газови проекти въпреки зелените заявки

Greenpool

|
Пон, 14 Фев 2022г. 16:35ч.
Големите банки наливат милиарди в петролни и газови проекти въпреки зелените заявки

Големите банки наливат милиарди в петролни и газови проекти въпреки зелените заявки

Големите банки наливат милиарди в нови проекти за добив на петрол и газ въпреки заявките си за позеленяване и за нулеви емисии, сочи доклад на инвестиционната нестопанска организация ShareAction, обявен в понеделник.

Според него през 2021 г. 25 от водещите европейски банки, сред които са такива като "Ей Ес Би Си (HSBC), "Барклис"(Barclays), "Дойче банк" (Deutsche Bank) и БНП- Париба (BNP Paribas), са предоставили общо 55 милиарда долара на енергийни компании за разширяване на производството на петрол и газ.

Макар сумата да е по-ниска от отпуснатите година по-рано за подобни проекти 106 млрд. долара и 83 млрд. долара през 2019 г., предоставените през миналата години средства са над тези за 2018 г. и 2019 г. - съответно 49 и 50 млрд. долара.

Нулеви емисии означава да се прибавят нови въглеродни газове в атмосферата чрез намаляване или балансиране на вече изхвърлените емисии. За да се предотвратят тежки последици за околната среда, повишаването на глобалната температура трябва да се задържи под 1.5 градуса.

В опитите за постигане на нулеви емисии до 2050 г. Международната агенция по енергетика (МАЕ) през 2021 г. посочи в свой доклад, че не трябва да се инвестира в нови петролни и газови находища, за да има 50-процентен шанс за ограничаване на глобалното затопляне с 1,5 градуса по Целзий над средното прединдустриално време.

Организацията ShareAction призовава инвеститорите да изискват от банките да прилагат политики за ограничаване на финансирането за разширяване на петролния и газов добив и да подкрепят през предстоящия сезон на годишни общи събрания решенията на акционерите, свързани с климата.

"Миналата година акционерите играха важна роля в подтикването на банките да приемат или засилят ограниченията за финансирането на въглищното производство", посочи Кели Шийлдс, старши служител по банкови стандарти в ShareAction.

"Тази година те трябва да повторят този успех с разширяването в посока на петрола и газа", добави Шийлдс.

От британската банка HSBC заявиха, че работят с клиенти, за да постигнат своя енергиен преход в полза на нисковъглеродната икономика, а през декември е спряно финансирането на проекти, използващи въглища за производство на енергия. На 22 февруари ще бъдат публикувани научно обосновани цели за привеждане на финансирането за нефт и газ с целите и сроковете на Парижкото споразумение по климата в рамките на гадишния отчет.

Говорителка на другата британската банка – Barclays, посочи, че тя има за цел да приведе финансирането си в съответствие с глобалното споразумение за климата, постигнато през 2015 г., и е поставила цел за 15-процентно абсолютно намаляване на финансираните емисии на своите клиенти в енергийния сектор до 2025 г. По думите й вече има ограничения за директно финансиране на нови проекти за проучвания за нефт и газ в Арктика.

"Ние оставаме фокусирани върху нашите амбиции да станем банка с нулеви емисии до 2050 г.", заяви тя.

Говорител на Deutsche Bank посочва, че въглеродно интензивните сектори са малък дял от тяхното кредитно портфолио и заемите за дейности в областта на фосилните горива са значително по-малко спрямо глобалните им инвестиции и целта им е за подкрепят всички свои клиенти в трансформацията към свят с нулеви емисии.

От банката посочват, че са напът за постигнат зелените и социални цели за 200 млрд. евро инвестиции за преминаване на клиентите им от високовъглеродни бизнеси към такива без въглерод.

От френската BNP Paribas заявиха, че са основен поддръжник на европейските енергийни компании, които до голяма степен са се ангажирали с изграждането на възобновяеми енергийни активи, които ще играят водеща роля в зеления преход.

Намаляването на предлагането на подобни средства при нарастване на търсенето рискува негативни социални последици, каза още говорителят на BNP Paribas добавяйки, че също така е важно да се разграничи разширяването на финансирането на петрола спрямо това за газа, тъй като последният има полезна роля като мостово гориво за страните, които предприемат политика на отдалечаване от по-замърсяващите въглища.

Междувременно петролният гигант "ЕксънМобил" (ExxonMobil) посочи, че Международната агенция по енергетика и Междуправителственият комитет по климатичните промени към ООН са приели, че "значителни инвестиции в петрол и газ все още са необходими според сценариите на Парижкото споразумение.

Тя цитира един от сценариите на МАЕ, според който ще трябват допълнителни около 11 трилиона долара до 2050 г. в развитие на петрол и газ, за да бъдат посрещнати енергийните нужди.

mediapool.bg